Sütyen Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Kadınlar için sütyen ölçüsünü doğru bilmek çok önemlidir. Çoğu kadın sütyen ölçüsünü bilmeden terci ettiği sütyenlerden rahatsızlık duyar. Gün boyunca kendini rahat hissetmeyebilir. Yanlış sütyen seçimi gün boyunca sütyenin sizi sıkması, iz yapması, askısının düşmesi, kıyafeti kötü göstermesi gibi sorunlara yol açmaktadır. Fakat buna rağmen kadınların çoğunluğu gerçek sütyen ölçüsünü bilmez. Aslında sütyen ölçüsünü hesaplamak çok kolay!

Peki siz sütyen ölçünüzü biliyor musunuz? Sütyen ölçüsü nedir? Sütyen ölçüsü nasıl hesaplanır? Yazının devamında sizlere sütyen ölçüsünün doğru bir şekilde nasıl hesaplandığını açıklayacağız!

Sütyen ölçüsü nasıl hesaplanır?

Sütyen Ölçüsü Nedir?

Sütyen Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Sütyen ölçüsü, göğsünüzün sütyenin kabına tam olarak oturması ve bedeninize uygun olmasıdır. Sütyen ölçüsü hem sağlık hem de estetik açısından kadınlar için oldukça önemlidir. Çoğu kadın gerçek sütyen ölçüsünü bilmemektedir. Eğer gerçek sütyen ölçünüze göre bir sütyen tercih etmezseniz günlük hayatta birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar arasında; duruş bozukluğu, gün boyu sıkan sütyenin tende bıraktığı iz, omuzları tahriş etme, kaşıntı, omuz ve sırt ağrısı, göğüs ağrısı yer almaktadır. Sütyen ölçünüzü hesaplamak yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır.

Sütyen Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Sütyen ölçüsü iki adımda hesaplanır. Öncelikle sütyen ölçüsünü hesaplamak için bir mezuraya ihtiyacınız vardır. Mezurayı aldıktan sonra önce beden ölçünüzü daha sonra da cup ölçünüzü almanız gerekir. Bu işlemi yaparken sütyen takmamanız gerekir. Eğer takıyorsanız da  balensiz, desteksiz ve kapsız bir sütyen giymiş olmalısınız.

Doğru Sütyen Ölçüsü Görsel 1

Adım 1: Öncelikle solda Görsel 1 de yer aldığı gibi mezurayı göğsünüzün altından dolayın. Mezurayı sizi sıkıştırmayacak şekilde çok sıkmadan tutun. Çok da gevşek tutmayın ve ölçümü yaparken nefesinizi tutmayın. Elde ettiğiniz cm’i bir kenara not alın.

Doğru Sütyen Ölçüsü Görsel 2

Adım 2: 2. adımda sağ tarafta gösterilen Görsel 2’de ki gibi mezurayı göğsünüzün üstüne gelecek şekilde dolayın. Mezurayı çok sıkmayın ve ölçümünüzü not alın.

Bu ölçüm ilk ölçümden daha büyük çıkacaktır. İkinci ölçüm sizin cup ölçünüz olacaktır.

Doğru Sütyen Ölçüsü Görsel 3

Son olarak not aldığınız göğüs ölçülerinizi Görsel 3’te verilen tabloya bakarak bulabilirsiniz. Örneğin göğüs altı ölçünüz 76 ise sütyen bedeniniz 75’e denk gelmektedir. Göğüs çevrenizin ölçüsü 90 ise cup ölçünüz B’dir yani takmanız gereken sütyen ölçüsü 75B olmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.