Tarih Sular Altında Kaldı…!

Son güncelleme:

Gerçekten herkes tarafından tarih mirası olarak görülen UNESCO tarafından onaylanan şehirler arasın da yer alan belki de en büyük miraslarımız arasında olan 12 bin yıllık tarihimiz.

Hasankeyf Dicle Nehri üzerine yapılacak olan baraj nedeniyle kısa süre sonra sular altında kalacak. Yarısından fazlasının sulara gömüldüğü ilerleyen süre içeresinde 1 yıl içinde tamamen yok olacağı belirtiliyor. Peki bu tarih neden sular altında kalıyor. Baraj projesi ne kadar gerekliydi soruları herkes tarafından tartışılan konular arasında. Ancak muhteşem bir tarihten vazgeçtiğimizi söyleyebiliriz. Farklı görüş ayrılıkları olsa da farklı turizm etkinliği yapılacağı söylense de 12 bin yıllık tarihin sular altında kalmasını onaylamayan bir çoğunlukta yer alıyor. Yapılan baraj çalışmasını durdurmak için kampanyalar düzenleniyor ama durdurulması zor gibi gözüküyor. Baklalım zaman bize ne getirecek.

Hasankeyf  Dilinden;

Adım, Hasankeyf.12000 yaşındayım. Henüz Asurlular, Urartular yokken,Mısırlılar,Sümerler,Akadlar,Babilliler,yokken ben vardım. Daha İbrahim doğmamışken,zerdüş doğmamışken,Yunus,Musa, doğmamışken, ben vardım.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.