Tarihe Yolculuk Yaptıran Zaman Tüneli Kapısı ”Antalya Hadrian Kapısı”

Son güncelleme:

Hadrian kapısı Antalya’nın merkezinde bulunan geçmişi yakından hissettiren bir yapı. Antalya Üç Kapılar olarak da anılan Hadrian Kapısı Roma İmparator Hadrianus’un Antalya’ya gelmesi sonucunda MS 130 yılında inşa ediliyor. Antalya’nın çok iyi korunmuş olan bu yapısı Kaleiçi’nin gözbebeği.

Antalya Hadrian Kapısı Nedir?

Antalya Hadrian Kapısı, zaman içinde şehir surları dış kısmını kapamaya başladığı için yıllarca kullanıma kapalı kalmış ve bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır.

Hadrian kapısının iki yanında 2 kule bulunur. Güney bölgede bulunan kapı Julia Sancta Kulesi, Kuzeyde bulunan kule ise alt kısmını antik çağdan günümüze taşıyarak seluklular döneminde yapılmıştır. Üç gözlü girişe sahip olan bu tarihi yapı Roma Şeref Tak’ı görünümüne sahiptir. Tak’ın üstünde ise imparator ailelerinin heykelinin yer aldığı düşünülüyor. Ancak günümüze taşınamayan bu kısım soru işareti sebebi..

Antalya Hadrian Kapısı nerede?

Antalya Hadrian Kapısı Nerede?

Peki Antalya Hadrian Kapısı nerede? Bu tarihi yapı Antalya’ya geldiğinizde kolayca bulabileceğiniz Kaleiçi bölgesinde bulunuyor. Merkezde bulunan sizi geçmişe götüren bu yapı etrafında da gidebileceğiniz tarihi yerler var. Tarihi Kaleiçi Evleri, Antalya Saat Kulesi gibi tarihi yapılara da yakınında olduğu için ulaşım oldukça kolay. Antalya’nın meşhur şemsiyeli sokağı da bu yapının çok yakınında. Eğer Kaleiçine geldiyseniz ve tarihe yolculuk yapmak istiyorsanız tüm bu yapıları çok yakın olduğu için kısa zamanda keşfedebilirsiniz.

Antalya Hadrian Kapısına ulaşım

Antalya Hadrian Kapısına Ulaşım

Antalya Hadrian Kapısına nasıl gidilir? Bu yolculuk oldukça eğlenceli ve kolay olacak. Merkezde Kaleiçi içerisinde bulunan Hadrian Kapısı yakınındaki tarihi yapılarla birlikte geçmişe yolculuk yaptıran bir bölge karşınızda.

Eğer toplu taşıma vasıtalarını kullanmak istiyorsanız merkezi konumda olan bu yapıya ulaşım sağlayan çok çeşitli vasıtalar bulunuyor.

Otobüs ile Antalya Hadrian Kapısına ulaşım yapmak isteyenler KC06, KC34, KL08, TC16 hatlarını kullanabilir

Tramvay ile Antalya Hadrian Kapısına ulaşmak isteyenler T1B hattı ile Tarihi Kaleiçi Evlerine ulaşabilir.

Araba ile yolculuk yapanlar için de bu yapıya ulaşmak çok basit. Bölgenin yakınlarında bulunan otoparklara arabanızı park edebilir ve tarihi yapıları dolaşmaya başlayabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.