Tarihin En Eski Dezenfektanına Yoğun Talep! Virüsten Sonra Siparişler Yetişmiyor

Dünya çapında yayılan ve son olarak Türkiye’de de görülen korona virüs, temizlik ürünleri ve dezenfektan maddelere olan ilgiyi artırdı. Uzmanların özellikle sabun ile bol bol el ve yüzün yıkanması gerektiğini vurgulaması üzerine tarihin bilinen en eski dezenfektanı olarak bilinen zeytinyağı sabuna da ilgi arttı. 

İnsanlık tarihinin bilinen en eski dezenfektanlarından birisi olan zeytinyağı sabunu, coronavirüs salgını nedeniyle büyük talep görmeye başladı. Balıkesir’in Edremit ilçesindeki sabun üreticileri coronavirüs salgınınan sonra talep ihtiyacına cevap vermek için yoğun olarak mesai harcıyor.

Tüm dünya’da yoğun olarak görülen coronavirüsü son olarak Türkiye’de görülmeye başlarken, temizlik ürünleri ve dezenfektan maddelere talep arttı. Uzmanlardan gelen özellikle sabun ile bol bol el ve yüzün yıkanması gerektiğini açıklanmasının ardından tarihin bilinen en eski dezenfektanı olan zeytinyağı sabuna da ilgi arttı. Zeytinyağı ve zeytinyağı sabunu üreticisi ve satıcısı Zafer Soykara, “Bu günlerde aşırı talep var. Daha doğrusu bu korona virüsü sonrasında ciddi bir talep oluştu. Gelen müşterilerin birçoğu artık sabun almaya başladı. İhtiyaca cevap verebiliyoruz. Ama esasında biraz hazırlıksız yakalandık. Talebe cevap vermek için stoklarımızı çoğalttık” dedi.

KİRİ SÖKÜP ÜZERİNİZDEN ATIYOR

Doğal olması ve yüksek kir tutucu özelliği ile dikkat çeken zeytinyağı sabunu hakkında bilgi veren Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mücahit Kıvrak ise, “Zeytinyağı doğal olarak tekli doymamış yağlara sahiptir. Bu yüzden tekli doymamış yağların özelliği, sabunun temizleme gücünü daha çok artırmaktadır. Zeytinyağı sabunu elinizdeki kire direkt olarak yapışır. Doymamış olduğu için de o kiri oradan söküp alıp sizin üzerinizden dışarıya çıkmasını sağlıyor. Aynı zamanda içinde gliserin olduğu için zeytinyağlı sabunlar elinizi yumuşatarak, herhangi bir şekilde cildinize zarar vermeden temizliğini yapıyor. Sıklık ile kullanıldığında herhangi bir şekilde elinizde yan etkiye sebebiyet vermiyor” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.