Teknolojinin Elimizden Aldıkları

Son güncelleme:

İşimizde, kişisel hayatımızda, okulumuzda… Hayatımızın her anında telefonlarla, bilgisayarlarla bir aradayız. Bizlerin işini kolaylaştırdığı pek aşikar. İş yerlerimizde bilgisayarlar yardımı ile çok daha organize ve hızlıyız. Kişisel hayatımızda çok pratiğiz. Okul hayatımızda ise çok daha aktif bir öğrenme sağlayabiliyoruz teknoloji sayesinde. Sadece bunlar da değil aslında, faydalar saymakla bitmez. Peki bizden ne götürdüğünü düşünüyor muyuz hiç? Nelere engel oluyor, nelerden mahrum bırakıyor? Belki de büyülenip düşünmüyoruz. O geniş pencereden hiç bakmıyoruz. Teknoloji bizden işimizi, sağlığımızı ve doğamızı götürüyor.

Üretim Bandı ile Başlayan İşsizlik

İşimizde daha hızlı ve daha organizeyiz dedik. Peki teknoloji bizden işimizi nasıl alıyor? Zamanında sanayi devrimi ile üretim bandının icadı ile o işi elleri ile yapan bir sürü insan işsiz kaldı. Yetmedi, makineleşme başladı. İnsanların işlerini makineler aldı. Üretici için her ley daha hızlı ve standart hale geldi. İnsana ihtiyaç kalmadı. İnsan yalnızca makineleri kullanmak ile sorumluydu. Bu da çalışan sayısını epey azalttı. O zamandan bu zamana da insana olan ihtiyaç azalmaya devam etti.  Makineler gittikçe gelişti. İnsanlar çok daha ucuza çalışmaya başladı. Çünkü el emeğinin değeri kalmadı. Her şey bir tuşa basmaya bağlı olup çıktı. Yeni trendimiz ise robotlar. Robotlar her geçen gün gelişiyor. İşimiz elimizden alması pek yakın değil mi?

Her Geçen Gün Daha Sağlıksız Bir Toplum

Sağlığımız gitmiyor mu teknoloji ile birlikte? Saatlerce bilgisayar karşısında oturmanın getirdiği omurga bozuklukları, sırt ve bel ağrıları… Ekranlara bakmaktan bozulan gözler, hareketsizliğin getirdiği kas problemleri… Bir de bizi saran elektronik alan var. Bursa Nilüfer Belediyesinin yayınladığı bir makaleye göre (2012), maruz kaldığımız bu elektromanyetik alanın kanserle ileri derece bir ilişkisi var. Şimdi bir kez daha bakalım teknolojiye.

Ormanlarımızdan Akarsularımıza

Son olarak, teknolojinin doğamızı da bizden aldığını söyleyebiliriz. Önce fabrikalar kurmak için ağaçlar kesildi. Sonra o fabrikaların atıkları akarsulara verildi ve sularımız kirlendi. Bacalardan çıkan dumanlar havayı kirletti. Tüm bunlar birleşince küresel ısınma kavramı karşımıza çıktı ve dünya tükenmeye başladı. Hepsi teknolojinin gelişi ile başladı.

Peki bizler neler yapmalıyız? Teknolojiden vazgeçmek bir çözüm mü? Tabii ki değil. Artık hayatımızın her alanında olan teknolojiden zaten kaçamayız. Fakat tüm bu zararlı etkilerden mümkün olduğu kadar korunabiliriz. Kişisel olarak alacağımız her önlem, tüm bu etkilerin dünya üzerindeki yansımasını da azaltacaktır. Teknolojisiz kalmayalım ama bağımlısı olmayalım.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.