Telefon Bağımlılığına Bu Yöntemlerle Son Verebilirsiniz

Telefon bağımlılığı bazı insanların sosyal hayatını, iş hayatını ya da derslerini olumsuz etkileyecek duruma gelebiliyor. Sürekli telefondaki uygulamalarda dolanmak istiyor ve gününüzün büyük kısmını telefonla geçiriyorsanız buna çözüm bulmalısınız. Hayatınızdaki insanlarla vakit geçirmeli ve işlerinize daha iyi odaklanmalısınız. Telefon bağımlılığı düzenli bir hayata engel olabiliyor.

telefon bağımlılığı nedir?

Peki telefon bağımlılığı nedir? Telefon bağımlılığı nasıl düzeltilir? Telefon bağımlılığının tedavisi nedir? Telefon bağımlılığından kurtulma yolları neler? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Telefon bağımlılığında kurtulmak için çözümü ertelemeyin

Telefon bağımlılığı nasıl düzeltilir?

Eğer sürekli telefonla vakit geçiriyorsanız ve bu durum sizi olumsuz etkilemeye başladıysanız çözüm üretmenin ve uygulamanın zamanı gelmiş demektir. Bu durumdan kurtulmak için yapmanız gerekenleri ertelemeyin. Eğer telefon bağımlılığından kurtulmak istiyorsanız hemen başlamalısınız. Ertelemek hayattaki güzelliklerden sizi alıkoyacaktır.

Yatak odanıza telefonu koymayın

Telefon bağımlılığının tedavisi nedir?

Yatak odası dinlenme ve rahatlama yeriniz olmalı. Burada telefonla uğraşmamalı ve bunu bir kural haline getirmelisiniz. Cep telefonunun olduğu bölgede uyumamak uyku kaliteniz için de yararlı olacaktır. Eğer alarm kurmam gerekiyor diyorsanız kısa sürede kendinize bir çalar saat almalısınız. Yatak odanıza telefon kullanmamayı kural haline getirerek hem sağlığınızı koruyabilir hem de telefondan bir süre ayrı kalabilirsiniz.

Evde telefon yasağı olan bölgeler belirlemelisiniz

Telefon bağımlılığından kurtulma yolları

Telefonu atak odasından çıkardınız. Bu şekilde bir süre size kaldı ve karlısınız. Telefonu yemek masasından ve çalışma alanlarından da çıkarabilirsiniz. Bu alanlarda telefon kullanmak ve bulundurmak yasak olsun. Böylece yemek yerken sevdiklerinizle sohbet edebilir ve daha güzel vakit geçirebilirsiniz. Çalışırken dikkatinizin dağılmasını engelleyebilir ve daha verimli çalışabilirsiniz. Çalışırken cep telefonu gelen bildirim ve aramalarla dikkatinizi dağıtacaktır. Bu durumda onu uzak tutmalı ve çalışmalarınıza odaklanmalısınız.

Uygulamaları silin

Uygulamaları silin

Eğer gereksiz bir şekilde zaman geçirdiğinizi düşündüğünüz uygulamalar varsa onları silebilirsiniz. Örneğin sosyal medya çok fazla zaman harcanan ve hayattan koparan bir türdür. Telefonunuzdan sosyal medya uygulamalarını silmek, telefon bağımlılığından kurtulmak için çok büyük bir adımdır. Eğer sosyal medya hesapları sizin için önemliyse onları bilgisayardan ya da tabletten de takip edebilirsiniz. Sosyal medyaya girmek için belirli zaman periyodları belirleyip başka cihazlardan kontrol edebilirsiniz.

Bir diğer yöntem de bu uygulamaların bildirimini kapatmak olacaktır. Uygulamalar sizin girmeniz için ve daha fazla zaman geçirmeniz için sürekli bildirim gönderir. Hiç aklınızda yoksa bile bu bildirimleri görünce girmek istersiniz. Öyleyse durduk yere bu uygulamalara girmeyin ve bildirimleri kapatın. Onlar sizi yönetmesin, siz onları yönetin..

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.