Terk Edilmekten Korkuyor Musunuz?

Terk Edilme Korkusu Nedir?

Terk edilme sorunları olan ve özgüvenleri düşük olan kişilerin hile yapma olasılığı daha yüksektir. Bu açıkça terk edilme korkusuyla başa çıkmanın sağlıklı bir yolu değil. Aldatılan kişi için zararlı olduğu gibi, her iki ilişkiyi de yönetmeye ve ayakta tutmaya çalışan kişi için zihinsel bir eziyettir. İlişkilerini tehlikeye atıyorlar, bir yalanı yaşıyorlar ve açıkça terk edilme korkusuyla sağlıklı bir şekilde ilgilenmiyorlar.

Terk edilme sorunları olan ve özgüvenleri düşük olan kişilerin hile yapma olasılığı daha yüksektir.

Terk Edilme Korkusunun Belirtileri

Terk edilme korkusu olan insanlar çeşitli davranışlar sergileyebilirler. Bu davranışların çoğu ilişkiler için yıkıcıdır, bu nedenle terk edilme korkusu fark edilmeli ve ilişki ve ilişkiye dahil olan her iki birey için uygun şekilde ele alınmalıdır. Aşağıda, birinin terk edilme korkusu olduğuna dair bazı işaretler vardır:

 • Sık sık kıskançlık hisseder.
 • Karşı cinsten diğerlerini ilişkilerine bir tehdit olarak algılar..
 • İlişkide çok fazla şey verir veya aşırıya kaçar.
 • Partnerine veya eşine tamamen güvenmekte güçlük çeker.
 • Pozitif özelliklerden ziyade eşindeki veya partnerindeki hatalara daha fazla bakar (yine bu, kişiyi uzaklaştırmak veya ona tamamen güvenmemekle ilgilidir).
 • Bir ilişki biterse yalnız kalmakta zorlanır.
 • Sevgilisi onlarsız, arkadaşlarıyla dışarı çıkmak gibi bir aktivite yaparsa, kızgınlık duyguları hisseder.
 • Değersiz, sevgiden daha az veya değersiz hisseder.
 • Daha düşük özgüvene / özgüvene sahip olur.
 • İlişkilerde çok hızlı hareket eder çünkü işler yeterince hızlı ilerlemediğinde kişinin ilişkiyi terk edeceğinden korkarlar.
 • Terk edilme veya yalnız kalma korkusu nedeniyle sağlıksız veya istismarcı ilişkilerde kalır.
 • İş arkadaşları gibi eşlerinin veya partnerlerinin sahip olduğu platonik ilişkileri kıskanır.
 • İlişkiyi düzenli olarak aşırı analiz eder, partnerleri ve ilişkileri içindeki olumlu niteliklere odaklanmak yerine genellikle olumsuzlukları veya sorunları seçer.
 • Duygusal olarak ulaşılamayan insanlarla ilişkiler kurar.
 • Eşlerini veya partnerlerini aldatır.


Kişinin terk edilme korkusu yaşaması için tüm bu davranışlara sahip olmasına gerek yoktur. Terk edilme korkusu olan bazı insanlar bu davranışlardan sadece birkaçına sahiptir. Bununla birlikte, bu davranışlardan birkaçına sahip olmak bile sağlıksızdır ve yaşamları ve ilişkileri için zararlıdır.

Partnerini veya eşini uzaklaştırarak kendi ilişkilerini sabote edecek kişiler de var. Partnerlerini test etmek için istenmeyen davranışları olabilir. Davranışın yeterince arttığı bu durumlarda sonuç, haklı oldukları, partnerlerinin onları terk etmesidir.

Terk edilme korkusu olan insanlar çeşitli davranışlar sergileyebilirler.

Terk Edilme Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Birçok insan, hayatlarının erken dönemlerinde terk edildikleri için terk edilme sorunlarından korkuyor. Önceki bir ilişki olabilirdi, ancak kaynağı muhtemelen çocukluktan geliyor. Örneğin, bir ebeveynin veya her iki ebeveynin çocukluk yetiştirme sürecine katılmaması gibi çocuklukta terk edilme, derinlerde yatan psikolojik sorunlara neden olabilir.

Anahtar, terk edilme korkusunun var olduğunu kabul etmektir. Daha sağlıklı ve tatmin edici ilişkiler kurabilmeniz için terk edilme korkunuzla nasıl başa çıkabileceğinize dair bazı ipuçları aşağıda verilmiştir.

Sevgiye layık olduğunuzu kabul edin

Terk edilme korkusu olan hemen herkesle olan temel duygusal savaş, onların sevgi olmaya layık olmadıkları duygusudur. Terk edilme korkusu muhtemelen çocukluk döneminde meydana gelen terk edilmekten kaynaklanıyor.

Çünkü bağlı oldukları biri onları terk etti (her ne sebeple olursa olsun) ve daha sonra onlar tamamen sevilmediklerini hissetmeye başladılar. Bir çocuğun beyni bu doğrultuda bir şeyler düşünür “eğer beni sevseydi beni terk etmezdi”. Bir çocuğun zihninde bırakmak, onun tam olarak sevilmediği anlamına gelir. Bu büyük olasılıkla gerçek olmasa da, bir çocuğun daha basit zihninin nasıl çalıştığıdır.

Birçok insan, hayatlarının erken dönemlerinde terk edildikleri için terk edilme sorunlarından korkuyor.


Korkunuzun üstesinden gelmek için korkunuzu anlayın

Terk edilme korkunuz nerede başladı? Hayatında sana bu şekilde hissettiren ne oldu? O zamanki korkularınız haklı mıydı? Bu korkular mevcut yaşamınıza ve ilişkilerinize taşıyor mu? Bunun gibi sorular, korkunuzun nerede ve ne zaman başladığını ve şu anda sizi nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Nerede ve nasıl başladıklarına dair bir anlayışınız varsa, şu anda size yardımcı olmadıklarını da anlamaya başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda bu korkular asla tamamen silinemez, ancak korkunun kaynağını ve gelişimini ortaya çıkararak onlarla başa çıkmak, ortaya çıktığında korkuyu daha iyi ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Bu korkunun kökeninin neden olduğunu bildiğinizde, korku artık hayatınıza yardımcı olmaz.
Biraz korku düzeyinin her zaman var olabileceğini kabul edin.
Korku sahibi olmak insan olmaktır. Terk edilme korkunuzu asla tamamen ortadan kaldıramayabilirsiniz, ancak korkuya verdiğiniz tepkiler üzerinde kontrol sahibi olabilirsiniz.

İlişkinizde bu korkulu anları ne zaman yaşadığınızı fark etmeniz önemlidir. Örneğin, eşinizin kime baktığını, nereye gittiğini veya yanınızda siz olmadan ne yaptıklarını kontrol etmek istemenize neden olan korku anları. Sağlıksız düşünce kalıplarını tanımalı ve bu korkunun kökeninin nereden kaynaklandığını anlamalısınız. Bunu yapmak, eşinizi veya önemli başkalarını kontrol etmeye yönelik korkuların ve sonraki düşüncelerin ilişki için sağlıklı olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.