The Sims 5 Ne Zaman Piyasaya Çıkıyor?

The Sims, yaşam simülatörü oyunu, Amerikan Will Wright tarafından kişisel bilgisayarlar için tasarlanmış ve 4 Şubat 2000’de piyasaya sürülmüştür. The Sims, Amerikan şirketleri Maxis ve Electronic Arts tarafından yayınlanmış ve dağıtılmıştır ve SimCity elektronik oyun franchise’larının bir bölümüdür. The Sims, piyasaya çıkışından sonraki ilk iki yıl boyunca, altı milyondan fazla kopya satarak son derece popülerdi.

Kasım ayında piyasaya çıkan PS5 ve Xbox Series X ile EA’nın Sims 5’i yeni nesil teknolojiyi kullanacak şekilde yapması bekleniyor.

The Sims 5 Çıkışı Ne Zaman?

Henüz The Sims 5 için bir çıkış tarihi yok lakin büyük olasılıkla 2021 sürümü olacağı tahmin ediliyor. 2020, simülatör serisinin 20. yıl dönümü olduğundan, bu yıl büyük olasılıkla bir duyuru olacak fakat 2020 yılının sonlarında piyasaya çıkma ihtimali düşük gözüküyor.

The Sims, yaşam simülatörü oyunu, Amerikan Will Wright tarafından kişisel bilgisayarlar için tasarlanmış ve 4 Şubat 2000’de piyasaya sürülmüştür.

The Sims 5 Hangi Konsollarda ve Platformlarda Sunulacak?

Selefleri gibi, The Sims 5, PS5 ve Xbox Series X’teki muhtemel bir sürüm de dâhil olmak üzere, neredeyse kesinlikle çapraz platform olacak. Fakat bu muhtemelen ilk PC sürümünden birkaç yıl sonra olacak.

The Sims 5 satın al, Amerikan şirketleri Maxis ve Electronic Arts tarafından yayınlanmıştır.

The Sims 5 Değişiklikleri ve Paketleri

Muhtemelen şimdiye kadar Sims’in nasıl çalıştığını biliyorsunuzdur. Sims, aslında dijital avatarlar yarattığınız ve evlerinden, işlerinden hayatlarının en küçük ayrıntısına kadar hayatlarının her yönünü kontrol ettiğiniz bir yaşam simülatörüdür.

The Sims, piyasaya çıkışından sonraki ilk iki yıl boyunca, altı milyondan fazla kopya satarak son derece popülerdi.

Yepyeni bir numaralı giriş olarak The Sims 5 yalnızca gelişmiş grafiklere sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda bir sürü yeni özelliğe de sahip olacak. Henüz pek bir şey bilinmiyor, ancak oyunun çevrimiçi özelliklere sahip olduğu onaylandı. Bu, arkadaşınızın kreasyonlarını ilk kez ziyaret edebileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca, The Sims 4’ten kesilen içeriğin açık bir dünya, araçlar ve tam mahalle özelleştirmesi de dâhil olmak üzere bu devam filminde geri döneceği umulmaktadır.

Henüz The Sims 5 için bir çıkış tarihi yok lakin büyük olasılıkla 2021 sürümü olacağı tahmin ediliyor.

The Sims 5’in Satın Alma Fiyatı Ne Kadar?

Standard Edition of Sims 5’in oyunun sınırlı sürümlerine kıyasla ne kadara mal olacağından emin olunmasa da 2020’de piyasaya sürülen gişe rekorları kıran oyunların çoğu 50 £ civarında bir yerde listeleniyor.

2020, simülatör serisinin 20. yıl dönümüdür.

Steam’de Sims 5

Birçok Sims oyuncusu, oyunu oynamak için Origin’i kullanmak zorunda kaldıkları için yıllar boyunca şikâyet etti. Ancak son haberlerde The Sims 4, Steam’e doğru yol aldı, bu da The Sims 5’in çok iyi takip edebileceği anlamına geliyor. Bu, birçok oyuncunun görüşünde büyük bir gelişme olacak ve muhtemelen gelecekteki sürümler için en azından başka bir seçenek olmaya devam edecek.

Sims, aslında dijital avatarlar yarattığınız ve evlerinden, işlerinden hayatlarının en küçük ayrıntısına kadar hayatlarının her yönünü kontrol ettiğiniz bir yaşam simülatörüdür.

Gelecek Nesil

Kasım ayında piyasaya çıkan PS5 ve Xbox Series X ile EA’nın Sims 5’i yeni nesil teknolojiyi kullanacak şekilde yapması bekleniyor. Bununla birlikte, EA çoğunlukla her Sims oyununu ilk birkaç yıl için özel bir PC olarak yayınlamaya devam etti.

Yepyeni bir numaralı giriş olarak The Sims 5 yalnızca gelişmiş grafiklere sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda bir sürü yeni özelliğe de sahip olacak.

Sims Serüveni

Basitçe The Sims adlı ilk sims oyunu Şubat 2000’de piyasaya sürüldü. Mart 2002’ye kadar The Sims dünya çapında 11,3 milyondan fazla kopya satarak tarihte en çok satan PC oyunu oldu. Yedi genişletme paketi ve iki lüks sürüm daha sonra The Sims durduruldu ve Electronic Arts Eylül 2004’te The Sims 2’yi piyasaya sürdü.

The Sims adlı ilk sims oyunu Şubat 2000’de piyasaya sürüldü.

Electronic Arts, 5 yıllık bir süre boyunca The Sims 2 için sekiz genişleme paketi ve dokuz eşya paketi yayınladı. Bu oyun için The Sims 2 Store aracılığıyla 400’den fazla özel eşya da piyasaya sürüldü.

Mart 2002’ye kadar The Sims dünya çapında 11,3 milyondan fazla kopya satarak tarihte en çok satan PC oyunu oldu.

Electronic Arts, The Sims 3’ü Haziran 2009’da piyasaya sürdü. Bu sürümle EA, Nisan 2009’da orijinal oyunu tasarlayan Will Wright’ın kişisel bir proje için Maxis’ten ayrıldığını duyurdu. Bu serinin üçüncü nesli için 11 genişletme paketi ve 9 malzeme paketi piyasaya sürüldü. Electronic Arts’ın nihayet The Sims 4’ü piyasaya sürmesi Eylül 2014’ü buldu. Ocak 2018 itibarıyla, serinin dördüncü nesli için beş oyun paketi, dört genişleme paketi ve on iki eşya paketi piyasaya sürüldü.

Electronic Arts Eylül 2004’te The Sims 2’yi piyasaya sürdü.

The Sims 5 Çıkış Tarihi

 Yayın tarihiBüyümeleri geliştiren yıllarKarmaşık genişletmelerin sayısı
 Sims 2000 3 7
 Sims 2 2004 4 8
 The Sims 3 2009 5 11
 The Sims 4 2014 5 ve artıyor 9 ve artıyor
 The Sims 5 2020? – –
Electronic Arts, 5 yıllık bir süre boyunca The Sims 2 için sekiz genişleme paketi ve dokuz eşya paketi yayınladı.

The Sims başlıklarının her sürümü arasında en az dört veya beş yıl geçti. The Sims 5’in bu aylarda çıkmayacağını biliyoruz çünkü Electronic Arts bunu çoktan duyurmuştu. Ve her sürümde her zaman artan sayıda karmaşık genişletme olduğunu görüyoruz, bu nedenle şimdiye kadar yalnızca 9 büyük genişletme ile Sims 4 karşımıza çıktı.

The Sims 2 Store aracılığıyla 400’den fazla özel eşya da piyasaya sürüldü.

Tüm bu bilgilerle, Electronic Arts’ın The Sims 4 için genişlemeler geliştirmek üzere 5 veya 6 yıl harcama ihtimalinin yüksek olduğu sonucuna varabiliriz. Ve The Sims 4 için en az iki, muhtemelen 3 veya 4 tane daha genişleme olacaktır.

Electronic Arts, The Sims 3’ü Haziran 2009’da piyasaya sürdü.

The Sims 5’in 2020’nin sonlarında çıkacağını söyleyebilir miyiz? Çeşitli nedenlerden dolayı evet, ancak esas olarak daha fazla genişletme fırsatı veren The Sims 4’ün mevcut popülaritesi nedeniyle ve aynı zamanda artan karmaşıklık nedeniyle modern oyunlar için sürdürülebilirlik öneme sahiptir. Her Sims sürümüyle birlikte büyük bir teknolojik ilerleme oldu: Sims 2 ilk kez tam bir 3 boyutlu ortama sahipti, The Sims 3 gerçek bir Açık Dünya özelliğine sahipti ve The Sims 4 karakter yaratıcısını doğrudan manipülasyonla tanıttı. Peki, The Sims 5 masaya ne getirecek? Her ne ise (kullanıcılar yaşlanmayı istiyor ), gelişmesi zaman alacak.

Electronic Arts’ın The Sims 4’ü piyasaya sürmesi Eylül 2014’ü buldu.

Dahası, The Sims 4’ün ilk günlerinde taraftarlar, önceki oyunlarda (havuzlar ve küçük çocuklar gibi) “varsayılan olarak” gelen bazı eksik özelliklerle ilgili hayal kırıklıklarını aktif bir şekilde ifade ettiler. EA’nın bu kadar kötü tanıtımdan tekrar kaçınmaya çalışacağı muhtemeldir, ancak garanti edilmez, bu nedenle yeni nesil başlangıçtan itibaren “beklenen” özelliklerden daha fazlasına sahip olmalı ve bu da gelişimi uzatacaktır.

Ocak 2018 itibarıyla, serinin dördüncü nesli için beş oyun paketi, dört genişleme paketi ve on iki eşya paketi piyasaya sürüldü.

Tüm bunlar dikkate alındığında, The Sims 5 çıkış tarihinin 2020’nin sonlarında gerçekleşmesini bekliyoruz.

The Sims başlıklarının her sürümü arasında en az dört veya beş yıl geçti.

SIMS NEDEN SEVİLİYOR?

Sims: Aşina olmayanlar için Sims, oyun boyunca oynadığınız veya etkileşimli olarak oynadığınız karakterlerdir ve The Sims’in ilk gereksinimlerinden biri kendi karakterinizi yaratmaktır. Sims’lerinizi oluşturmak tartışmasız oyunun en önemli unsurudur: bir oyuncu olarak her şeyin fiziksel görünümlerine, kıyafetlerine ve kişilik özelliklerine kadar karar vermekten sorumlusunuz.

Sims 2 ilk kez tam bir 3 boyutlu ortama sahipti.

Kişiye özel bir insan veya aile yaratmanın neden iyi bir video oyunu olduğu sorulabilir, ancak mükemmel insan veya aile fikrinizi yaratma şansına sahip olmak, oyunculara diğer oyunlarda deneyimlenemeyen bir özgürlük ve güç duygusu verir.

The Sims 3 gerçek bir Açık Dünya özelliğine sahipti.

Bina Evleri: The Sims’in en ödüllendirici unsurlarından biri, kendi evinizi inşa etme ve dekore etme seçeneğine sahip olmaktır. Yine, oyuncular bu rüya evlerinin elbette kurgusal olduğunun farkındalar, ancak bu onu daha az heyecan verici ve tatmin edici hale getirmiyor. Oyun boyunca Simslerinizin, tıpkı geri kalanımız gibi bir hayat kazanması gerekir ve Simslerin keyif alması için üst düzey evler ve dekorlar üzerinde savurganlık yapmaktan daha iyi bir Sims emeğinin meyvelerinin tadını çıkarmanın daha iyi bir yolu yoktur.

The Sims 5 çıkış tarihinin 2020’nin sonlarında gerçekleşmesini bekliyoruz.

Kendi evinizi geliştirmenin, zevkinize göre her şeyi yapmanızın çekiciliğinin çoğu, bir oyuncu olarak sahip olduğunuz özgürlüktür. Çatıda bir yüzme havuzu ister misiniz? Başardınız! Bu, Simsleriniz ağır bir maaş çeki getiriyorsa veya hızlı zengin olma hile kodlarına erişiminiz varsa, özellikle eğlenceli olabilir.

Sims 4 karakter yaratıcısını doğrudan manipülasyonla tanıttı.

Genişletme Paketleri: Hevesli bir Sims oyuncusu olarak orijinal formattan her zaman memnun kalmış olabilirsiniz, ancak dünyanın dört bir yanındaki oyuncular ilk genişleme paketleriyle tanıştı. Bunlar, kullanıcıların daha önce oyuncuların orijinal video oyununda deneyimleyemeyeceği kariyer yolları ve ilişkiler dâhil olmak üzere yepyeni yaşam unsurlarını yüklemelerine ve keşfetmelerine olanak tanıdı.

The Sims 4 için en az iki, muhtemelen 3 veya 4 tane daha genişleme bekleniyor.

Zamanla paketler daha ayrıntılı hale geldi ve kullanıcıların ilk kez araba satın almasına, evcil hayvan edinmesine ve hatta üniversiteye gitmesine izin verdi. The Sims oyuncuları, oyun deneyimlerine, eşya paketleri olarak bilinen ek sürümlerle özel özellikler yükleme seçeneğine de sahiptir. Bu isteğe bağlı kurulumlar, kullanıcılara Simslerinin keyfini çıkarması için güncellenmiş kıyafetleri ve ev eşyalarını keşfetme ve Noel ve Cadılar Bayramı gibi mevsimlik kutlamaların tadını çıkarma şansı veriyor.

Sims, oyun boyunca oynadığınız veya etkileşimli olarak oynadığınız karakterlerdir.

Karakter Geçmişi: The Sims oyununun en küçümsenen yönlerinden biri, Sims evreninde zaten var olan karakterlerdir. Bu önceden hazırlanmış karakterler Pleasantview ve Strangetown gibi Sim mahallelerinde bulunabilir ve çoğunun inanılmaz arka hikâyeleri vardır.

The Sims’in ilk gereksinimlerinden biri kendi karakterinizi yaratmaktır.

Oyuncular, zaten var olan karakterlerin sulu arka hikâyelerini bile fark edemeyecek kadar kendi yaratımlarına odaklanmış olabilirler, ancak kaçırmamanız önemlidir. Mortimer Goth ve The Curious ailesi gibi ikonik Sims karakterleri, altın kazma ve hatta uzaylıların kaçırılmasını içeren bir geçmişe sahiptir. Kötü bir pembe diziden çıkmış bir şeye benziyor ve onu bu kadar fantastik yapan da tam olarak budur.

Sims’lerinizi oluşturmak tartışmasız oyunun en önemli unsurudur.

Yaşam simülasyonu: Birçoğu için, bir video oyununda aile büyütmek veya işe gitmek gibi hayatın günlük yönlerini yaşama kavramını kavramak zor olabilir. Birçoğu, oyun oynamanın, oyunculara bir kaçış duygusu elde etmek için daha gerçekçi olmayan bir deneyim sunan evrenleri keşfetmekle ilgili olması gerektiğini savunuyor. Bu geçerli bir nokta olsa da, The Sims’in bu kadar başarılı olmasının sebebinin gerçek hayatın bazı yönlerini simüle etmeyi hedeflemesinden kaynaklandığına inanılmaktadır. Sims, kullanıcılara en çok arzu ettikleri bir hayatı oluşturma yeteneği verir ve bu, oyuncuların karakterlerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini yerine getirmek için işe gitmelerini, ilişkiler kurmalarını, duygularını yönetmelerini ve hatta çocuk yetiştirmelerini gerektirir ki bu, oyuncuların bir yansıması olabilir. Gerçek dünyadaki ihtiyaçlar ve özlemler oyun oynamaya itebilir.

Sims, tüm dünyada beğenileri toplamış bir oyundur. İlk sürümü ise SIMS1’dir.

Sims Oyunları Arasındaki Fark Nedir?

The Sims (2000)

 • Dünya ve çevre:  The Sims’te evler yan tarafta yer almaktadır. Bu çeyrekler nispeten basittir ve her biri yaklaşık 10 lottan oluşur. Ana oyunda sadece bir bölge var ve sadece konut amaçlıdır. İş için topluluk siteleri daha sonraki bir genişlemede ortaya çıktı.

Her parti ayrı bir örnek olarak hareket eder. Ekranın yüklenmesini beklemeden aralarında dolaşamazsınız. Sonraki genişletmelerde daha fazla mahalle görünse de, Sim’leriniz bu mahalleler arasında seyahat edemez.

 • Yaşam evreleri: Sims, dizi boyunca görülebilen üç ana yaşam evresiyle geldi: bebek, çocuk ve yetişkin. Oyunda sadece hayatın ilk aşaması kaydedildi, bu da bebeğin üç günlük oyunda çocuğa dönüştüğü anlamına geliyor. Ancak diğer iki yaşam evresi yaşlanmaz. Sonuç olarak, Sim’leriniz, onları ailenize nasıl tanıttığınıza bağlı olarak (doğum, evlat edinme, evlilik veya bir simülasyon yaratma yoluyla) süresiz olarak çocuk veya yetişkin olarak kalır.

Yaşlanmanın eksikliğinden dolayı, yetişkin sims sadece kazalardan (veya oyuncu öldürme planlarından) ölebilir. Bu arada çocuklar Peter Pan’dan ilham aldı ve sonsuza kadar genç kaldılar.

The Sims’te evler yan tarafta yer almaktadır.
 • Sim zorluğu: Orijinal oyunda görülen Sim’ler, zamanları için inanılmaz derecede karmaşık olmalarına rağmen, sonraki oyunlarda benzerlerinin duygusal ve grafiksel karmaşıklığından yoksundur. Günümüz standartlarına göre basitler ve bakılacak çok az şey var. Her ne kadar eksileri de olsa o zamanlar harika kabul edildiler.

Oyun, açlık, eğlence ve uyku gibi Sim’in ihtiyaçları tarafından yönlendirildi. Herhangi bir arzuları veya istekleri yoktu, bu da hedeflerinizin acil ihtiyaçların karşılanması ile ilgili olduğu ve uzun vadeli planlarla ilgili olmadığı anlamına geliyordu.

Özelleştirme ve grafik kalitesi açısından, orijinal Sim’ler serideki en az zorlayıcıydı. Önceden tasarlanmış temel başlıklar ve vücutlar ile üç vücut tipi arasında gezinebilirsiniz: zayıf, formda veya şişman. Simler pikselli ve uzuvları nispeten dikdörtgendi.

Sims, dizi boyunca görülebilen üç ana yaşam evresiyle geldi: bebek, çocuk ve yetişkin.
 • Büyütme: Orijinal Sims oyunu, serideki en az genişletmeye sahiptir ve ayrıca eşya setlerinden (yeni oyun mekaniği değil, çoğunlukla ek öğeler içeren içerik) yoksundur. Ne olursa olsun, bu yedi uzantı gelecekteki genişleme temalarının temelini attı.

Her genişletme, yeni bölgeler, oyun mekaniği ve etkileşimler ekleyerek oyunu büyük ölçüde genişletti. The Sims için yedi genişleme paketi şunlardı: Living Large, House Party, Hot Date, Vacation, Unleashed, Superstar ve Making Magic.

 • Olumlu Yönler: Piyasaya sürüldüğü sırada The Sims piyasadaki hiçbir şeye benzemiyordu. Diğer simülasyon oyunlarının etrafındaki ilgiyi aldı ve kullanıcılara, diğerlerinde bulunmayan benzeri görülmemiş ve son derece kişisel bir kontrol seviyesi sağladı. Sims, ilk gerçek hayat simülatörüydü.
Orijinal oyunda görülen Sim’ler, zamanları için inanılmaz derecede karmaşık olmalarına rağmen, sonraki oyunlarda benzerlerinin duygusal ve grafiksel karmaşıklığından yoksundur.
 • Eleştiriler: The Sims’e atabileceğiniz eleştirilerin çoğu, piyasaya sürüldüğü zamanki üründen ziyade geçmiş görüşle ilgilidir. Grafikler, modern oyunlara kıyasla çok iyi eskimedi, ancak o zamanlar oldukça etkileyici kabul edildi.

Oyunun zaman dilimi düşünüldüğünde karşısına çıkan ana eleştiri karakter aramasıdır. Karakterler bazen nesnelerin arkasında sıkışıp kalıyordu, bu da oyuncuların onları hareket ettirmesi gerektiği anlamına geliyordu. Bazen, kullanılan nesnelerle etkileşim kuramayacağınız için Sim’i hareket ettirmek için hile kodları kullanmanız gerekiyordu.

Aynı zamanda neredeyse tüm Sims oyunlarının yaşadığı büyük bir problem vardı: oyun için daha fazla içerik geldikçe yükleme süreleri arttı. Ne kadar çok uzantı yüklerseniz, oyunun yüklenmesini o kadar uzun süre beklemeniz gerekir.  Bu iki sorunun yanı sıra, TS1 zamanı için mükemmeldi.

Özelleştirme ve grafik kalitesi açısından, orijinal Sim’ler serideki en az zorlayıcıydı.

Sims 2 (2004)

The Sims serisindeki ikinci taksit The Sims 2 (TS2), çoğu hayran tarafından iyi karşılandı. Temel oyun, öncekinden önemli ölçüde daha ileriydi. TS2, geliştiricinin çabasını daha özgün fikirlerle sürdürdü. The Sims 2’nin en önemli özelliklerinden biri, uzaylıların oynanabilir bir sim türü olarak tanıtılmasıydı. Bir yaşam simülatörü olarak kabul edilmesine rağmen, bu tuhaf eklemeler zamanla serinin ana kimliğinin bir parçası haline geldi. Oyuncular sadece hayatı simüle edemezler, artık gerçekçi olanla sınırlı kalmadan, hayal gücüne dayalı rüya hayatını da simüle edebilirler.

 • Dünya ve çevre: TS2’nin mahalleleri, orijinal oyunda ortaya konan temeller üzerine biraz genişletildi. Bununla birlikte, temel fark, TS2’nin birden fazla mahalleyle birlikte gelmesi ve kamu ve konut alanlarının bir karışımı olmasıdır.

Uzantılarda daha fazla uzantı tanıtıldı, ancak konut mülklerine karşı genel topluluk kategorilerine girme eğilimindeler. Ayrıca sıfırdan tamamen yeni mahalleler yaratma olanağına sahipsiniz. The Sims 3’te tanıtılan açık dünya konseptinin temelini oluşturan genişlemelerde mahalleler de tanıtıldı.

The Sims serisindeki ikinci taksit The Sims 2 (TS2), çoğu hayran tarafından iyi karşılandı.
 • Yaşam evreleri: Sims 2, orijinal oyunun yaşam aşamalarını büyük ölçüde genişletti. Ayrıca serinin yaşlanma mekaniğini tanıttı. Sonuç olarak, temel oyunun altı yaşam aşaması vardı ve Üniversite Yaşamı genişlemesinin yedincisi vardı.

Sims bebek, yürümeye başlayan çocuk, genç, yetişkin ve son olarak kıdemli aşamalardan geçecek. Üniversite genişlemeniz olsaydı, genç yetişkin aşamasını da deneyimleyebilirsiniz. Sim’leriniz artık yaşamın her aşamasının uzunluğuna sınırlama getirilerek yaşlılıktan ölecek.

Oyuncular sadece hayatı simüle edemezler, artık gerçekçi olanla sınırlı kalmadan, hayal gücüne dayalı rüya hayatını da simüle edebilirler.
 • Sim zorluğu: TS2, özlemlerin, arzuların ve korkuların ortaya çıkması sayesinde Sim karmaşıklığı açısından önemli bir adım attı. Özlemler, “büyük resmin” hedefleridir, Sim’inizin hayatının bu özel aşamasında ulaşmak istediği şeydir. Bu arada, arzular ve korkular, Sim’lerinizin deneyimlediği günlük hedefler ve isteksizliklerdir.

Arzular ve korkular, Sim’in özlemine veya belirli olaylara (tarihler gibi) göre belirlenir. Örneğin, bilgi arzusu olan bir Sim, belirli becerileri geliştirmek isteyecek ve üniversiteden atılmaktan korkacaktır. Hedeflere ulaşmak arzu noktaları verirken korkular bu noktaları azaltır.

Daha yüksek aspirasyon seviyelerine ulaştığınızda ödüller kazanırsınız ve tam aspirasyon çubuğu Sim’inizin ruh halini yükseltir. Grafik kalitesi açısından, TS2’deki simler, TS1’den önemli ölçüde güncellenmiştir. Daha az piksellidirler, daha doğal yüz özelliklerine sahiptirler ve yüzleri önemli ölçüde daha fazla ifade gösterir. Bununla birlikte, Sim’ler arasındaki çeşitli etkileşimler için animasyon kalitesi iyileştirildi.

Karakterlerinizin grafiksel olarak gelişme derecesi, özellikle Create-A-Sim’de belirgindir. Sınırlı sayıda baş ve vücut tipinde gezinmek zorunda kalmak yerine, Sim’inizin görünümü üzerinde çok daha fazla kontrol elde edersiniz. Daha birçok saç stili, yüz özelliklerini kişiselleştirmek için kontroller ve belirli makyaj ayarları var. Hatta ebeveynlerinin “genetiğine” dayalı bir çocuk simülasyonu görünümü bile yaratabilirsiniz.

TS2’nin mahalleleri, orijinal oyunda ortaya konan temeller üzerine biraz genişletildi.
 • Büyütme: TS2, önceki oyuna benzer temalara sahip yalnızca sekiz genişletmeye sahipti. Uzantılar şunları içerir: Üniversite, Gece Hayatı, Business Open, Evcil Hayvanlar, Mevsimler, İyi Yolculuklar, FreeTime ve Apartman Yaşamı.

TS2 ayrıca belirli bir tema etrafında inşa edilen dekor öğeleri ve stiller gibi oyun içeriği olan “Eşya Paketlerinin” ortaya çıkışını da işaret etti. Sims 2 için 10 Paket İçeriği: Parti Paketi, Aile Eğlencesi, Cazibe, Tatil Öğeleri, Parti Eğlencesi, HM Modası, Gençlik Tarzı Öğeleri, Mutfak Banyo Tasarım Öğeleri, IKEA Ev Eşyaları, Konak ve Bahçe gereksinimleri.

 • Olumlu yönler: TS2 ile ilgili en iyi bölüm, orijinal oyunun temellerine ne ölçüde dayandığıdır. Modern oyunları bozan trendlerin bir parçası olan başarısız yeniden başlatmalar ve hevesli devam filmlerinin aksine, oyun devam filmlerinin öncekilerden çok daha iyi olma eğiliminde olduğu bir zamanın sembolüdür.

Yaşlanmanın ve ömür boyu sürecek hırsın ortaya çıkması, başarıyı daha acil hale getirerek oyundaki çıtayı da artırdı. Sim’inizin hayatını yönetmek artık açlıktan ölmek, idrar yapmak veya ateşte ölmek değildir.

Sims 2, orijinal oyunun yaşam aşamalarını büyük ölçüde genişletti.
 • Eleştiriler: Oyunun popülaritesinin zirvesinde, TS2 veya uzantıları ile ilgili çok fazla eleştiri yoktu. Ancak, daha fazla uzantı yayınlandıkça uzun yükleme süreleri bir sorun haline geldi. Modern bir bilgisayarda bile sıkıntılar oldu.

Sims 2 Ultimate Collection’ın (temel oyunu ve tüm genişletme paketlerini içerir) yüklenmesi, özellikle mahalleyi ilk başlattığınızda biraz zaman alabilir. Tüm Sim hayranları, bir oyunu başlatma ve ardından siz bir atıştırmalık alırken veya başka bir görevle vakit geçirirken oyunu yüklerken bırakma konusundaki genel deneyime aşinadır. Bu TS2 için farklı değildi.

TS3, ilk ve tek açık dünya Sim oyunudur. Dünya sınırsız değil, ancak farklı konut ve kamusal alanlar tek bir nüsha halinde vardır.

Sims 3 (2009)

Sims 3, franchise kalitesinde sürekli bir artış oldu ve hala serinin favori oyunu olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda köklü bir temel oyun ve tonlarca genişletme ile en iddialı sürümlerden biriydi.

 • Dünya ve çevre: TS3, ilk ve tek açık dünya Sim oyunudur. Dünya sınırsız değil, ancak farklı konut ve kamusal alanlar tek bir nüsha halinde var. Bu, önceki münferit lot kalemlerinden önemli bir sapmadır.Bu dünyalar, çevrenin biçimini tamamen değiştirdi. Sims, basit bir “Buraya Git” komutuyla taraflar arasında seyahat edebilir. İşe gittiklerinde sitenizden kaybolmak yerine, onları dünyanın herhangi bir yerinde bulabilirsiniz. Hatta yaya olarak, arabayla veya hatta atla seyahat etmelerini bile izleyebilirsiniz.

Dünyadaki diğer Sim’ler de aynı hızda yaşlandıkça ailenizle daha fazla senkronize olur. Bununla birlikte, oyun belirli bir “aktif hane” üzerine odaklanmıştır. Bu, birden fazla hane kurduysanız ancak aynı aktif evde oynamaya devam ettiyseniz, oluşturduğunuz diğer ailelerin yaşlanmaya devam edeceği ve sonunda öleceği anlamına gelir.

Dünyadaki diğer Sim’ler de aynı hızda yaşlandıkça ailenizle daha fazla senkronize olur. Bununla birlikte, oyun belirli bir “aktif hane” üzerine odaklanmıştır.
 • Yaşam evreleri: TS3’ün toplam yedi yaşam aşaması vardır: çocuk, yürümeye başlayan çocuk, ileri çocuk, genç, genç yetişkin, yetişkin ve yaşlı. Bu, tüm bu yaşam evrelerinin temel oyunun başlatılması sırasında kullanılabildiği tek Sim oyunudur.Önceki oyunlar belirli yaşam evreleri için genişletme gerektirirken, Sims 4 belirli yaşam evrelerini lansmandan yalnızca birkaç ay sonra tanıttı.
 • Sim zorluğu: TS3’ün piyasaya sürülmesiyle Sims formülü daha da gelişti. Bu, grafik kalitesinde önemli bir sıçrama, ancak aynı zamanda duygusal açıdan daha zorlu Sims’i içeriyordu.

Create-A-Sim, karakteriniz için daha fazla özelleştirme seçeneği, daha ince ayarlı düzenleme özellikleri (çene genişliği, burun uzunluğu vb.) ve kişilik ve özlemler için daha iyi bir sistem sundu. “Zayıf” ve “şişman” ön ayarları arasında seçim yapmak yerine, karakteriniz için kas tonunu ve vücut yağını bile ayarlayabilirsiniz.

TS3’ün toplam yedi yaşam aşaması vardır: çocuk, yürümeye başlayan çocuk, ileri çocuk, genç, genç yetişkin, yetişkin ve yaşlı.

Oyun ayrıca yıldız falının ön ayarlarından ve kişilik puanlama sisteminden uzaklaştı. Artık daha ayrıntılı Sim karakter profilleri oluşturabilirsiniz. Önceden, bireysel puanlar, özensiz / temiz, utangaç / aktif, tembel / çalışkan, ortalama / iyi ve ciddi / oyuncu gibi basit bir kutupsal özellik yelpazesine atandı.

Ancak TS3’te, temel oyunda yalnızca 63 özellik var. Bunlar arasında çapkın, açgözlü, kızgın, çocukça ve hatta vejeteryan gibi özellikler bulunur. Çocuk Sim’ler büyüdükçe daha fazla özellik geliştirir ve bu özellikler genellikle yetiştirilme tarzlarına ve genetiklerine dayanır. TS2’nin dilek, arzu ve korku sistemi, TS3’te daha rafine bir arzu ve ömür boyu ödül sistemine dönüşmüştür. Korkular hala var olsa da, artık çok daha az önemli.

TS3’ün piyasaya sürülmesiyle Sims formülü daha da gelişti.

Simler kısa vadeli arzulara ve yaşam boyu arzulara (uzun vadeli özlemlere) sahip olmaya devam eder. Bunu başarmak, size Sim’iniz için benzersiz, nadir öğeler ve kalıcı yeni özellikler için harcayabileceğiniz bonus puanlar verir.

 • Büyütme: TS3’te geliştirici Maxis, Eşya Paketlerinin sayısını azaltırken Sim’lerin herhangi bir kısmı için en fazla genişletmeyi duraklattı. Üçüncü Sims oyunu 11 genişletme yayınladı: World of Adventures, Ambition, Late Night, Generations, Pets, Showtime, Supernatural, Seasons, University Life, “Cennet Adası” ve “Geleceğe Doğru”.

TS3 için piyasaya sürülen yalnızca dokuz adet Eşya Paketi vardı. High-End Loft Stuff, Fast Lane Stuff, Outdoor Living Room, Town Life Stuff, Master Suite Stuff, Katy Perry’nin Sweet Treats, Diesel Stuff ve Film Materyali.

Create-A-Sim, karakteriniz için daha fazla özelleştirme seçeneği, daha ince ayarlı düzenleme özellikleri (çene genişliği, burun uzunluğu vb.) ve kişilik ve özlemler için daha iyi bir sistem sundu.
 • Olumlu yönler: TS3, The Sims serisinin en yüksek noktasıydı. Daha eksiksiz genişletmeler, daha fazla oyuncu kontrolü ve daha zorlu simülasyonlardan bazılarına sahiptir. Oyun, piyasaya sürüldüğü yıl göz önüne alındığında hem grafik hem de oyun kalitesi açısından iyidir. Görünüşü biraz eskimiş olsa da, yine de biraz uzun ömürlüdür. Aslında, bazı hayranlar, düşük maliyeti ve çok fazla içeriği nedeniyle The Sims 3’te The Sims 4’e kıyasla hala zaman harcıyor.

Oyunun dikkat çekici bir özelliği, kullanıcılara belirli nesnelerin tasarımı ve renklendirmesi üzerinde derin bir kontrol seviyesi sağlayan Bir Stil Oluştur özelliğidir. Ayrıca Sim’lerinizin saç renklerinde ince ayar yapmanıza da olanak tanır. TS3 başlatıcısının çevrimiçi toplulukla entegrasyonu, Sims oyunlarınız için özel içerik yüklemenin hayranlar için popüler bir eğlence haline geldiği anlamına da gelir.

Çocuk Sim’ler büyüdükçe daha fazla özellik geliştirir ve bu özellikler genellikle yetiştirilme tarzlarına ve genetiklerine dayanır.

Ek olarak, açık dünya, gerçekliği büyük ölçüde artırır. Binalar arasındaki geçişler doğal hissediyor, Sim’iniz belirli etkinlikler için ayrıldığında zamanlama daha az kopuk geliyor ve diğer Sim’lerin etrafta dolaşmasını izlemek çevreye daha canlı bir his veriyor. Lansmanda, EA’nın şimdiye kadarki en çok satan oyunuydu ve EA’nın Battlefield ve FIFA gibi diğer popüler ve köklü franchise’ları olduğu düşünüldüğünde etkileyicidir.

 • Eleştiriler: The Sims 3 eleştirileri esas olarak hataları ve performans sorunlarını içerir. Oyuncular ayrıca, daha fazla uzantı eklendikçe oyunun artan yükleme sürelerini beğenmediler.TS3 açık dünya olduğundan, ekranların yüklenmesini beklemek için gereken çoğu zaman, oyuncuların oyunu başlattığı zamandır. Optimizasyon sorunları da vardı; bu, daha az güçlü bilgisayarlara sahip bazı oyuncuların oyundan gerçekten keyif almak için ihtiyaç duydukları performans düzeyini alamadığı anlamına geliyordu.
Teknik olarak TS4’ün yedi yaşam aşaması vardır: çocuk, yürümeye başlayan çocuk, ileri çocukluk, genç, genç yetişkin, yetişkin ve daha büyük

Sims 4 (2014)

Sims 4 (TS4), serinin en son, ancak en tartışmalı kısmıdır. Oyun, TS3 özelliklerinde büyük bir revizyon geçirdi. EA, hayranların öfkesini çeken bazı popüler özellikleri ortadan kaldırdı. Bununla birlikte, süper karmaşık bir sim oluşturma sistemi ve farklı ama çekici bir grafik stili de tanıttı.

 • Dünya ve çevre: TS4 dünyasındaki en belirgin değişiklik, açık dünya sisteminin farklı lotlar için ayrı durumlar lehine kaldırılmasıdır. Yeni sistemin lot gruplarını “dünyalar” olarak adlandırması kafa karıştırıcı, ancak TS3’teki gibi açık değiller.
TS4 dünyasındaki en belirgin değişiklik, açık dünya sisteminin farklı lotlar için ayrı durumlar lehine kaldırılmasıdır.
 • Yaşam evreleri: Teknik olarak TS4’ün yedi yaşam aşaması vardır: çocuk, yürümeye başlayan çocuk, ileri çocukluk, genç, genç yetişkin, yetişkin ve daha büyük. Bununla birlikte, 2014 yılında piyasaya sürüldüğünde, hiçbir bebek mevcut değildi. Bu yaşam aşaması, 2017’nin başlarında yalnızca geliştirme ile tanıtıldı.

Bebekler teknik olarak bir yaşam aşaması olarak kabul edilir, ancak bir yaşam aşaması olarak işlev görmezler. Aslında, bunlar portbebe içindeki etkileşimli nesnelerdir. TS1 ile aynı formattadır.

Duygular, Sim’lerinizin nesnelerle ve diğer karakterlerle nasıl etkileşim kurduğunu etkiler. TS3’teki ruh hali gibi Sim’inizin ruh halini etkileyen bir güçlendirme şeklini alırlar. Duygular ayrıca üç yoğunluk seviyesine sahiptir: bir başlangıç ​​aşaması (örneğin, öfke), daha yoğun bir aşama (örneğin, çok kızgın) ve bu duygudan ölüme yol açabilecek aşırı bir aşama. Üçüncü aşama yalnızca belirli duygular için geçerlidir.

Duygular, Sim’lerinizin nesnelerle ve diğer karakterlerle nasıl etkileşim kurduğunu etkiler.

Duygular ayrıca nesneler ve Sims ile yeni etkileşimler açar. Bu etkileşimlerin bazıları duyguları yoğunlaştırır (örneğin, romantik etkileşimler flört etmeyi artırır), diğerleri ise onları yumuşatır (örneğin, başka bir Sim’in utancını kabul etmek utanç duygusunu yumuşatmaya yardımcı olabilir).

Sim’lerin birbirleriyle etkileşimleri de biraz daha karmaşık, ancak izlemesi daha kolaydır. TS3’te, bazen geri dönüp Sim’lerinizin tartışırken ve birbirlerine kızarken dikkatiniz dağılıyor. Sebebini bilmiyorsanız, Sim’lerinizin yeniden nötr bir şekilde etkileşime girmesini nasıl sağlayacağınızı anlamak zordu.

Ancak TS4’te sohbetin tonunu ve iyi gidip gitmediğini görebilirsiniz. Sim’lerinizden biri yanlış bir hata yaparsa, konuşmanın “garip etkileşim” olarak sınıflandırıldığını göreceksiniz. Duygusal bir durum olarak konuşma durumu güçlendirilebilir. Bu, Sim’inizin sosyal etkileşimlerine fazladan bir karmaşıklık katmanı ekleyerek size durumun daha net bir resmini verir.

Sim’lerin birbirleriyle etkileşimleri de biraz daha karmaşık, ancak izlemesi daha kolaydır.
 • Büyütme: TS4, The Sims oyunları için en az genişletme paketine sahip. Şu anda dört eklenti var: Çalışmaya Başlayın, Birlikte Yaşayın, Şehir Yaşamı ve Kediler. Köpekler.

Sims 4, aslında mini genişletmeler olan Oyun Paketlerini de tanıttı. Bu paketler, bir genişletmeden önemli ölçüde daha az içerik içerir, ancak öğe setlerinden daha fazla oyun öğesi içerir. Şu anda TS4 için beş oyun paketi bulunmaktadır: Açık Hava Rekreasyonu, Spa Günü, Akşam Yemeği, Vampir ve Ebeveynlik.

TS4, The Sims oyunları için en az genişletme paketine sahip. Şu anda dört eklenti var: Çalışmaya Başlayın, Birlikte Yaşayın, Şehir Yaşamı ve Kediler, Köpekler.

Bununla birlikte, Stuff Pack’e gelince, TS4 geliştiricileri özellikle üretkendir. EA hâlihazırda 12 Ürün Paketi yayınladı. Bu, TS4’ün herhangi bir Sim oyunundan en fazla Eşya Paketine sahip olacağı anlamına gelir.

 • Olumlu yönler: Sims 4 kesinlikle herhangi bir oyunun en gelişmiş inşa moduna sahiptir ve kullanıcılara Sims’in evlerinin tasarımı üzerinde benzeri görülmemiş bir kontrol sağlar. Create-A-Style artık mevcut olmasa da, yeni bina sistemindeki nüans seviyesi açıktır. Ayrıca duvarların yüksekliğini, kapıların yüksekliğini, pencerelerin konumunu ve yapıların şeklini de ayarlayabilirsiniz.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.