Tırnak Protezi Hangi Durumlarda Yapılır?

Tırnak Hastalıkları İçin Tırnak Protezi

Günümüzde gezegendeki her beş kişiden biri tırnak mantarından (onikomikoz) muzdariptir. Bir tırnak, mantardan etkilendiğinde rengi beyaz, gri, yeşil, sarı, kahverengi ve hatta siyaha dönüşür. Çiviler kalınlaşır ve kırılır ve hastalığın son aşamasında tamamen yok edilir. Mantar hem ayak parmağını hem de tırnakları etkiler. Onikomikoz tedavisi uzun sürer; yeni tırnaklar çıkana kadar 6 ila 12 ay arasıdır.

Tırnak protezi, uzun tırnak plağı iyileşme sürecinden geçmenize yardımcı olacaktır. Protezler şu şekilde yapılır: Tırnak plağı veya parçası çıkarılır ve yerine ultraviyole ışık altında sertleşen ve sağlıklı bir tırnak gibi görünen özel bir jel konur. Tırnak protezleri, tırnak plağı yarıldığında, kırıldığında, kırılganlaştığında, rengini değiştirdiğinde veya tırnak yatağından ayrıldığında diğer hastalıklar için ve ayrıca tırnak altındaki nasırlarda da yapılır.

Tırnak protezi, bireylerin başvurduğu bir kozmetik yöntemdir.

Yaralı veya Batık Tırnaklar için

Tırnak protezlerinin diğer bir yaygın nedeni, bir yaralanma veya batık bir tırnak durumunda kısmen veya tamamen bir çivi kaybıdır. Tırnak plağı eksikse, sadece estetik amaçlı değil tırnak yatağının korunması için de ayak veya parmak tırnak protezi gereklidir.

Protezler zamanında yapılmazsa, tırnak yatağı küçülür ve daha sonra yeni bir tırnak çıkmaya başladığında altında çeşitli hastalıkların gelişimi için mükemmel bir yer olacak boşluklar oluşur. Tırnak batması durumunda protezler, tırnağın doğru yönde uzamasına yardımcı olur.

Tırnak protezi, uzun tırnak plağı iyileşme sürecinden geçmenize yardımcı olacaktır.

Tedavi Bilgileri

Tırnak kısmen veya tamamen eksikse, tırnağın etrafındaki deri “kaymaya” başlayacaktır. Sonuç, kalan tırnağın cildin girintisi ile örtülmesidir. Tırnak uzadığında cilt böylece yoluna girecektir. Ayak parmağının altındaki yağ yastığı yukarı çekilebilir ve yeni tırnağın uzamasını önleyebilir, bu da çok acı verici olabilir.

Ayak başparmağı çivisinin çıkması yaklaşık bir yıl sürer. Tırnak protezi, cildin ve yağ yastığının düzgün büyümesini kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Bu, doğal tırnağın yeniden uzamasını yönlendirecek ve tırnağı ve hassas çevreleyen dokuyu daha fazla hasardan koruyacaktır.

Tedavi için güvenilir bir kuruluştan yardım alınmalıdır.

Ağrısız tedavi sırasında tırnağın hasarlı kısmı dikkatlice çıkarılır. Ardından, doğal çivinin geri kalan kısmının üzerine doğrudan modellenmiş bir protez uygulanır. Jel, tırnağı oluşturmak ve yapıştırmak için kullanılır ve ardından UV ışığı altında kürlenir.

Protez tırnak yavaşça büyürken, doğal tırnağın geri kalanı altında korunarak büyür. Bir tırnak protezinin ortalama ömrü altı haftadır. Protezin basınca, şoka maruz bırakılması veya suya batırılmış uzun süreler kullanım ömrünü kısaltacaktır. Doğru bakım ile protez daha uzun süre dayanır. Protez büyüdüğünde veya gevşediğinde çıkarılır ve yerine yeni bir protez konur. Bu ağrısız tedavi, diğer tedavilerle birlikte yardımcı bir tedavi olarak veya bir ön tedavi olarak gerçekleştirilir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.