TOGG CEO’su Açıkladı! Yerli Otomobil’in Fiyatı Belli Oldu

Son güncelleme:

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, yerli otomobil TOGG için “Piyasadaki C-SUV segmentinde yer alan ve içten yanmalı motorlarla çalışan klasik otomobillerle rekabet edebilir düzeyde olacak.” diyerek fiyat aralığında ipucu verdi.

2020 Yılında Üretime Başlayacak

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, “Fabrika inşaatı için çalışmalara başladık. Mayıs ayında temel atılacak. Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 2022 yılı itibariyle ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz.” dedi.

Gürcan Karakaş, C-SUV modeli başta olmak üzere, “Fabrika yatırımı” ve “İmalat” gibi önemli konu başlıklarının ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, yıllık 175 bin adetlik kapasitesiyle 2022 yılında üretime başlayacak Gemlik’teki fabrikanın temelininin mayıs ayında atılacağını söyledi.

Kurulacak olan fabrikanın akıllı fabrika konseptinde olacağını belirten Karakaş “Fabrikanın plan projesi hazır. İki binadan oluşacak ikonik bir tasarıma sahip olmasını hedefliyoruz. Öte yandan dünyada imalat hattı konusunda en iyi firmalar ile görüşüyoruz.” diye konuştu.

İspanya’da Dünya Arenasına Çıkacak

Karakaş, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenecek Mobile World Congress (MWC) etkinliğinde, ön gösterim aracı C-SUV modelinin ilk kez Avrupa’da dünya arenasında sergileneceğini şu sözlerle dile getirdi “Otomobilimiz, İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenecek Mobile World Congress (MWC) etkinliğinde sergilenecek Türkiye’nin otomobilini geliştirirken önemli bir vizyon ortaya koyduk. Klasik bir otomobil şirketi değiliz. O nedenle yıkıcı teknolojilerin peşinden gidiyoruz. Kendimizi mobilite odaklı teknoloji şirketi olarak konumlandırıyoruz. TOGG olarak kabuk değiştiren otomotiv sektörüne çığır açan teknolojilerimizle öncülük edeceğiz”

En Doğru Markayı Belirlemek İçin Çalışmlara Devam Ediyoruz..

Marka isminin belirlenmesi konusunda titizlikle çalıştıklarını belirten Karakaş marka adını sonbaharda açıklayacaklarını söyledi. Karakaş “Olabilecek en doğru markayı belirlemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dünyanın önde gelen tüm büyük pazarlarını da içine alacak şekilde en doğru ismin sadece Türkiye’de değil global ölçekte de kabul edilebilir bir isim olmasını hedefliyoruz. Araştırmalarımızı Norveç, Almanya, Rusya, Fransa ve Türkiye’de gerçekleştirdik. Markamızın ismini sonbaharda duyuracağız.” ifadelerini kullandı.

“Kimse Toz Konduramayacak Direksiyonda Biz Varız”

Türkiye’de kaliteli bir otomobilin çıkmasını kimsenin beklemediğini söyleyen Karakaş, bunun nedenini 2022’deki EuroNCAP şartları olduğunu olduğunu söyledi. Karakaş konuşmasında “Savunma sanayisinden bize gelen arkadaşlarla birlikte modelleme ve simülasyonlarla beraber buna hazırlanıyoruz. Yurt dışına çıktığımız zaman kimsenin otomobile toz konduracak bir durumu kalmayacak. Direksiyonda biz varız. Bizim ihracat pazarı olarak ilk etapta gördüğümüz pazar Avrupa ve altyapısı hazır olduğu sürece bazı Türki Cumhuriyetler olacak. Bu süreç ölçek ekonomisi ile katlanabilir ve hızlandırılabilir.” ifadelerini kullandı.

Yerli Otomobil’in Fiyatı Ne Olacak?

Üretilecek otomobillerle ilgili fiyat paylaşmaktan kaçınan Karakaş “Fiyatları paylaşmak çok doğru olmaz çünkü rakiplerimize bu konuda bir bilgi vermek istemeyiz. Ancak piyasadaki C-SUV segmentinde yer alan ve içten yanmalı motorlarla çalışan klasik otomobillerle rekabet edebilir düzeyde olacak.”

Türkiye’de şu anda satışta olan dizel yada benzinli araçlarların arasında C-SUV segmentinde satışa sunulan araçların fiyatları 250-300 bin TL arasında değişiyor.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.