Tozsuz Bir Ev İçin Basit Yöntemler

Son güncelleme:

Evin sürekli toz tutması sağlık açısından da görüntü açısından da oldukça olumsuz bir durum. Özellikle sürekli toz almak için vaktiniz olmuyorsa basit yöntemlerle tozsuz bir eve sahip olabilirsiniz. Özellikle toza alerjisi olanlar için bu yöntemler son derece yararlı olacaktır.

Peki Evde toz engelleme nasıl yapılır? Evim çok toz oluyor ne yapmalıyım? Evdeki tozlardan kurtulmanın püf noktaları nedir? Dışarıdan gelen tozu nasıl engellenir? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Mikrofiber kumuşlar kullanın

Evde toz engelleme

Toz alırken daha etkili sonuç almak istiyorsanız yapacağınız oldukça basit bir yöntem var. Mikrofiber bezler kullanarak tozları derinden temizleyebilirsiniz. Mikrofiber toz bezleri içerisinde toz tutan ve kir tutan malzemelerden oluşmaktadır. Bu bezler sayesinde temizliği daha iyi yapabilir ve tozları yok edebilirsiniz. Beze topladığınız tozlar sayesinde sildiğiniz yerde bulunan kir ve toz yok olacaktır. Böylece daha uzun süreli ve verimli bir temizlik yapmış olacaksınız.

Yüksek vakumlu süpürgeler kullanın

Evim çok toz oluyor ne yapmalıyım?

Eğer toza alerjiniz varsa ya sa bağışıklığınızın korunması gereken bir hastalığınız mevcutsa bu durumda güçlü vakumu olan, toz toplayan süpürge alabilirsiniz. Bu süpürgeleri kullanmanız halinde derinlemesine toz temizliği yapabilirsiniz. Havada uçan tozları da bu süpürge sayesinde vakumlayabilir ve derinlemesine temizlik yapabilirsiniz. Böylece daha ferah bir eve sahip olabilir ve tozun yarattığı olumsuz etkilerden kendinizi koruyabilirsiniz.

Perdelerinizi temiz tutmalısınız

vdeki tozlardan kurtulmanın püf noktaları nedir?

Perdeler toz toplama konusunda oldukça eğilimlidir. Eğer yüksek toz toplayan bir evde yaşıyorsanız perde seçiminde dikkatli olmalısınız. Çünkü perdelerin temizlenmesi ve asılması yorucu bir durumdur. Bu durumda seçtiğiniz perdeler hafif ve kolay takılabilir niteliklere sahip olmalıdır. Son zamanlarda bu kolaylığı sağlayan çok sayıda perde mevcuttur. Bu perdeleri alarak temizliğini daha kolay yapabilirsiniz. Ancak eğer mevcut perdelerinizi kullanmak istiyorsanız, onları haftada bir silmeli ve vakumlamalısınız. Böylece perdede bulunan tozlardan kurtulabilir, daha ferah bir ortama kavuşabilirsiniz.

Hava temizleyici kullanabilirsiniz

Dışarıdan gelen tozu nasıl engellenir?

Hava temizleme cihazları oldukça yararlıdır. Evinize ferah bir ortam sunan bu cihazları almak istiyorsanız bulunduğu yeri iyi seçmelisiniz. Dışarıdan gelen tozları ve kirleri evinize almamak istiyorsanız hava temizleme cihazını pencerenin önüne koyabilirsiniz. Böylece dışarıdan gelen olumsuz etkenlerden evinizi koruyabilirsiniz.

Yatak temizliği oldukça önemlidir

Yatak temizliği oldukça önemlidir

Yatağınızın temiz olması kaliteli bir uyku için de oldukça önemlidir. Yatağınızda bulunan çarşaflar da toz ve tüy bırakabilirler. Bu olumsuz durum yatarken sizi rahatsız edebilir. Bu durumda yatak hijyenine önem vermelisiniz. Haftada bir kez çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı yıkamalı ve temiz bir şekilde kullanmalısınız. Böylece tozdan ve tüyden korunabilirsiniz.

Ev bitkilerini tozdan arındırın

Ev bitkilerini tozdan arındırın

Ev bitkileri evinizin büyük bir neşesi olabilir. Hayatımızı güzelleştiren bu canlılar size neşe verse de toz tutmaya yatkın özelliğe sahiptir. Bu durumda ev bitkilerinizi temiz bir bezle temizleyebilir ve toz tutmasını engelleyebilirsiniz. Böylece bitkilerden gelen toz engellenmiş olur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.