Trafik Sigortası Neden Zorunlu ve Nasıl Yapılır?

Trafik sigortaları 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda düzenlenen zorunlu trafik   sigorta türüdür ve trafikteki her araçta olması zorunludur. Her araç sahibinin yaptırması gereken zorunlu bir  trafik sigorta, herhangi bir hasar durumunda karşı tarafa verilebilecek maddi ve fiziksel zararları teminat altına alır. Kaza anında karşı tarafta (hem araçlarda hem de insanlarda) oluşabilecek hasarları karşılamak için belirli limitler dâhilinde yıllık olarak  yapılmaktadır.

Trafik Sigortası Neden Zorunlu ve Nasıl Yapılır?

Zorunlu sigortasını yaptıran araç sahibi, hasar gördüğü yol kazasında mali sorumluluktan muaf olup, karşı aracın sürücüsü ve yolcularının bedensel yaralanması durumunda karşı araca verilen maddi hasar zorunlu trafik sigortası kapsamındadır. Ayrıca trafik sigortası, ölüm durumunda kusurlu sürücünün ödediği tıbbi masrafları ve mali tazminatı da kapsar. Zorunlu yol sigortanız yoksa aracınız trafikten çıkarılacaktır. Sigortanızı ertelemek daha fazla çaba ve para ve zaman israfına neden olur.

Zorunlu Trafik Sigortasının Önemi Nedir?

Bir kazada hatalı olduğunuz ve karşı tarafa zarar vermeniz durumunda trafik sigortanız devreye girer. Trafik sigortanız, kaza anında karşı taraftaki maddi hasarları kapsar. Zorunlu trafik sigortası, karşı araçtaki kişilerin neden olduğu hasarlar için de geçerlidir ve ölüm dahil tüm durumları kapsar.  Ayrıca mahkeme masrafları ve avukatlık ücretleri de zorunlu trafik sigortası kapsamındadır.

Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Nedir?


Küçük veya büyük kazalar sürekli olur. Pek çok değişkeni hesaba katarsak, bunlardan tamamen kaçınmak mümkün görünmemektedir. Durum böyleyse, sizin veya karşı tarafın maddi hasar sigortası yaptırdığını bilmek büyük bir rahatlıktır. Olası fiziki ve maddi zararları teminat altına alan zorunlu  sigorta sigortalıya değil karşı tarafa verilen zararları karşılar.  Zorunlu trafik sigortası yaptırırken kendi zararlarınızı karşılayan bir sigorta alabilmek için kapsamlı bir sigorta yaptırmalısınız. 

Zorunlu Trafik Sigorta Hesaplaması Nasıl Yapılır?

                                                                
Trafik sigortalarında primler, her sigorta şirketi tarafından serbestçe belirlenir. Yani her sigorta şirketi kendi aktüeryal çalışması sonucunda tarifesini oluşturur. Bununla birlikte, bir sigorta şirketi tarafından aynı riske sahip araçlar ve  veya taşıyıcılar için yapılan sigorta sözleşmelerinin aynı prim üzerinden muhasebeleştirilmesi önemlidir. Bütçenize en uygun teklifi 5 basit soru ile bulacağınız  çeşitli sigorta şirketlerinden seçenekler bulabilirsiniz. Aracınız için en uygun poliçeyi seçtikten sonra güvenli bir ortamda kredi kartı bilgilerinizi girebilir ve hemen bir poliçe çıkartabilirsiniz. Satın aldığınız poliçeyi e-posta adresinize gönderebilir ve yazdırabilirsiniz.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.