Tüm Zamanların En İyi Boksörleri

Boks dünyanın izlenmekten en çok zevk alınan spor dallarından biridir. Bu kapsamda dünya boks tarihine damga vurmuş isimlerin nostaljik boks karşılaşmaları halen beğeni ile izlenir. Dünya boks tarihinin en iyi sporcuları aşağıda derlenmiştir.

Muhammed Ali

Ağır sıklet boks denildiği zaman akla gelen ilk isim hepinizin bildiği üzere Muhammed Ali’dir. Çıktığı tüm boks maçlarında adından söz ettirmeyi başaran efsane isim hızlı ayak hareketleri ve demir yumruları ile seyircinin beğenisini kazanmış ve gönüllerde taht kurmuştur. Muhammed Ali,22 yaşında iken başladığı boks kariyerinde kısa sürede dünya şampiyonu olma unvanına kavuştu. Toplamda 3 kez dünya şampiyonu olan ünlü isim çıktığı 61 boks maçında 56 galibiyet almış, bunların 37’sini nakavtla kazanmıştır. Kariyerinde sadece 5 yenilgi alan efsane boksör yeni şampiyonların yetişmesi için de son derece büyük gayret sarf etmiştir.

Joe Frazier                    

1944 yılında dünyaya gelen Joe Frazier hızlı ve pratik hamleleri ile boks ringlerine damgasını vurmuş bir isimdir. 1964 Tokyo olimpiyatlarında kazandığı altın madalya ile boks dünyasına hızlı bir giriş yapan ünlü boksör 1971 yılında Muhammed Ali’ye yenilgiyi tattıran ilk boksör olma unvanını da taşır.

George Foreman

1944 yılında dünyaya gelen ünlü boksör çıktığı 27 karşılaşmanın tamamını kazanmıştır. Henüz 19 yaşında iken altın madalya kazanan boksör ilk yenilgisini Muhammed Ali’ye karşı almıştır. 4 farklı jenerasyonla aynı dönem ringlere çıkma şansı yakalayan ünlü boksör unvanını efsane isimler arasından sıyrılarak şampiyonluğu tatması ile farklı bir boyuta getirmiştir.

Mike Tyson

Dünya’nın en iyi boksörleri sıralamasında en çok tanınan isimlerde birisi de kuşkusuz Mike Tyson’dır. Kariyerinde kazandığı 58 galibiyetin 44 tanesini nakavt ile kazanan efsane isim 2005 yılında Kevin Mcbride’a yenilerek boks kariyerini sonlandırmıştır. Kısa süreli maçları ile hafızalarda kalan Mike Tyson tek yumrukla ya da ilk raund bitmeden rakiplerini yere sermesi ile nam salmış çok güçlü bir boksördür. Bazı filmlerde de görüldüğü üzere kaplan sevgisi ile bilinen ünlü boksör hayatını boksa yeni bireyler kazandırmakla geçiriyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.