Tüm Zamanların En İyi Girişimcileri

Başarılı olmak insanlar için farklı farklı duygular oluşmasını sağlar. Azim ve kararlılık bunlardan biridir. Devamlı bir hedef vardır, aşılması arzu edilen basamaklar vardır; bu basamaklar aşıldıkça kişilikler oturur ve artık başarı kaçınılmaz olunca da girişimcilik sıfatı alınır. Alanında başarılı olan her insan bir role bürünerek yol göstericilik adı altında bir konuma gelir ve artık başarıları her geçen gün de artarak ve yayılarak tavsiye verme kısmına geçer. Bu girişimcilerden biri Oprah Winfrey’dir. Dünyada en başarılı olan kadın girişimciler arasındadır.

Oprah Winfrey

Çocukluk dönemi hayli zor geçmesine rağmen çeşitli zorlukları atlatıp en güçlü girişimciler arasında olmayı başarmıştır. Bu başarı siyahî güzel seçilmesiyle başlamış, sonra da yayıncılık hayatına geçmiştir. Yayıncılıktaki başarısı Harpo Communications kurarak dünyanın en zengin kadını olmuştur. Oyunculuk, yapımcılık, medya imparatorluğu ve en iyi girişimci sıfatlarına hak kazanmıştır.

Mark Elliot Zuckerberg

Mark Elliot Zuckerberg bilgisayar programcılığının yanı sıra girişimciliği kapsamında genç yaşında sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu olma sıfatını kazanmıştır. 1984 doğumlu olan Zuckerberg bu genç yaşında dünyanın en genç zengini olarak tanınır. Dünyanın en başarılı girişimcileri arasındadır, Harward’da okurken internet üzerinden insanları buluşturmak için Facebook’u kurmuştur. Çok kısa bir sürede Facebook en büyük site haline gelmiş ve büyüdükçe büyümüştür. Amerika’nın en başarılı girişimcisidir.

Bill Gates

Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates ise girişimcilik kategorisinde ilham verici olan liderlerden biridir. Henüz 17 yaşındayken bilgisayar yazılımı yazarak satış yapmıştır. Sonra şirket kurarak Microsoft yazılımını kodlamıştır. Şimdi saniyede 250 dolar kazanmaktadır.

Walt Disney

Walt Disney sadece bir çiftçi çocuğu iken önce karikatür çizmekle başladı sonra televizyon reklamlarında çalışmaya başlayarak animasyona döndü. Ve bu çalışmaların sonunda bir animasyon şirketi kurdu. İlk orijinal karakteri Oswald olmuştur. Sonra Mıckey Mause karakterini yaratarak unutulmaz girişimciler sınıfında yerini aldı.

Girişimcilerin her birinin bir zirveye oynama hikayeleri vardır ki; her biri zor dönemlerden geçmiş ve sonrasında da hem azimleri hem zekaları ile bir fenomen olmayı başarmıştır. Her hikâyede bir formül olduğu kadar bir dokunuş da gizlidir ki; bunun sonucu da başarı olmuştur

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.