Turizmin Neden Bu Kadar Önemli Olduğunu Hiç Merak Ettiniz Mi?

Son güncelleme:

Turizm çok büyük bir endüstridir ve birçok ülkenin büyümesine önemli bir katkı sağlamıştır. Bu gelişen sektör, tüm dünyanın kucakladığı bir şeydir. Hangi ülkede yaşadığınız önemli değildir, her zaman anavatanını ziyaret etmekle ilgilenen bir grup insan vardır. Bu nedenle turizm, her ülke ekonomisinin ve küresel duruşunun çok önemli bir parçası haline geldi.

Turizm, geniş kapsamlı faydalar sağlar.

Bir ülke turizm sektöründen çok şey kazanabilir ve bu da onu bir ulusun vakfının refahı için hayati hale getirir. Bu sektör gelişirken bol miktarda zenginlik, büyüme, teşhir ve istihdam fırsatları getirir. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), genel olarak turistlere hizmet ettiği söylenebilecek 12 turizm endüstrisi tanımlamaktadır. Bu endüstriler:

 • Ziyaretçiler için konaklama
 • Yiyecek ve içecek servis faaliyetleri
 • Demiryolu yolcu taşımacılığı
 • Karayolu yolcu taşımacılığı
 • Su yolcu taşımacılığı
 • Hava yolcu taşımacılığı
 • Taşıma ekipmanı kiralama
 • Seyahat acenteleri ve diğer rezervasyon hizmetleri faaliyetleri
 • Kültürel aktiviteler
 • Spor ve eğlence faaliyetleri
 • Ülkeye özgü turizme özgü ürünlerin perakende ticareti
 • Ülkeye özgü diğer turizm özelliği faaliyetleri
Berlin’den bir kare.

Turizmin Önemli Olmasının 7 Nedeni

Turizmi bir ülkenin refahı için hayati bir bileşen yapan temel faktörlerden bazılarını inceleyelim. Sizlerle bu sektörü bu kadar güçlü kılan en önemli şeyleri paylaşacağız ve ardından turizmin bu avantajlarının tüm dünyadaki ülkeleri nasıl olumlu etkilediğine değineceğiz.

Turizm çok büyük bir endüstridir ve birçok ülkenin büyümesine önemli bir katkı sağlamıştır.

Zenginlik Akını Getirir

Turizmin her ülke için en büyük yararı, ekonomiye bir zenginlik akışı elde etmenin bir yolunu sağlamasıdır. Bu, daha yeni, daha zayıf ekonomilere sahip ve desteğe ihtiyaç duyan ülkeler için çok önemli bir faktör haline geliyor. Afrika’da buna özellikle ihtiyaç duyan birçok ülke var ve bu nedenle turizm sektörlerine büyük ölçüde güveniyorlar.

Turizm, birçok ülke için avantaj sağlar.

Birinci dünya ülkelerinden seyahat eden turistler, üçüncü dünya ülkelerinin yerel ekonomilerinden çok daha güçlü yabancı para sağlıyor. Bu da, belirli bir alandaki paralarının gücü nedeniyle çok daha fazla harcamaya istekli oldukları anlamına gelir. Elbette bunun bir ülke için pek çok avantajı var!

Bu para yalnızca yerel tur operatörlerine, küçük işletmelere ve satıcılara finansman sağlamaya yardımcı olan popüler turistik yerlere ve etkinliklere harcanmakla kalmaz, aynı zamanda genel kalışlarına da gider. Turistler konaklama, yemek ve daha fazlası için büyük miktarda para harcayarak paranın otellere, yiyeceklere ve ulaşıma akmasına izin verebilir. Bu nedenle, geniş bir yerel işletme yelpazesi bunu en üst düzeye çıkarır ve fayda sağlar.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), genel olarak turistlere hizmet ettiği söylenebilecek 12 turizm endüstrisi tanımlamaktadır.

Farklı Gelir Kaynağı

Çoğu ülkenin belkemiğini oluşturan bir avuç endüstri var ve bu endüstriler yetersiz kaldığında, tüm ekonomi geriliyor. Turizm, makul derecede güvenilir olan ve ülkeye sürekli bir gelir akışı sunan sektörlerden biridir. Bu, turizmin bazen bir ülkenin ana endüstrisi olabileceği anlamına gelir. Diğerleri mevsimlerle değişirken, turizm ağırlığını koruyor. Turizm, acı çeken endüstrilerin neden olduğu gerginliği hafifletmeye yardımcı olur ve bunun ülke ekonomisi üzerindeki büyük etkisini en aza indirmeye yardımcı olur.

Turizm, bazı durumlarda, bir şekilde bir güvenlik ağı olarak kabul edilebilir. İnanılmaz bir ekonomik faydası vardır ve özellikle yeni ve gelişmekte olan ekonomiler için harikadır.

Turizmin her ülke için en büyük yararı, ekonomiye bir zenginlik akışı elde etmenin bir yolunu sağlamasıdır.

İş Olanakları

Turizmin en iyi avantajlarından biri, yerel halk için çok sayıda iş fırsatı yaratmasıdır. İş yaratma, belki de her ülkede turizmin en bariz faydasıdır. Bu, diğer ülkelere bağlanan uçakları uçuran pilotlardan, restoran mutfaklarında bulaşık yıkayan insanlara kadar tüm alanlara yayılabilir. Turistlerin yoğun sezonunda çok çeşitli iş alanlarındaki müşterilerdeki artış son derece faydalıdır.

Turizm aynı zamanda ülkelerdeki yerel halk için yeni işler sağlar ve yerel olarak yönetilen birçok yeni işletmenin başlatılması için kapılar açar. Turizm endüstrisi, seyahat ve turizm sektöründeki bu yeni işletmelerden istihdam yaratılmasına izin verir.

Ürün çiftçileri bile satın aldıkları veya sattıkları her ne olursa olsun artan talepten yararlanacaklar ve artan talep nedeniyle çiftlikte daha fazla iş açılabilir.

Turistlerin getirdiği para, yerel işletmelere hızlı büyümelerine yardımcı olan harika bir destek sağlıyor.

Bina Altyapısı

Turizmin kuşkusuz çok önemli bir faydası, bir ülkenin altyapısının inşası ve iyileştirilmesinin bu sektör tarafından destekleniyor olmasıdır. Turistlerden kazanılan servet akışı nedeniyle, yerel topluluklar yollarını, topluluk alanlarını, okullarını, hastanelerini ve parklarını bakım ve inşa etmeyi karşılayabilir.

Turistlerin dolaşması zor olacağından ve çok fazla aktivite olmayacağından, doğru altyapıya sahip olmayan bir ülkede gelişen turizm endüstrisi sürdürülemeyecektir. Örneğin, bir ülkenin yolları ciddi şekilde hasar görmüş ve sürülemiyorsa bu, turistlerin istedikleri veya olması gereken yere ulaşamayacağı anlamına gelecektir. Bu nedenle, bir ülke altyapısına ve bakımına para yatırır ve ulusun genel sağlık durumunu artırmaya yardımcı olur.

Barcelona – Park Guell

Sosyal Avantajlar

Turizm, yerel kabilelerin ve köylerin topluluklarına ve geleneklerine karşı duydukları gurur duygusunu artırabilir. Turistler, bu eski gelenekleri öğrenmek ve kendilerini kültüre dalmak için bir ülkeye seyahat edeceklerdir. Turistlerin çoğu otantik bir deneyim istediği için, bu, yerel halkın geleneklerini ve kültürlerini sergileyip kutlayabileceği, aksi takdirde sönmüş olabilecek kutsal gelenekler üzerinde ateşi yakabileceği anlamına gelir.

Bu şekilde turizm, yerel miras alanlarının ve yapılarının genişlemesine de izin verir. Noktalar turistik yerler haline gelir ve bu nedenle ekonomiye para pompalayabilir, bu da sitelerin zaman içinde iyi korunacağı ve korunacağı anlamına gelir. Bu, zamanla yok edilmek veya yıpranmak yerine kutsal yerlerin korunduğu ve muhafaza edildiği anlamına gelir. Bu sitelerde ortaya çıkan gelenekler bu süreçte güvence altına alınmıştır.

Turizmin kuşkusuz çok önemli bir faydası, bir ülkenin altyapısının inşası ve iyileştirilmesinin bu sektör tarafından destekleniyor olmasıdır.

Çevre Koruma

Tüm dünya çevre sağlığını daha ciddiye almaya başlıyor. Bununla birlikte yerlerin daha çevreci olması talep edilmektedir. Turist operatörleri ve işletmeler artık çevre konusunda daha bilinçli olarak ve eko-turlar sağlayarak kendilerini öne çıkarıyorlar. Bu işletmelerin daha sonra etkilediği şey, devasa habitatların tedavi edilme yöntemlerini geliştiren çevrenin sağlığıdır. Önemli doğal alanlar, turizm endüstrisi için değerlerinden dolayı artık korunmakta ve korunmaktadır.

Doğal alanlar, eko-turizm ile koruma altına alınıyor.

Çevre dostu turlar ve konaklama uygulaması, turistleri ziyaret ettikleri el değmemiş topraklara saygı duymaya teşvik eder, bu da bu yerlerin ve sakinlerinin zarar görmemesi anlamına gelir.

Tüm dünya çevre sağlığını daha ciddiye almaya başlıyor.

İş Fırsatları

Turizmin sunduğu muazzam fırsatlar söz konusu olduğunda, bunların en iyisi yerel işletmeler için fırsattır. Bu, ekonomilerini geliştiren üçüncü dünya ülkeleri için özellikle önemli bir artıdır. Girişimciler, kendi yeni işlerini kurma veya turistlere kendi benzersiz ürünlerini satma şansı yakalar. Bu, sadece gelişen bir turizm endüstrisiyle gelen bir şeydir, çünkü çoğu zaman işletmeler turist akışı olmadan ayakta kalamazlar.

Turizmin en iyi avantajlarından biri, yerel halk için çok sayıda iş fırsatı yaratmasıdır.

Turistlerin getirdiği para, yerel işletmelere hızlı büyümelerine yardımcı olan harika bir destek sağlıyor. Bu büyük bir avantajdır ve turistlerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş ürün veya hizmetler satan işletmeler için hayati bir anahtardır. Bu sayede turizm, gelişmekte olan ülkelerde ekonomilerin büyümesinde ve desteklenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Bu şaşırtıcı faydadan dolayı, bazı ülkeler ekonomilerini finanse etmek için tamamen turizm sektörlerine güveniyorlar. Bu, turizmin tüm dünyada ihtiyaç duyulmasının ana nedenlerinden biridir ve ülkeler için bu kadar önemli bir rol oynamaktadır.

Turizmin olumlu yanlarına nazaran olumsuzluk yaratabileceği durumlar da vardır.

Turizmin Yaratabileceği Olumsuzluklar

Çevresel Hasar

Turizm söz konusu olduğunda binlerce, bazı durumlarda milyonlarca yabancıyı tatil için ülkelere davet ediyoruz. Bu, özellikle son derece popüler ve turist ağırlıklı destinasyonlarda çok büyük çevresel zararlara yol açabilir. Bu genellikle, turistlerin kendileri doğrudan hasara neden olduğu için olmaz, daha çok uçan uçak sayısı ve araba kullanan araçların olması nedeniyle olur. Aktivitedeki bu zirve, bir ülkede daha yüksek karbon monoksit üretimine yol açarak çevreyi olumsuz yönde etkiler.

Bu, turizmin çevreyi nasıl olumsuz etkileyebileceğinin yalnızca bir örneğidir, ancak bakılması gereken çok sayıda örnek vardır. Örneğin antik yapılara bir göz atalım. Tayland gibi bir ülkede çok sayıda antik, kutsal tapınak vardır ve bu tapınaklar devasa turistik yerler haline gelir, bu da her yıl yüz binlerce insanın bu varış noktasına seyahat ettiği anlamına gelir. Bir yapı, çok fazla yıpranma ve aşınma yaşamadan bu kadar insanı göremez.

Turizm, kalabalık insan topluluklarının yolculuk etmesinden dolayı çeşitli olumuzlukları doğurabilir.

Kültür Sömürüsü

Bazı ünlü yaşam tarzlarından ve geleneklerden zevk almaya gelen pek çok turistle birlikte, kültürün ticarileştirildiğini görmeye başladık. Bu, bir ülkenin yerel halkını olumsuz etkileyebilecek bir şey, çünkü kültüre uzaktan saygı duymak ve hayranlık duymak yerine, geleneklere sayısız turisti kabul ettiriyoruz. Bu şekilde, eski gelenekleri kutsal kültürleri ciddi şekilde baltalayan satılan bir ürüne dönüştürmeye başladık.

Turizm, kültür sömürüsüne neden olabilmektedir.

Turistlerin Kötü Davranışı

Bir ülke her yıl sınırları içine ne kadar çok insan davet ederse, yerel gelenek ve görenekleri onurlandırmayan turistleri getirme olasılığı o kadar artar. Bazen turistler yerel kültürlere saygı göstermezler ve bir ülkenin yerli halkı tarafından çok yüksek düzeyde tutulan belirli konuşulmamış (veya sözlü) davranış kurallarını çiğneyebilirler.

Örneğin, halk içinde sarhoş olmama veya omuzlarını taşımama gelenekleri turistler arasında şaka haline getirilebilir ve yerel halkın geleneksel inançlarını bir kez daha çürütebilir.

Tarihi veya doğal güzelliği olan yerlere akın edilmesi, o bölgelerin yıpranmasına yol açmaktadır.

İş Kaybı

İstihdam piyasasında şaşırtıcı olabilecek ani bir büyüme olsa da, büyük düşüşler olabilir. Bazen sağlanan işler mevsimliktir ve bu nedenle tutarlı değildir, bu da bazı yerel halkın yılda yalnızca birkaç ay çalışmasına neden olur. Bu aynı zamanda birçok yerlinin büyümeye yer sunmayan çıkmaz bir işte sıkışmasına neden olabilir.

Turizm, çevresel hasara neden olabilmektedir.

İş Güvencesinin Eksikliği

Yukarıdaki noktadan devam edersek, turizmden kaynaklanan mevsimlik işler, çoğu zaman, herhangi bir fayda veya paketle gelmiyor. Bu, çalışanların emekli maaşı ve sigortası olmadan kolayca bırakılabileceği anlamına gelir. Bunun nedeni, tutarsız çalışmanın doğası ve şirketin belirli bir müşteri tabanına sahip olmamasıdır.

Turizm, istihdam piyasasında etkin rol oynamaktadır.

Eşitsiz Altyapı Büyümesi

Turizmden elde edilen muazzam gelirle, ülkeler genellikle sınırları içinde turist çekmeyen alanlara odaklanmıyor, ancak yine de yerel halkın iyiliği için yetiştirilmesi gerekiyor. Bu, umutsuzca ihtiyaç duyulmayan yerlere yönlendirilen ve zengin ve yoksul alanlar arasında büyük bir ayrıma yol açan zenginlik olduğu anlamına gelir.

Bu bazen, turistik sıcak noktaların aşırı derecede geliştiği ve ülkenin geri kalanının hala acil altyapıya ihtiyaç duyduğu ülkelerde açıkça görülebilir.

Bazı ülkelerde turizmin büyük bir dezavantajı, turizm endüstrisi iyi giderken ülkenin diğer sektörlerini inşa etmeyi ihmal etmesidir.

Yabancı İşletme Sahipleri

Seyahat acenteleri, oteller veya popüler turistik yerlerdeki restoranların yabancı işletmelere ait olduğu birçok durum vardır. Bunlar genellikle bir ülkeden para kazanan şirketler olurken, yerel işletmeler yetersiz kalıyor. Yabancı işletmelerin kârın çoğunu turistlerden almasıyla, yerel endüstrileri onları devam ettirmek için gerekli olan ana gelir kaynaklarından mahrum bırakıyor. Bu, yerel işletmelerin kapanmasına ve dolayısıyla ülke ekonomisine zarar vermesine neden olabilir.

Turizm, yerel işletmeleri hüsrana uğratabilmektedir.

Diğer Sektörlerin İhmal Edilmesi

Bazı ülkelerde turizmin büyük bir dezavantajı, turizm endüstrisi iyi giderken ülkenin diğer sektörlerini inşa etmeyi ihmal etmesidir. Ülke, tüm ana kaynaklarını turizm endüstrisinin inşasına pompalayacak ve böylece diğer sektörleri küçülmeye bırakacak. Dikkate alınması gereken başka bir faktör daha var ve bu, bir ülke turizm sektörüne güvenirken, bu sektöre odaklanacak ve doğru çalışmasını sağlayacak olmasıdır. Bu harika, ancak öte yandan bu güçlü temel hızla yok edilebilir.

Bazen doğal afetler veya siyasi huzursuzluk turizmi tamamen durduracak ve ülkeyi hiçbir kaynaksız bırakacaktır. Bu, turizme çok fazla odaklanan ülkelerin ekonomik ve sosyal felaketlere karşı daha savunmasız olduğu anlamına gelir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.