Türk Eczacıları Birliği: Çoğu İlaç Geri Ödeme Listesinden Çıkarılacak

Türk Eczacıları Birliği birçok ilacın geri ödeme listesinden çıkarılacağına dair duyum aldıklarını, eşdeğer ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından ödenen fark uygulamasının yüzde 10’dan 5’e düşürüleceğine ilişkin duyum aldıklarını açıkladı.

Halkın İlaca Ulaşımı Zorlaştırılacak!

Türk Eczacıları Birliği (TEB) çok sayıda ilacın geri ödeme listesinden çıkarılacağını eşdeğer ilaçlarda fark ödemede yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüleceğinin duyumunu aldığını açıladı. Yapılan açıklama da “Tüm bu iddiaların gerçeklik payı var ise halkın ilaca ulaşımını zorlaştıran bir durum ortaya çıkacaktır. Oysa kolay ulaşılabilir bir sağlık hizmeti için ilaçların geri ödeme kapsamından çıkarılması yerine daha fazla ilaç kaleminin geri ödeme kapsamına alınması gerekmektedir. İlaca erişimin kısıtlanması, aynı zamanda daha büyük sağlık sorunlarını da davet etmek demektedir” ifedeleri kullanıldı.

Halkın Alım Gücü Düşecek..

Türk Eczacıları Birliği (TEB)’den yapılan açıklamada “Son dönemde, çok sayıda ilacın geri ödeme listesinden çıkarılacağına ve eşdeğer ilaca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen fark uygulamasının yüzde 10’dan yüzde 5’e çekileceğine dair duyumlar almaktayız. Her şeyden önce bu uygulamadan halk sağlığının, yerli ilaç politikasının, yerli ilaç üreticilerinin ve eczacıların zarar göreceği aşikârdır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen kısmın yüzde 5’e çekilmesi demek, vatandaşın cebinden ilaca ödenen kısmın artması, ilaç alanının ve ilaç alım gücünün daraltılması anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra geri ödeme listesinden çıkarılacak ilaçlar; vatandaşın daha pahalı ilaçlara yönelimine sebep olacak, halkın alım gücünü düşürecek ve halk sağlığına olumsuz etki edecektir.”

Yerli İlaç Sanayisi Zarar Görecek

Yapılan açıklamanın devamında “Öte yandan eşdeğer ilaçlar, büyük oranda yerli ilaçtan oluşmaktadır. Ülke olarak bir yandan yerli ve milli ilacın gelişmesi adına adımlar atarken, bir yandan da eşdeğer ilaca ödenen payın azaltılması birbiriyle bağdaşmamaktadır. Bu yapılan, yerli ilaca darbe vurmaktan başka bir şey değildir. Bunun sonucunda yerli ilaç politikamızın zedelenmesi kaçınılmazdır. Bu uygulamadan en çok zarar görecek olanlar; yerli ilaç sanayisi, vatandaş ve eczacılardır.” ifadelerine yer verildi.

Geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçların fiyatlarının artması nedeiyle halkın ilaca erişiminin zorlaşacağına ve reçeteye daha pahalı ilaç kalemlerinin eklenmesine neden olduğu, ilaca erişimin kısıtlanmasının, aynı zamanda daha büyük sağlık sorunlarını da davet çıkardığı söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yanıldı!

Türk Eczacıları Birliği SGK2nın yanıldığını ifade etmesini beklediklerini tüm kamuoyuna duyurdu. “Bir sağlık meslek örgütü olarak bu tutumdan vazgeçilmesini tavsiye ediyor, alınacak bu kararların fayda yerine zarar getireceğini hatırlatmak istiyoruz.” dedi.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.