Türk Futboluna Damga Vurmuş Oyuncular

Futbol spor dalları arasında en çok sevilen, takip edilen, futbolcu hayranlığından takım hayranlığına kadar uzanan favori olan bir spor dalıdır. Yıllar geçse de futbol hiç eskimeyecek her zaman eskisi ve yenisi ile futbolcuları ile ağızlardan düşmeyecek bir spor olacaktır. Bu esnada efsane olmuş isimler vardır ki; her biri lakapları ile seneler geçse de anılmaktadır. Bunlardan ilk akla gelen Galatasaray ve Metin Oktay’dır. Türk Futbol tarihinde en büyük golcüdür, lakabı Taçsız Kral’dır. Fenerbahçe’den Can Bartı Sinyor lakabı ile efsane futbolcular arasındadır.

Oğuz Çetin/Fenerbahçe

Oğuz Çetin Fenerbahçe forması altında Türk futbolunda orta saha oyuncuları kategorisine damga vurmuş oyuncular arasındadır. Tanju Çolak Galatasaray takımında gol krallığı unvanını almış ve kariyerinin en parlak dönemini yaşamıştır. Attığı 240 golle gol kralı olmuştur. Frikik ve penaltı uzmanı olarak da bilinir.

Galatasaray’dan Hakan Şükür Türk futbolcular arasında efsane olmuş isimlerdendir. Yine en çok gol atan oyuncu unvanına sahiptir. Galatasaray ve Türk Futbol tarihinde en büyük golcü unvanını taşır. Fenerbahçe’den Rıdvan Dilmen; takımına şampiyonluk kazandıran Şeytan lakaplı Türk Futbol tarihine damga vurmuş futbolculardandır.

Feyyaz Uçar/Beşiktaş

Beşiktaş’ın golcüsü Feyyaz Uçar; takım içerisinde geçilemez üçlü olan Metin- Ali- Feyyaz ile efsane olmuştur. Beşiktaş’a verdiği hizmetin yanı sıra Milli takımdaki başarıları da yadsınamaz gerçeklerdendir.

Sergen Yalçın Beşiktaş forması altında özellikle attığı frikik gollerle ve farklı tekniği göz dolduran Türk futbol tarihinin futbolcuları arasındadır. Yine Beşiktaş’tan Mehmet Özdilek lakabı Şifo Mehmet orta sahanın en iyi oyuncusu olmuştur. Unutulmazlar arasındadır. Beşiktaş’tan Ali Gültiken de Türk futbol tarihinin unutamadığı forvet oyunculardan biridir. Beşiktaş’ın Metin-Ali-Feyyaz’ı denilmişken Metin Tekin’in ismini geçirmemek mümkün değildir. Beşiktaş’ın renkli simalarındandır. Stoper olarak Fatih Terim İmparator lakabı ile Türk futbol tarihine damgasını vurmuştur. Şu an aktif olarak teknik direktörlük yapmaktadır. Galatasaray’ın sembolüdür.

Beşiktaş Rıza Çalımbay

Rıza Çalımbay, Fenerbahçe’den Aykut Kocaman taraftarların çok sevdiği unutulmaz diğer isimlerdendir. Futbolcu olarak kariyerlerinden sonra halen teknik direktörlük yapmaya devam eden bu isimler yıllar geçse de efsane isimler olmaya devam edecektir.

Türk futbolu her zaman farklı bir sevgi yumağı barındırır ve beraberinde futbolculara olan fanatiklik derecesindeki sevgi de aynı ölçüdedir. Türk futbolunun oyuncuları unutulmazlar arasında olmaya hak kazanmış ve bu unvanları yıllar geçse de devam etme özelliğini taşıyacaktır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.