Türk Komediyen Ve Yönetmen Gupse Özay Kimdir?

Son güncelleme:

Türk komedi oyuncusu, yönetmen, yapımcı, senarist ve seslendirme sanatçısı Gupse Özay, 30 Temmuz 1984’te İzmir’de dünyaya geldi. Aslen Çerkes kökenli olan Gupse, lisans eğitimini Ege Üniversitesi Radyo TV ve Sinema bölümünde aldı. Gupse Özay, okul yıllarından itibaren çeşitli belgesel ve TV programlarının yapım sürecinde çalışarak deneyim kazandı.

Gupse Özay yapımcılık yapmasının yanı sıra 4 yıl reklam yazarlığı yaptı. Ardından oyunculuk mesleğinde şansını deneyen Gupse Özay, Şahika Tekand’dan özel oyunculuk dersleri aldı ve arkadaşlarıyla birlikte yazıp tasarladığı skeçleri internette yayınladı. 2013 yıllarında ürettiği “Oldu Teşekkürler” ve “Psikolog” skeçleri ile sosyal medyada epey ilgi çekti. Bu Gupse’nin keşfedilmesi ve şöhrete attığı ilk basamak oldu. Daha sonra oldukça sevilen ve şöhreti yakaladığı “Yalan Dünya” dizisinin “Nurhayat”  karakterine can verdi.

Öte yandan Gupse Özay 2014 yılında hem senaryosunu yazıp hem yönetmenliğini üstlenin baş rolde oynadığı ilk yapımı “Deliha” filmi ile gişede oldukça ilgi gördü. Ardından 2016 yılında Küçük Esnaf adlı filmde başrol oynadı. Yine senaryosunu kendi yazdığı Görümce filmini aynı yıl gerçekleştirdi. 

İlgi çeken komedi filmi Deliha’nın ikincisi 2018 yılında geldi. Yine filmin yönetmen kolduğuna oturan Gupse Özay, ilk filmde aşkın peşinde koşan Zeliha karakterini, bu sefer kariyer peşinde koşarken çizdi. Sinema filmlerinde ol almayı da sürdüren Gupse Özay, 2020’de senaristi de olduğu Eltilerin Savaşı filminde Sultan karakterini canlandırarak yine gişede üstün başarı gösterdi. 

Gupse Özay Türkiye’nin en başarılı kadın komedi oyuncuları haline geldi. Ayrıca Gupse Özay Deliha film setinde tanışıp aşk yaşadığı oyuncu Barış Arduç ile 6 yıllık birlikteliklerini nikah masasına taşıdı.

Aldığı Ödüler: 

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi) (Yalan Dünya 1. Sezon) / 3.Antalya Televizyon Ödülleri 2012 

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi) (Yalan Dünya 1. Sezon) / 39.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri 2012 

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu (Komedi) (Deliha) / 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri

Yönetmen Koltuğuna Oturduğu Filmi:

Deliha 2 (2018)

Senaryosunu Yazdığı Sinema Filmleri:

Eltilerin Savaşı (2020)

Deliha 2 (2018)

Görümce (2016)

Deliha (2014)

Rol Aldığı Sinema Filmleri:

Eltilerin Savaşı (Sultan, 2020)

Deliha 2 (Zeliha, 2018)

Tatlım Tatlım (2017)

Acı Tatlı Ekşi (Konuk Oyuncu, 2017)

Küçük Esnaf (Burcu, 2016)

Görümce (Yeliz, 2016)

Deliha (Zeliha/Deliha, 2014) 

Rol Aldığı Diziler: 

BKM Güldür Güldür (Konuk Sanatçı, 2013)

Yalan Dünya (Nurhayat, 2011-2014)

Tv Programı:

Komedi Türkiye (Konuk Oyuncu, 2015)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.