Türk Yapımı Ve Dünyada Büyük Ses Getiren Ünlü Bilgisayar Oyunu: Mount And Blade: Bannerlord !

Son güncelleme:

Bu yazımda sizlere ülkemizin insanlarının aslında büyük bir başarısını anlatacağım. ”Mount and Blade” oyun markası, %100 Türk yapımı olarak dünya üzerindeki diğer devler ile yarışır pozisyona gelmiş son derece özgün ve başarılı bir yapımdır. Yapımın arkasındaki firma olan Taleworlds, bundan 10 yıl kadar önce 15 – 20 kişilik ODTÜ lü bir grup tarafından kurulmuştur. Yaptıkları oyun temasını öncelikle orta çağ ve Türk tarihinden esinlenerek almıştır.

Peki nedir bu oyunu bu kadar özel kılan şey? Öncelikle bundan 8 yıl önce Mount & Blade : Warband olarak piyasaya çıkmıştır. Ve çıktığı zaman oyun dünyasında bu kadar yankı uyandırmasının sebebi son derece özgün bir bakış açısı sunmasıdır. Oyunda orta çağ’da seçtiğiniz kurgusal bir ırkın mensubu bir derebeysiniz. Ve oyunun size hikaye olarak verdiği tek şey sadece bu. Daha sonraki hikayeyi tamamı ile siz yazıyorsunuz. Evet ırkınızı seçtikten sonra oyun sizi haritaya atıyor ve önünüzdeki kocaman dünyada bulunan herkes ile sonsuz kombinasyonla etkileşime girebiliyorsunuz. İsterseniz kendinizi bir krallığa adıyorsunuz. İsterseniz kendi ülkenizi kurmak için yoldaşlarınız ile birlikte yola düşüyorsunuz. Bu noktada şunu belirtmeliyim ki oyundaki her şey fazlasıyla gerçekçi olduğu için ülke kurmak ta o kadar kolay değil. Bir dizi şartı yerine getirmeniz, çevrenizden asker toplamanız, bu askerleri beslemeniz, maaşlarını ödemeniz, savaşmanız ve kazanmanız gerekiyor. Savaşta kaybederseniz esir düşüyorsunuz. Bu noktada baştan başlamak diye bir şey yok. Hatanızın bedelini ödeyecek ve esareti çekeceksiniz. Siyasi bir evlilik yaparak ülkenize (eğer tabi kurabiliyorsanız) fayda sağlayacak çeyizler alabilirsiniz.


Önemli bir diğer konu da oynanış. Ordu yönettiğiniz zaman bile normalde alışkın olduğunuz tepeden bir görünüm hayal etmeyin. Siz komutan olarak askerlerinizin yanında her daim onlarla omuz omuza olursunuz ve bir yandan savaşıp bir yandan bağırarak askerlerinize emirleri vermelisiniz. Bütün bunlar sizi orta çağ savaşlarının ürkütücü havasına adeta savuruyor ve gerçekten yarattığınız derebeyini, hatta geleceğin kralını yaşıyorsunuz.


Orta çağ hayatı ile ilgili ticaret, dünyada bulunan insanlarla ilişkiler, her şey fazlasıyla gerçeğe uygun. Mesela bir köyün ileri gelenlerinden biriyle aranız bozuk ise size görev ya da asker vermiyor. İlişkinizi düzeltmek ise fazlasıyla zor. Köy çevresindeki haydut sığınaklarını yıkmak, köylüleri saldırıdan kurtarmak gibi şeyler yapmalısınız. Bu özellikleri 8 yıl önceki oyunları Warband ile oyuncuyla buluşturan firma, yaklaşık birkaç ay önce de serinin yeni oyunu Bannerlord’u piyasaya erken erişim olarak sürdü. Erken erişim nedir? oynanabilir oyun hatalarıyla birlikte henüz tamamlanmadan oyuncu ile buluşturulur ki topluluğun oyun hakkındaki görüşleri alınıp ona göre düzenlemesi yapılsın. Taleworlds’de bunu büyük bir başarı ile yapmakta, şu zamana kadar sadece dünya devi oyun firmalarında görülen bir hız ile (hatta bazılarını da geride bırakarak) oyunu yamalamaktalar. Zaten firma bu şekildeki sürümü ile bile insanı saatler (şahsen beni 260 saat) boyunca kendine bağlayan bir oyun için gösterilen bu özen için büyük tebrikleri hak ediyor.

Bannerlord’un satış rakamlarının çıktığı 2. ay dünyada 2 milyonu aşmış olduğu söyleniyor. Bu oyun piyasasında bütün dünyada son derece büyük bir başarı ve sadece firma değil ülkemiz için de büyük bir kazanç. Bizim de bu tarz işler ile dünya piyasasında yer alabileceğimizi kanıtlıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.