Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Faiz Oranları

Türkiye Merkez Bankası..

Türkiye Merkez Bankası A.Ş. İdare Merkezi:

Merkezi Türkiyenin Başkenti Ankara olan merkez bankası, 3 Ekim 1931 tarihinde kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin para ve kredi politikasını yürüterek , aynı zamanda para politakalarını belirlemektedir.

Para Politika Araçları :

  •  ”Açık piyasa işlemleri, api işlemleri merkez bankalarının likit para, bono ve tahvil alıp satarak piyasadaki nakit para düzenleme politikasıdır.”
  • ”Reeskont oranı, bankaların elinde bulundurduğu kısa vadeli senetlerin merkez bankasına iskontolu şekilde satılması ve kırdırılmasıdır.”
  • ”Zorunlu karşılıklar: bankanın elinde tuttuğu mevduat veya krediler için kasasında tutması gereken nakit yani likid paradır.”

Şubeleri:

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne,  Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İskenderun, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Trabzon, Trabzon ve Van şubesi bulunmaktadır.

Faiz Oranları:

7,25 ve 10,25

Enflasyon Gelişmeleri ve Açıklamaları :

Para politikası kurulu toplantısında alınan kararlar ”. Haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 1,13 oranında artmış, yıllık enflasyon 1,23 puan yükselerek yüzde 12,62 olmuştur.

Yıllık enflasyon, işlenmiş gıda grubunda gerilerken, işlenmemiş gıda grubunda artmaya devam etmiş, böylelikle gıda enflasyonu yatay seyretmiştir. Enerji enflasyonu uluslararası ham petrol fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak yükselirken tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam etmiştir. Birikimli döviz kuru etkileri ve salgına bağlı birim maliyet artışları ile artan kredi imkânlarıyla belirli sektörlere yönelik talebin güçlenmesi, temel mal enflasyonunu yukarı çeken temel unsurlar olmuştur. Hizmet enflasyonu normalleşme sürecinin etkilediği kalemler öncülüğünde yükselmiştir. Bu gelişmeler sonucunda, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonları ve eğilimleri artış kaydetmiştir.”
Berke Adıgüzel

Sosyal gündeme ait tüm içerikleri sayfamdan inceleyebilirsiniz