Türkiye Pekin Büyükelçisi’nden: DSÖ Kısıtlama Getirseydi, Kovid-19 Dünya’ya Bu Kadar Hızlı Yayılmayacaktı!

Türkiye’nin Pekin Büyük Elçisi Abdulkadir Emin Önen İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kovid-19 Tecrübeleri ve Salgına Karşı Mücadelede Uluslararası İş Birliği” video konferansına katıldı. Önen Çin’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ilk başında “krizin adını koyamadığı” eleştirisinde bulunarak, Vuhan’daki ilk vakanın bildirmesiyle başlayan sürece ilişkin, “Eğer o gün itibarıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bir kısıtlama getirseydi, eminim Kovid-19 dünyaya bu kadar hızlı yayılmayacaktı.” dedi.

İletişim Başkanlığı tarafından “Covid-19 Tecrübeleri ve Salgına Karşı Mücadelede Uluslararası İş Birliği” başlıklı bir video konferans düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun yaptı.Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli ve Seul Büyükelçisi Durmuş Ersin Erçin’in konuşmacı olarak yer aldı. 

ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİ

İletişim Başkanlığı’nın da bu konferansı sosyal mesafe kurallarına uygun olarak internet üzerinden gerçekleştirdiğini belirten Altun, “Bu etkinliği gerçekleştirme amacımız, salgınla mücadele eden diğer ülkelerde yaşanan güncel gelişmeler, alınan tedbirler ve sürecin nasıl yönetildiği hakkında farkındalık oluşturarak, salgının ülkemiz ile Büyükelçilerimizin görev yaptıkları ülkeler arasındaki ilişkilere etkilerini değerlendirmektir. Bu vesileyle salgınla mücadelede uluslararası iş birliği imkanlarını masaya yatırmak, salgın sonrasında nasıl bir dünya kurulacağı hakkında görüş alışverişinde bulunmak arzusundayız. Bu etkinlikle, ülkemizde ve dünyada devam eden korona virüs pandemisiyle mücadele tartışmalarına katkı sunmak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ÖLÜMLERİN TAMAMINA YAKINI HUBEY’DEN

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, burada yaptığı konuşmada, Çin’in 1,4 milyarlık nüfusuyla kıta büyüklüğünde bir ülke olduğuna işaret ederek, virüsün kaynağı olan Vuhan kentinin bulunduğu Hubey eyaletinin 60 milyonluk nüfusa sahip olduğuna dikkati çekti.

Hubey’in 600 milyar dolarlık ekonomik hacmiyle, ülkenin toplam ekonomik hacminin yüzde 4’üne denk geldiğini söyleyen Önen, “Hubey’i aslında ekonomik olarak da nüfus olarak da bir ülke olarak kabul edip bu işi ona göre sınırlandırmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu. Önen, Çin genelinde bugün itibarıyla bulunan 83 bin 71 vakadan 67 bin 803’ünün Hubey’de kaydedildiğini, hayatını kaybeden 3 bin 340 kişiden 3 bin 212’sinin de yine Hubey eyaletinden olduğunu vurguladı.

“Rakamlar bize şunu gösteriyor ki Hubey eyaleti bir ülke büyüklüğünde ve Çinli yetkililer, burayı 24 Ocak’tan itibaren tam bir karantina altına aldı.” diyen Önen, Pekin yönetiminin ülkede görülen ilk vakayı 31 Aralık 2019’da Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirdiğini anımsattı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN GERİ GELDİ

Büyükelçi Önen, önce Vuhan kentinde ve sonra Hubey eyaleti genelinde bu süreçte işletilen tedbirlere ilişkin paylaştığı bilgilerin satı başları şu şekilde;

“Bu süreçte DSÖ’nün biraz geriden geldiğini, yanlış değerlendirme içerisinde olduğunu naçizane tespit ettim. DSÖ, ilk açıklamalarında bunun bir pandemiye dönüşme olasılığından hiçbir şekilde bahsetmedi, ticaret ve seyahatin önünde bir engel olmadığını söyledi. Halbuki Çin, o tarihler itibarıyla Hubey eyaletindeki tüm ulaşımını durdurmuştu. Eğer o gün itibarıyla DSÖ bir kısıtlama getirseydi, eminim dünyaya bu kadar hızlı yayılmayacaktı.”

Ülke genelinde salgınla etkin mücadele kapsamında alınan tedbirlere de değinen Önen, “Çin, ilk aşamada krizin adını koyamadı. Virüsün yeni bir virüs olduğu, dünyada salgın haline gelebileceğinin tespitini yapamadı. Virüsün çıkışının 13 Aralık olduğunu düşünürsek bu yayılma gerçekleşmiş oldu.” 

 Vuhan’da ve diğer bölgelerde mevcut durumda karantina şartlarının yumuşatıldığı ve normale dönüşün başladığını söyleyen Önen, “Şu an 10 gündür Çin kaynaklı herhangi bir vaka yok, son iki gündür koronavirüs kaynaklı ölüm gerçekleşmedi. Bunları alt alta getirdiğimizde salgının Çin’de kontrol altına alınmaya başlandığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

ÇİN’İN BAŞARISININ NEDENİ KURALLARA HARFİYEN UYULMASI

Çin’de hayatın kademeli olarak normale dönmeye başladığının altını çizen Önen, “Burada sağlanan başarının nedenini, toplumun tedbirlere, kurallara harfiyen uyması şeklinde özetleyebiliriz.” ifadesini kullandı. Önen, Çin ve Türkiye’nin bu süreçte iş birliği ve diyalog halinde olduğunu belirterek, “Sorun ortak, çareler de ortak. Küresel anlamda deneyimlerimizi birbirimize aktarmamız gerektiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Krizin ekonomiye de kaçınılmaz etkilerinin olacağını aktaran Önen, “Ancak ‘Dünyanın düzeni tamamen değişecek’ ya da ‘Dünya artık koronavirüs öncesi ve sonrası diye adlandırlacak’ gibi büyük konuşmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Hayatımız, bu işin aşısı ve çalışmaları yapıldıktan sonra inşallah normalleşecek.” şeklinde konuştu.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.