Türkiye’de Halı İhracatı

Ülkemizdeki halıların kalitesi oldukça yüksektir. Tüm dünyada meşhur olan halılarımızın ihracatının ne durumda olduğu merak konusudur. Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan halı sektörü ile ilgili bilgiler mevcuttur. Bu bilgiler Türkiye’deki halı ihracatını tüm detaylarını sunmaktadır.

Türkiye’de Makina Halısının Dış Ticareti

Türkiye’de Makina Halısının Dış Ticareti

Ülkemizde makina halısındaki ihracatı uzun yıllardır artış göstermektedir. Makina halısının ihracatı, 2009 yılındaki ortaya çıkan küresel kriz dolayısıyla düşüş yaşamaktaydı. 2010 yılından sonra ise makina halısındaki ihracat artmaya başladı. 2015 yılından bir önceki yıla göre miktar olarak yüzde 5,9 oranında bir azalma görülmekteydi. Yaklaşık olarak 608 ton ve değer olarak da yüzde 13,2 oranında azalışa geçerek 1,9 milyar dolar oldu. 2015 yılındaki birim fiyat ise bir önceki yıllara göre düşük bir seviyeye geçiş yapmış ve 3,18 $/kg olmuştu.

Makina halısında yapmış olduğumuz ihracat üzerindeki en büyük pazarımızın Suudi Arabistan olduğu görülmektedir. Ülkemizdeki makina halısı ihracatı ilk 10 ülkedeki toplam pay olarak yüzde 66,7 olarak görülüyor.

Türkiye’de El Halısının Dış Ticareti

Türkiye’de El Halısının Dış Ticareti

Ülkemizde el halısının ihracatı ise dalgalı bir durumdadır. Kriz dönemlerinden bağımsız bir şekilde artış ya da azalış yaşanmaktadır. Türkiye’deki el halısı ihracatı 2011 senesinde 175 milyon dolar olarak görülürken, 2018 senesine kadarki süreçte düzenli olarak gerilemekteydi. 2011 ve 2018 seneleri arasındaki dönem içerisinde ise Türkiye’de el halısı ihracatı yüzde 71 gibi bir oranda gerileme yaşadı.

2019 yılındaki el halısı ihracatı 2018 yılındaki oranlara nazaran değer olarak yüzde 8.4 artış yaşamış ve 55 milyon dolara yükselmiştir.

2019 yılındaki Türkiye’nin en çok el halısı ihraç ettiği ülke Japonya oluyor. Japonya’ya yüzde 240 oranında bir artışla 16.7 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleşiyor. Bu dönemdeki Türkiye’nin ihracatının arttığı bir diğer ülke de Libya oluyor. Bu dikkat çekici artış ise 2019 yılında yüzde 250 oranında artış göstererek 827 bin dolar getiri sağlıyor.

Hollanda’ya olan ihracatımızda ise 2019 yılında oldukça gerileme yaşıyor. Bu gerileme oranı yüzde 37,4 oranlarında iken 771 bin dolar ihracat yapılıyor.


El Halısı Profili Ne Durumda

Dünya üzerinde el halısı ve kilim üreterek ihraç eden ülkeler genel olarak Pakistan, Hindistani Nepal, İran, Çin ve Türkiye’dir. Bu ülkelerin el dokuması halı ve kilim pazarındaki hakimiyetinin nedeni ise bu ülkelerdeki maliyeti oluşturan işçi giderlerinin son derece düşük olmasından kaynaklanıyor. Hal böyle olunca daha düşük fiyatlardan satılabiliyor. Batı pazarlarında oluşturulmuş olan imaj da nedenler arasındadır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.