Türkiye’de Organik Ürünün İhracatı Ne Durumda? Nasıl Artırılır?

Türkiye’den ihraç yapılmakta olan ülkelerin sayısı yaklaşık 12 civarlarında. Bu ürün grupları incelemeye alındığı zaman en fazla döviz ise incir, kayısı, fındık, çilek, üzüm, meyve suyu ve pamuktan elde edilmekte. Bu ülkelerden en önemli ithalatçı ise Amerika oluyor. Organik ürünlerdeki ihracatlarımızın yüzde 18.4’ü Amerika’ya yapılıyor. Bu sıralama Amerika’dan sonra ise Fransa, Almanya, İsviçre ve Hollanda gibi AB ülkelerine yapılmaktadır. Peki Türkiye’de Organik Ürünün İhracatı Ne Durumda?

Organik Ürünün İhracatı Ne Durumda?

Tarımsal ihraç ürünlerimiz ise (fındık, kuru üzüm ve pamuk gibi) 1990’lı yılların başlarına kadar organik ürün ihracatımızdaki en büyük bölüm oluyordu. Ancak günümüzde ihraç edilen organik ürünler organik incir, fındık, organik kuru meyveler, organik meyve ve sebzeler, organik baharat, organik hububat, organik fıstık, endüstri bitkileri, yağlı tohumlar ve diğer işlenmiş ürünlerden oluşuyor.

Son zamanlarda organik tarımın yayılma hızlı bir şekilde artıyor. Organik ürünlerin üretimindeki büyük kısım ihraç edilmektedir. Bu durumda iç pazarımız giderek büyüme yönünde. Çünkü Türkiye organik üretim için oldukça iyi ekolojik şartlara ve yüksek ihaç potansiyeline sahip. Ancak Türkiye’nin organik gıda pazarındaki konumu ve payı oldukça düşük. Bu durumda organik tarım ülkemizde geliştirilmeye ve ihracatın artma yönünde ilerlemeye ihtiyacı var. Oldukça iyi ekolojik şartlara sahip olan Türkiye’nin organik gıda ihracatı artırılabilir ve organik gıda pazarındaki konumu daha iyi hale gelebilir.

Türkiye’de organik gıda ihracatı nasıl artırılır?

Türkiye’de organik gıda ihracatı nasıl artırılır?

Türkiye’de organik gıda ihracatı nasıl artırılır? İnsanlar tarım ürünlerine karşı çok daha farklı bir bakış açısı sergilemeye başlıyor. İnsanlar bilinçlenmeye başlayarak gıda ürünlerini tüketirken yaşam standartlarını yükselten, besleyici özellikte ve organik gıdalara yöneliyorlar. Bu durumda tarımsal katma değer konusunda dünyanın 7. sırasın yer alan bir ülkeyiz ve ülkece küresel değişimleri ve aynı zamanda küresel eğilimleri dikkatle takip etmemiz gerekiyor. Eğer ihracatta ivme yakalamak istiyorsak teknolojiyi tarım-gıda sektöründe daha fazla ve etkin bir şekilde kullanmamız gerekiyor.

Türkiye’deki tarımın en büyük sorunlarından bir tanesi tarım işletmelerinin oldukça küçük olması durumudur. Bu durum sonrasında ölçek ekonominin getirilerinden yararlanılamıyor. Hal böyle olunca ihracatçılar gıda değer zincirinin üretim sonrasındaki halkalarının ölçek ekonomileri üzerinde epeyce yoğunlaşması gerekiyor.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.