Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen 5 Devlet Üniversitesi

Türkiye üzerinde mesleki eğitime dayalı olarak en önemli eğitimi veren kurumlardan birisi de Yükseköğretime bağlı olan üniversitelerdir. Üniversiteler, birçok öğrencinin lise bitince sınava girip tercih ettiği bir eğitim kurumudur. Üniversiteler, öğrenci odaklı olup hem kampus hayatı sunan hem de öğrencilerin kendi ayakları üzerinde durmalarına imkân veren bir eğitim mekanıdır. Halen birçok üniversitede birçok bölüm açılmakta ve öğrencilere mesleki eğitimler verilmektedir.

İstanbul’un Göz Bebeği İstanbul Üniversitesi

Kuruluşu Osmanlı zamanına dayanan İstanbul Üniversitesi, günümüzde de birçok öğrencinin terci ettiği bir kurumdur. İstanbul Üniversitesi, bilinen kapsamlı programları, başarılı eğitim kadroları, büyük kampusları ile birçok öğrencinin hayallerini süsler. Birçok fakülteyi ve bölümü barındıran bu eski ama popüler üniversite, her geçen yıl Türkiye’ye yeni mezunlar ve zihinler kazandırmaktadır. Geniş ve yeşil kampusu, tarihin birçok alanında siyasi olaylara sahne olmuş adeta tarihi öğrencilere yaşatan bir kampustur. Amfileri, sınıfları nostaljik bir yapıya sahiptir, bu nedenle öğrenciler tarafından tercih edilen bir numaralı üniversitedir.

Ankara Üniversitesi

Ankara’da üniversite denildiği zaman akla ilk gelen kapsamlı ve geniş bir yapıya sahip olan üniversitedir. Ankara Üniversitesi bünyesinde birçok öğrenciyi barındıran, Ankara’nın en köklü üniversitelerinden birisidir. Kuruluşu 1946 yılında olan Ankara Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi, üniversiteden önce kurulmuş olup 1925 yılında Atatürk tarafından açılmış ve ilk dersi Atatürk vermiştir.

Marmara Üniversitesi

İstanbul’da Kadıköy’ün göz bebeği, öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitedir. Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Hukuk Fakültesi gibi birçok başarılı bölümlerde en zeki öğrencileri toplayan üniversite olmakla beraber yurtdışı için de eğitim imkânlarını öğrencilerine sunmaktadır. Marmara Üniversitesi, geniş ve yemyeşil kampus, öğrenci dostu yemekhanesi ve uysal kedileriyle öğrencilerin rüyalarına giren ve en çok tercih edilen üniversitelerden birisidir.

Hacettepe Üniversitesi

Ankara’da sağlık alanında bir numara olan, Türkiye’de sağlık alanında en önde gelen üniversitedir. Ankara’da tarihi bir mekân olan Hamamönü ve Hamamarkası mekânlarının tam ortasında yer alan bu üniversite hem köklü bir kadroya hem de yemyeşil bir kampusa sahiptir. Diğer bir kampusu ise şehrin oldukça uzağında olan Beytepe kampüsüdür. Hacettepe Üniversitesi, eğitimi ve imkânları nedeniyle en çok tercih edilen üniversitelerden birisidir.

Gazi Üniversitesi

Ankara’da bulunan bu üniversite oldukça köklü bir üniversite olarak bilinir. Öğrencilere yönelik olan birçok bölümü, uygun fiyatlı yemekleri, ulaşımın kolaylığı ve kampüsünün sakinliği nedeniyle birçok öğrenci tarafından tercih edilir. Mezun olunduğunda işsiz kalma oranını düşüren üniversitelerden birisidir. Uzman akademik kadrosu ve sunduğu yurtdışı imkânları ile öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerden birisi olmuştur

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.