Türkiye’nin Yerli Kovid-19 Aşısı ‘Turkovac’

Son güncelleme:
Yerli Kovid-19 Aşısı ‘Turkovac’

Türk aşısı turkovac, Koronavirüse dair ilk vaka 2019 yılının son aylarında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmıştı. Çinli yetkililer 31 Aralık 2019 günü Çin’in 11 milyon nüfusa sahip kenti Vuhan’da 41 kişide ortaya çıkan bir virüs görüldüğünü açıkladılar. Kısa sürede tüm ülkelere yayılan virüs için Türkiye’de aşı çalışmalarına başladı.

Yerli Kovid-19 Aşısı

Doç.Dr.Koçak Türkiye’de Kovid-19’a karşı ilk ve tek mRNA aşısı üzerinde çalışan ekip olduklarını belirtti ve son hızda devam ettiğini öne sürdü. “MRNA aşıları dizayn aşıları olduğundan tek çalışma yerine 3 farklı çalışma üzerinden yürümek istedik.” dedi ve tüm aşamaları teker teker gerçekleştirmeye başladılar.

Yerli Kovid-19 Aşısı ‘Turkovac’

Yerli aşı üretiminde daha stabil, daha etkin aşı geliştirme yönünde ilerlendi. Geliştirilen aşıda soğuk zincire gerek kalmayacak. 6 ay kadar oda sıcaklığında dayanabilecek bir molekülle çalışmalar yürütüldü, Yaz aylarında faz çalışmalarını son aşaması bitirilerek Türk mRNA Kovid-19 aşısının piyasaya sunulması amaçlanıyordu.

Yerli Kovid-19 Aşısı ‘Turkovac’

Türkiye’nin beklediği ve çalışmaların tamamlandığı yerli aşı da son noktaya gelindi. Son dakika olarak geçen haberlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aşı için ismin de tamamlandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Son Dakika

Yapılan açıklama sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yerli Kovid-19 Aşısı ‘Turkovac’ oldu dedi. Yerli aşı üretiminde de son noktaya gelindiğini ekledi. Tüm Türkiye’nin beklediği haber sonunda geldi ve herkesi çok mutlu etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.