Türkiye’nin Yerli Silahları Hangileri?

Savunma denildiğinde ilk akla gelen, herhangi bir yönden ve hedeften gelen saldırının etkisiz hale getirilmesidir. Bu kavram, kişisel bazda düşünülebileceği gibi ulusal anlamda da aynı anlamı ifade etmektedir. Savunma sistemleri, bir ülkenin ulusunu ve ulusal çıkarlarını korumasındaki en önemli fiziksel unsurlarıdır. Bu sistemler, herhangi bir şekilde iç veya dış kaynaklı tehditlere karşı kullanılarak, bertaraf edilmesini sağlar. 

Türkiye’nin yerli silahları hangilerisorusu sorulduğunda, son yıllarda büyük bir atağa kalkan yerli savunma sanayi ürünleri, söz konusu olmaktadır. Bu sistemler, kullanılacakları yere göre; kara, hava ve deniz silahları olarak farklı kategorilerde yer almaktadır.

Deniz Silah Sistemleri

Türkiye’nin yerli silahları hangileri, sorusu düşünüldüğünde kara ve deniz sistemleri büyük bir paya sahiptir. Kara araçlarında, mayına dayanıklı zırhlı araçlar olarak; Kirpi, Yörük, Kobra, Ejder Yalçın gibi başarılı örnekler akla gelmektedir. Bununla birlikte ağır sınıf ana muharebe tankı Altay projesi, hafif tank sınıfında Tulpar ve Endonezya ile ortak geliştirilen Kaplan tankı da oldukça başarılı örneklerdendir.

Bununla birlikte Milli Piyade Tüfeği MPT-76, 7.62 ve 5.56 kalibrelik iki farklı çeşidiyle hızla Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yaygınlaşmakta, Bora keskin nişancı tüfeği de yabancı muadillerinin yerini almaktadır. Deniz Kuvvetleri için başlatılan Milgem ve Milden projeleri, hem günümüzde kullanılan hem de gelecekte kullanılacak, yerli; denizaltı, korvet ve firkateynlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bunlar içerisinde özellikle TCG Anadolu, havuzlu bir çıkartma gemisi olarak göz doldurmaktadır.

Hava Sistemleri

Türkiye’nin yerli silahları hangilerisorusuna hava kuvvetleri açısından verilecek örnekler de kara ve deniz sistemleri kadar heyecan vericidir. Hali hazırda kara havacılıkta kullanılan Atak helikopteri ve eğitim ve yakın hava desteği sağlayacak Hürkuş uçağı, gelişmiş sistemleri ile ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında Hürkuş’un bir üst segmenti olarak Hürjet uçağı tasarlanmakta ve ülkemizin avcı hava üstünlük uçağı projesi olan Milli Muharip Uçak projesi üzerindeki çalışmalar da tüm hızıyla devam etmektedir.

Hâlihazırda envanterde yer alan seyir füzesi Som, atışlı testleri yapılan gemi savar füzesi Atmaca, kara kuvvetleri tarafından kullanılan Bora füzesi ve havadan havaya füze projesi olan Gökdoğan ve Bozdoğan da yakın bir tarihte envantere girerek kullanıma hazır hale gelecektir. Türkiye’nin savunma projeleri, yurtdışında da büyük bir ilgi görmekte, başta insansız hava araçları olmak üzere pek çok sisteme yoğun talep olmaktadır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.