Tuz Gölünde Binlerce Flamingo Ölüyor

Tuz Gölü

İç Anadolu’da yer alan ve dünyanın 2. en büyük gölü olan Tuz Gölü’nde binlerce flamingo öldü. Yürekleri sızlatan görüntüler herkesi şoka soktu. Bu vahşetin başlıca sebebi ise vahşi tarımsal sulama olduğu ortaya çıktı. Tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran bu üzücü olay sonucunda gözler Çevre Bakanlığına çevrildi. Gelen açıklamalar sonucunda bu vahşetin nedeni hem çiftçilerin suyu bilinçsiz kullanması hem de suyun çekilmesini umursamayarak kuraklığın başlaması neden oldu.

3 Binden Fazla Flamingo Yavrusu Öldü

Aksaray Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Fahri Tunç yaşanan bu üzücü olay hakkında açıklamalar da bulundu. Açıklamasında Konya ve Aksaray’dan Tuz Gölü’ne akan kanallara geçen yıl bazı çiftçiler tarafından su bendi yapıldığını ileri sürdü. Çiftçiler önceden bu kanallardan tarlalarına su çekmeleri bir probleme neden olmazken yapılan bu su bendleri göle suyun ulaşmasını engellemiş. Bu engele bir yandan da kuraklık eklenince Tuz Gölü yaklaşık dört kilometre kadar çekilmiş.

Tuz Gölünde Birçok Flamingo Öldü

Tuz Gölü’ndeki bu kuraklık Flamingoları olumsuz yönde etkiledi. Flamingolar kendi yavrularını arasına alır, kıyıdaki sulak alanda beslenmelerini sağlarlardı. Fakat bu sene doğan yavrular, göl suyu kilometrelerce geriye çekilince kıyıya ulaşamadı ve beslenemedi. Böylece binlerce flamingo yavrusu kuraklıktan ve açlıktan öldü. 3 binden fazla flamingo yavrusu bu kuraklık sonucu hayatını kaybetti.

Uyarıları Kimse Dikkate Almadı

Fahri Tunç bir diğer açıklamasında ise Başta Çevre Bakanlığı olmak üzere Tarım Bakanlığı, valilikler de dahil belediyelere kadar defalarca uyarıda bulunmuş. Ancak kimse kulak asmamış. Bu yüzden de katliam göz göre göre geldiğini belirtiyor. Yaşanan bu vahşet ise herkesin suçu olduğunu ekliyor.

Defalarca Uyarılmasına Rağmen Kimse Flamingoları Dikkate Almadı

Tuz Gölü ilk önce 500 metre çekilmiş. Ancak kimse farkına varmamış. Sonra ise 1 kilometre ardından 4 kilometre derken su seviyeleri gittikçe azalmış. Gözle görülür bir şekilde gölün su seviyesi hızla azalmaya ve kurumaya devam ediyor. Dolayısıyla mola ve üreme alanları tahrip edilen flamingolar da yaşama tutunamıyor. Aç kalıyorlar ve kuraklık nedeni ile de hayatlarını kaybediyorlar.

Flamingoların Ölmemesi İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

Dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlar arasında bulunan Tuz Gölü aynı zamanda 1. Derecede Doğal Sit Alanı, Önemli Bitki Alanı, Önemli Doğa Alanı, Önemli Kuş Alanı statülerine sahip bir yerdi. Ancak dikkate alınmaması ve bilinçsizce suyun kullanılmasından dolayı bu güzel yer anında kötü bir yere dönüştü.

Tuz Gölünün Kuraklığı İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

Tuz Gölü’nün daha fazla kurumaması için yapılması gereken ilk şey doğaya dönmek olacaktır. Doğanın dinamiklerine saygı duymak, doğanın bize verdiği ile yetinmek ve daha fazlasını israf etmemek için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bölgede köylülerin çok iyi şekilde kooperatifleşmesi, suyun adaletli kullanılması, tarımsal sulamada damlama gibi yöntemlere geçilmesi gerekiyor. Suyun kullanımının kontrol altına alınması ve büyük ölçüde kısıtlanması gerekmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.