Deep Blue Club

Uçağa Binecekler İçin Tavsiyeler

Son güncelleme:

İlk kez bu deneyimi yaşayacaklar için önerilerimiz olacak çünkü belki bu fikirlere ihtiyacınız var korkmayın diğer yolculuklardan pek farkı yok hatta ben yükseklik korkum varken bile çok seviyorum. Ama herşey dikkat ederim ben diyorsanız o zaman size önerilerim olacak.

1- Hafif ve pratik bagaj

Gidilecek yere göre alınabilecek ya da giyilecek kıyafetlerin valizinizde çok yer kaplaması durumunda bagajın hacmi ve ağırlığı artacaktır. Bu sebeple öncelik sırası belirleyip çantanızı ona göre hazırlayın ve her halükarda yüzde 25’inin boş kalmasına dikkat edin.

2- Biniş kapısına dikkat

Uçağa bineceğiniz kapının değişmesi ve bu yüzden uçağı bekletmek veya uçuşu kaçırmak havalimanlarında en çok yaşanan olaydır. Böyle bir sorun yaşamamak için yapılan anonsları iyi takip etmeli veya bilgilendirme ekranlarına sık göz atmalısınız. Yabancısı olduğunuz bir havalimanındaysanız, kapınızın yerini önceden bulun ve yakın yerlerde olmaya çalışın.

3- Bol bol su tüketin

Uçakta içtiğiniz kahveler, vücudunuzda farklı bir mekanizmayı tetikleyeceğinden belirli bir süre sizi konsantre tutacaktır. Ancak fazla kafein, sinir sisteminizi negatif anlamda etkileyebilir. Yanı sıra alınan alkol uykunuzu getirdiği gibi uçaktan indiğinizde mide bulantısı ve baş ağrısına da yol açabilir. Fazla mineralli su veya soda ise midenizdeki gaz oranını yükselterek sindirim sisteminizi bozabilir. Bu nedenle en uygun yöntem her saat başı alacağınız en az 0.2 litre su olacaktır. Bol su tüketimi baş ağrınızı azaltıp, vücut basıncınızı ayarlar.

4- Ellerinizi sterilize edin

Uçaklar sağlık açısından en savunmasız kalabileceğimiz yerlerdir. Seyahatte kullanabileceğiniz temizlik malzemeleri taşımanız, hijyen açısından önemlidir. Ya da sık sık ellerinizi yıkamanızdan bir zarar gelmez, aynı zamanda suyla temas etmeniz de bedeninizin nemlenmesini ve gevşemesini sağlar.

6- Uyku kiti ve ayakkabı

Bazı uçaklarda seyahat kitleri dağıtılıyor. Ancak kendinize ait bir seyahat kitinizin olması yolculuktaki sorunları en aza indirecektir. Boyun ve bel desteği, göz bandı, kulak tıkacı ve şal gibi gereçler yolculukta size dıştan gelecek etkilere karşı koruyacaktır. Uzun mesafeli yolculuklarda, büyük ayakkabılar denetimlerde kolayca çıkarılıp giyilebilir olduğundan geçişte zaman kazandırır. Ayaklarınıza daha rahat hareket imkânı verdiğinden terleme, koku gibi olumsuz etkileri ortadan kaldırır.

7- Uçakta wi-fi

Bineceğiniz uçaktaki özellikleri önceden kontrol edin. Eğer uçağınızda wi-fi bağlantısı varsa, ücretlendirme durumunu terminaldeyken öğrenin. Gerekiyorsa ücretini önceden ödeyin. Aksi takdirde uçakta internet hizmetinden yararlanamayabilirsiniz.

8- Tabletin şarjı

Uçak içi eğlence sistemleri uzun seyahatlerde bazen yetersiz kalabilir. Bu nedenle araç ve gereçlerinizin şarjını uçağa binmeden kontrol edin. Bu sayede uçakta bir Sürpriz ile karşılaşmaz ve yolculuk boyunca rahat edersiniz. Ayrıca DVD oynatıcılar, oyun konsolları veya elektronik kitaplar da yolculuğunuzun zevkli geçmesine katkıda bulunacaktır, unutmayın.

9- Koridorda oturun

Tek veya 2 koridorlu uçaklarda koltuk numaraları ve sıralanması farklılık gösterebilir. Bu durumda kabin personelinden yardım alın. Yerinizi erken bulmanız, valizinizi ve eşyalarınızı sorunsuz yerleştirip uçuşa hazırlanmanıza yardımcı olur. Eğer uzun uçuşunuzu ekonomi sınıfında yapıyorsanız, cam kenarı veya orta koltuk yerine koridor tarafında oturmanız halinde hareket alanınız geniş olacaktır. İstediğiniz zaman kalkabilir, bacaklarınızın sığmadığı noktada ayaklarınızı koridora doğru uzatabilirsiniz. İhtiyaç halinde çantanıza ulaşmanız kolay olur, uçaktan ineceğiniz zaman hızlıca çıkışa doğru yönelebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.