Ücretli Öğretmenlerin Yüzü Gülebilir!

Türkiye’de biz ve çocuklarımız için emek veren 100 bini aşkın Ücretli Öğretmen bulunmakta. Girebildiği ders saatine karşılık olarak ücret alan, haftada 30 ayda 120 saat çalışan, toplamda 2040 TL’ye tekabül eden ücretle hizmet vermektedirler. Corona virüse karşı alınan tedbirler nedeniyle okulların kapatıldığı bu dönemde saatlik ders ücretlerini de alamamaktalar. ‘’Uzaktan Eğitim’’ programıyla çalışmaya devam ediyorlar ve maaşları konusunda kesin bir açıklama henüz yapılmadı. Bunun üzerine yazdıkları mektupların karşılığında Bakanlıktan cevap olarak ‘’Ücretli öğretmenler fiilen girdikleri ders ücreti üzerinden ücretlendirildiği için bu dönem ücret almayacak’’ cevabı gelmişti. Bu durum bir çok ücretli öğretmeni ayağa kaldırdı ve şikayetlerini açıkça dile getirdiler. Virüsten çok faturalarını ödeyememekten, çocuklarına bakamamaktan ve aç kalmaktan korktuklarını açıkladılar.

Tüm bunlardan sonra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada; ‘’Bu konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ile çalışmalar yapılıyor, çok da mesafe alındı. Neyi nasıl yapabiliriz konusunda en kısa zamanda bir açıklama olacak.’’ dedi.

Şimdi Ücretli Öğretmenler heyecanla Asgari ücretten de az aldıkları maaşlarının kesilmemesi için alınacak kararı bekliyorlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.