Ukrayna Tatiliniz Öncesine Göre %30 Daha Pahalı Olabilir

Son güncelleme:

Yaz geldi, tatil planları yapmaya başlarken sizin için en uygun ülkelerden biri olan Ukrayna hakkında merak ettiğiniz ve ihtiyacınız olabilecek her bilgiyi listeledik. O zaman iyi tatiller!

Kiev’de Nereleri Gezebilirim?

Pechersk Lavra – Caves Manastırı

Kiev ziyaretlerinde akla ilk gelen adres Kiev-Pechersk Lavra – Caves Manastırı’dır. Bulunduğu konum sebebiyle şehrin en güzel manzarasını buradan izleyebilirsiniz. Eminim ki çoğunuz böylesine büyük bir manastırı ilk defa göreceksiniz, Kiev’in en büyük manastırı unvanına sahip. İçeriye giriş ücreti de ziyaretçileri daha da cezbediyor. Sadece 2 dolar karşılığında tüm manastırı gezebiliyorsunuz.

Aziz Michael Katedrali

Şehrin büyüleyici mimarilerinden biri olan Aziz Michael Katedrali yine devasa boyutlara sahip. Kiev şehrinin merkezinde olan Katedral için giriş için ücret talep edilmiyor. Durum böyle olunca da ülkede turistler tarafından en çok ziyaret alan yer durumunda.

Rodina Mat Heykeli

Rodina Mat Heykeli, Ukrayna’nın sembol yapılarından biridir. Rodina Mat, kollarını iki yana açan ve elinde kalkan-kılıç tutan bir kadın sembolüdür. Rodina kelimesinin anlamı vatan, Mat kelimesinin anlamı ise anadır. Şehre havayolu ile gelen herkes Kiev merkezine doğru giderken bu heykeli görür. Yine de heykeli yakından görmenizi tavsiye ederiz.

Grishko Merkez Botanik Bahçesi

Yaklaşık 130 hektarlık bir alan kaplayan Grishko Merkez Botanik Bahçesi’nin kuruluş tarihi 1935. Burada hayatınızda hiç görmediğiniz yüzlerce hatta binlerce ağaç ve çiçek türüyle karşılaşırsınız. Grishko Merkez Botanik Bahçesi’nde yürüyüş yaparken eflatun renginde ağaçlarının görüntüsü sizi büyüleyecek. Birçok yapının dışında Kiev şehrinde nefes almak için gidebileceğiniz en güzel yer.

Nerede Kalırım?

Öncelikle kalacağınız yeri belirleyin ve biraz araştırma yapın. Mesela bir ev kiralamak istiyorsunuz ve çok büyük bir beklentiniz yok. Ukrayna’nın büyük şehirlerinde merkezde bir stüdyo daire için 300 – 350 dolar ödemeniz yeterli. Tabi ki daha kaliteli bir evde konaklamak isterseniz bir üst sınır yok.

Bunun dışında Airbnb tarzındaki siteler size yardımcı olacaktır. Bu sitede bir ev sahibi çok uygun fiyatlara bir evi veya evinin bir odasını kiralama hizmeti sunuyor. Böylece geceliği 15 dolardan muhteşem odalarda kalabilir, üzerine bir de evde başka misafirler de kalıyorsa kolayca arkadaş edinebilirsiniz. Bu şekilde gittiğiniz tatillerde yabancı insanlarla aynı evde kalmaya çekinebilirsiniz. Fakat şöyle düşünerek kendinizi rahatlatın, onlar da başka bir ülkeden tatile geldiler ve bizim gibi tek amaçları eğlenmek.

Ukrayna’da Restoran Fiyatları Nasıl?

Market reyonlarında pahalı gelen ürünler genelde meyve ve sebze oluyor. Özellikle kış aylarında soğuk havanın etkisiyle meyve ve sebze bulmak oldukça zorlaşıyor. Ülkede üretimi ve tüketimi en çok olan sebze patates olmasına rağmen onun bile kilosu 3 TL olarak satılıyor. Ya da diyelim ki dışarıda yemek istiyorsunuz ve fazla bir bütçeniz de yok. Şehirde orta halli bir mekanda bir çorba ve salata yemek istediniz. Ortalama olarak 18-20 TL gibi bir fiyata karnınızı doyurabilirsiniz.

Ukrayna’da Market Fiyatları Nasıl?

Ukrayna bizlerin kolaylıkla gidebileceği ülkelerden biri demiştik. Bunun bir diğer sebebi ise para birimleri olan Grivna, TL’den daha değersiz. Şu anda 1 Grivna = 0.32 Türk Lirası olarak işlem görüyor. Malum ki biz yurtdışına çıkamayan gençlerin büyük sorunlarından biri maddiyat. Şimdi gelelim gündelik hayata. Ukrayna’da geçirdiğiniz bir ay boyunca alışveriş yapmanız gerekiyor. Bunun için size temel besinlerin fiyatlarından bahsedeceğim ki kafanızda daha iyi canlansın. 1 LT süt 7 TL, 300 gr peynir 10 TL, 1 kg dana kıyma 28 TL, 1 LT zeytinyağı 100 TL ve 1 LT bira 5 TL. İsyan etmeden önce Ukrayna’da alkol fiyatlarının dünyadaki çoğu ülkeden ekstra ucuz olduğunu belirtelim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.