Ülkelerin Birbirinden Garip 14 Şubat Geleneklerini Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

Her yıl Şubat Ayı’nın 14’ünde kutlamaya alıştığımız, bir bayrak taşır edasıyla önem verdiğimiz, canla başla “ne hediye alsam” derdine düştüğümüz 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor.. Asıl ismi Aziz Valentin Günü olan, ve aslında diyaneti bir anma günü olarak ortaya çıkan 14 Şubat’ın romantik bir hal alması ise yalnızca 200 yıl öncesine dayanıyor. Dini bir günün nasıl olup da romantizme bağlandığı konusu ise hala anlaşılabilmiş değil..

Bizim ülkemize ise tüketim toplumunun ve Hollywood’un bir armağanı Sevgililer Günü. Ama o kadar da ruhsuz olmanın anlamı yok. Sevginin pek dile getirilmediği bir kültür için Sevgililer Günü bulunmaz bir fırsat. Bir gün için de olsa çiftlerin sadece birbirlerini düşündüğü, kutlaması güzel bir gün 14 Şubat.

Bu tarih dünya üzerindeki bütün insanlar için aynı şeyi mi tarif ediyor dersiniz? Tabii ki hayır. 14 Şubat’ın farklı biçimlerde,  değişik geleneklerle kutlandığı memleketler, sizin de Sevgililer Günü’ne bakış açınızı külliyen değiştirebilir. Brandlifemag.com muhabiri Şule Demiröz’ün kaleminden yerküreden 14 Şubat gelenekleri…

FİNLANDİYA
Finlandiya’da 14 Şubat “Ystävänpäivä”, yani “Arkadaşlık Günü” olarak kutlanıyor. Evet doğru duydunuz “Arkadaşlık Günü” .. Aslında aşktan ziyade, sevgi taçlandırılıyor bu soğuk topraklarda. Çiftlerle yenilen romantik yemeklerin yerini, arkadaşlarla doyasıya eğlenmek alıyor. Dileyenler arkadaşlarına hediye almayı da ihmal etmiyor tabii, ama bildiğimiz 14 Şubat tüketim çılgınlığı Finlandiya’da bulunmuyor. Ancak Finlandiya’nın global kültürden uzak bir ülke olmadığını da unutmayalım. Bu tarihlerde Finlandiya’da da evlilik tekliflerinin sayısı epey artıyor.

JAPONYA
14 Şubat’ın belki de en ilginç hal aldığı yerlerden biri de Japonya. Sevgililer Günü’nün sembolü olan çikolata, burada da önemli bir hediye. Ancak bir fark var. Japonya’da kadınlar erkeklere çikolata alıyor. Hatta bu çikolatalar sadece sevgiliye değil, kadınların hayatında olan neredeyse tüm erkeklere alınıyor. İş arkadaşları, aile fertleri, yakın dostlar… Erkeklerin sıfatına göre, alınan çikolatalar da değişiyor. Zorunluluk gereği verilen çikolatalar sıradan çikolatalarken, sevgiliye ve yakın arkadaşlara verilen çikolatalar daha kaliteli olanlardan seçiliyor. Erkekler ise aldıkları bu hediyelerin karşılığını bir ay sonra, yani 14 Mart’ta kutlanan Beyaz Gün’de veriyor.

GÜNEY KORE
Güney Kore de Japonya ile birebir geleneği sürdüren, bayanların erkeklere çikolata aldığı bir 14 Şubat kutluyor. Erkeklerin hatunları armağana boğduğu 14 Mart, yani Beyaz Gün de tekrar mevcut. Ama Güney Kore’de 14 Şubat’a bağlı bir gün daha var:14 Nisan, yani “Kara Gün”. 14 Şubat’ta ya da 14 Mart’ta rastgele bir ikram almamış olanlar, Jajangmyeon ismi verilen restoranlara gidip, kara erişte yiyip, karalar bağlıyorlar. Tabi her Güney Koreli için durum tıpkı değil; birtakım Güney Korelilerin gururla tıpkı erişteyi yiyerek bekarlıklarını kutladıkları da oluyor..

SLOVENYA
Slovenya’da 14 Şubat’ı kuşlar kutluyor demek kulağa biraz garip gelebilir fakat 14 Şubat Slovenler için romantik bir günden fazla, tabiatın uyanışının kutlanıldığı bir gün olarak geçiyor. Kışın bitişini, tabiatın yine canlanışını simgeleyen bu günde kuşların birbirlerine evlilik teklifi ettiğine inanan gelenek ve çıplak ayakla tarlalarda dolaşarak bu kuşları izleyenlerin kısmetinin açılacağı inancı hala muteberliğini koruyor. Gelgelelim günümüz Slovenyası da 14 Şubat için Hollywood’dan nasibini meydanlardan. Kalpler, çiçekler, çikolatalar 14 Şubat’ta tekrar bol bol ortalıkta oluyor. 14 Şubat’ta bu furyaya kapılmayan klâsik Slovenler ise romantik değer taşıyan asıl sevgililer gününü 12 Mart’ta, St. George Günü’nde kutluyor.

FİLİPİNLER
Filipinler’de Sevgililer Günü aslında tam da tahmin ettiğimiz gibi çiçeklerle, çikolatalarla kutlanıyor. Çiçek ve çikolatadan daha fazlasını isteyenler ise kiliselerde gerçekleşen toplu nikah törenlerine katılarak ya evleniyor ya da nikah tazeliyor. Toplu nikah törenlerinin yanı sıra, toplu öpüşme rekoru denemeleri de Filipinlerin Sevgililer Günü kutlamalarına renk katıyor.

GALLER
Gallerliler Sevgililer Günü’nü 14 Şubat’ta yani Aziz Valentin Günü’nde değil, 25 Ocak’ta St. Dwynwen Günü’nde kutluyor. Azize olan Dwynwen’in hikayesi ise oldukça acıklı. Maelon adlı bir prense aşık olan Dwynwen, babası izin vermediği için sevdiğine kavuşamıyor. Bir gün ormanda karşılaştığı bir melekten aldığı bir iksirle içindeki bu aşktan kurtulacağını sanarken, işler daha da kötü oluyor ve Maelon buza dönüşüyor. Çaresiz kalan Dwynwen Tanrı’ya dua ediyor, Tanrı da ona üç dilek hakkı veriyor. Dwynwen Maelon’un eski haline geri dönmesini, tüm aşıkların birbirine kavuşmasını, kendisinin ise asla evlenmemesini diliyor ve kendini kiliseye adıyor. Bu kilisenin yıkıntıları ve Dwynwen’in adı verilen bir çeşme, bugün halen Galler’de görülebiliyor. Bu çeşme’de ise kutsal bir balığın yaşadığına ve balığın ilişkilerin gidişatını bildiğine inanılıyor. Yani ziyaret sırasında eğer balıklar aktifse, sıkıntı yok! Galler’de St. Dwynwen’in Günü’nde sevgi göstergesi olarak ince detaylarla süslenmiş, el yapımı aşk kaşıkları hediye ediliyor. Eskiden bu kaşıklar tahtadan oyulurken, bugün daha çok çikolatadan yapılan aşk kaşıkları rağbet görüyor..

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.