Un Helvası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi!

Ani bir misafir geldiği zaman veya tatlı yenmek istendiğinde evde yeterli malzeme yoksa  kurtarıcı olarak hazırlanabilen un helvası tarifi imdada yetişir. Malzemeleri hemen hemen her evde rahatlıkla bulunabilecek türden bir tatlı çeşididir.

Un Helvası Nasıl Yapılır?

Un  helvası için malzemeler, 180 gr tereyağı veya margarin, 1,5 Su bardağı un. Helvanın şerbet malzemeleri ise iki su bardağı su ve bir su bardağı toz şekerdir. Öncelikle un helvasının şerbetinin hazırlanması gerekiyor. Bir tencereye iki su bardağı su ve bir su bardağı toz şeker koyulup iyice  karıştırılır. Ocakta hafif kaynatıldıktan sonra kenara alınır. Helva yapımı için uygun olan yapışmaz bir tavada tereyağı eritilir ve ardından üzerine elenmiş un azar azar ilave edilir. Eriyen tereyağına  un ilave edilirken sürekli karıştırılarak kavrulmaya başlanır. Eriyen tereyağında un sürekli olarak karıştırılarak yanması önlenir. Unu kavurdukça onun rengi dönecek ve biraz daha sıvı bir kıvam alacaktır bu kavurma işlemi 15 20 dakika kadar sürebilir. Çok yüksek ateşte değil orta bir ateşte kavurma işleminin yapılması gerekir. 

Un Helvası Şerbet Ekleme                

Orta ateşte 15-20 dakika kavrulan una daha önceden hazırlanıp hafifçe soğutulan şerbet ilavesi yapılır. Hazır olan şerbet kavrulmuş una azar azar eklenerek karıştırılır. Şerbeti emdikçe helva koyulaşmaya başlayacaktır. Helvanın kıvamı iyice katılaşınca şekil verilecek duruma gelmiş demektir. Çeşitli sunum kaşıkları ile servis yapılabileceği gibi, bir streç film kağıdı ile  bir miktar helvayı  avuç içinde  yassılaştırarak da servis yapılabilir.  

Un Helvası  Püf Noktaları 

Un helvası yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Un helvası yapmadan önce şerbeti hazırlamak gerekir. Un kavurmadan önce hazırlanan şerbetini ocakta çok kaynatılmaması da gerekiyor. Çok kaynayan şerbet kıvam alacaktır, bu da un helvasının çok katılaşmasına sebep olur. Unu kavururken şerbetin azar azar eklenmesi de gerekiyor. Şerbet eklenince katılaşan helva biraz soğuduktan sonra hemen şekil vermeye başlanmalıdır. Hemen şekil vermeye başlanmaz ise  helva soğudukça daha çok katılacak ve bu sefer şekil vermek oldukça zor olacaktır. Güzel sunumlar için helva hafif sıcakken şekil verilmelidir. Helvaya  şekil verildikten sonra bir müddet bekletilir. Servis yapılırken üzerine fıstık, ceviz veya fındık eklenerek süslenir ve servis edilir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.