Uno Nasıl Oynanır?

Aynı oyunları oynamaktan sıkıldığımız bu dönemde hepinizi eğlendirecek yeni bir oyun: UNO! Bu sıcak yaz aylarında ailemizle veya arkadaşlarımızla oynayacağımız uno oyunu keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak! 6 yaşından itibaren herkesin oynayabileceği bu oyun sizleri hem güldürecek hem sinirlendirecek!

Rengarenk kartları gördüğünüzde bile sizi heyecanlandıracak olan UNO oyununun karmaşık dünyasına hoş geldiniz! Merak etmeyin kartların karmaşıklığı sizleri yanıltmasın oyun aslında çok kolay! Şimdiden UNO nasıl oynanır? UNO oyununun taktikleri nelerdir? UNO oyunu nasıl biter? UNO oyununun puanlaması nasıldır? sorularınızı duyar gibiyiz! İşte sizler için UNO oyunu!

UNO nasıl oynanır?

UNO Nasıl Oynanır?

Her yaştan insanın keyif alarak oynayacağı UNO oyununun kartları karmaşık gözükse de aslında çok kolay bir oyundur. En az iki kişi ile oynanan oyunun amacı, karşılıklı oyuncuların aynı renkteki veya aynı sayıdaki kartlarını ortadaki desteye atarak elindeki kartları bitirmesidir. Oyunun anlatımına geçmeden önce UNO kartlarını tanıyalım!

UNO nasıl oynanır?

UNO kartlarının birkaçı yandaki görselde verilmiştir. Her oyuncuya 7 adet kart dağıtılır. Daha sonra desteden bir kart çekilerek ortaya konulur ve çıkan renk veya sayı ile başlanır. Kalan kartlar seçme destesidir. Oyuncuya sıra geldiğinde yerdeki kartın rengi veya sayısı elinde bulunmuyorsa oyuncu seçme destesinden bir kart seçer. Eğer aynı renkte veya aynı sayıda kart çektiyse ortaya atar. Eğer çekmediyse pas geçer ve el diğer oyuncuya döner. +2,+4 kartı atıldığında sıra kimdeyse seçme destesinden 2 veya 4 tane kart çekmektedir. Sizin de elinizde +2 veya +4 kartı bulunuyorsa üzerine atabilirsiniz ve bir sonraki oyuncu kaç tane artı sayısı atıldıysa o kadar kart çekmek zorunda kalır. Oyunda sayı kartları haricinde birçok farklı kart bulunmaktadır. UNO oyununu anlayabilmek için öncelikle bu kartların bizlere ne ifade ettiğini öğrenmemiz gerekir.

2 Kart Al: Kart ile oynanıldığında bir sonraki oyuncu 2 kart çekmektedir. Eğer elinizde aynı renk veya başka bir “2 Kart Al” kartı bulunuyorsa bu kartı atarak 2 kart çekmekten kurtulabilirsiniz.

Yön Değiştir: Bu kart ile oynandığında oyunun yönü değişmektedir (oyunun yönü soldan sağa ise, sağdan sola olarak değişmektedir.)

Joker: Bu kart ile oynanıldığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirlemektedir.

4 Kart Al & Joker: Bu kart ile oynanıldığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirlemektedir ve kartın sahibinden sonraki oyuncu çekme destesinden 4 tane kart çekip o el oynama hakkını kaybetmektedir.

El Değiştir: Bu kart kullanıldığında kullanan kişi kendi destesini istediği diğer bir oyuncunun destesi ile değiştirebilmektedir

İçi Boş Kağıt: Destede üç tane bulunan bu kartlara istediğiniz kuralı yazıp oynayabilirsiniz.

El Geçer veya Engel: Bu kart ile oynanıldığında bir sonraki oyuncu engellenir ve o turda oynayamaz. Sıra diğer oyuncuya geçer.

UNO Oyunu Nasıl Biter? UNO Oyununun Puanlaması Nasıldır?

UNO Oyunu Nasıl Biter? UNO Oyununun Puanlaması Nasıldır?

UNO oyununda her kartın farklı puan değeri bulunmaktadır. Öncelikle oyun sırasında elinde tek bir kartı bulunan oyuncunun “UNO” demesi gerekmektedir. Bir oyuncunun elindeki karların tamamının bitmesi durumunda tur biter ve diğer oyuncuların elindeki kartların puanları hesaplanır. Bir oyuncu 500 puana ulaşana kadar oyun devam eder. Kart puanları şu şekildedir;

 • 2 Kart Al: 20 Puan
 • Yön Değiştir: 20 Puan
 • El Geçer veya Engel: 20 Puan
 • Joker: 50 Puan
 • 4 Kart Al & Joker: 50 Puan

UNO Oyununun Taktikleri Nelerdir?

UNO oyununun taktikleri oyunun gidişatına göre değişiklik gösterir fakat biz sizler için birkaç tüyo hazırladık!

 • Öncelikle elinizdeki +2,+4 veya renk değiştirme kartlarını elinizde tutun hemen kullanmayın. Yanınızdaki oyuncu size +2 veya +4 kartını attığında siz de elinizdeki +2 veya +4 kartını kullanarak cezadan kurtulmuş olursunuz ve sizden sonraki oyuncu toplamda 6 kart çekmiş olur.
 • Uyanık olun! kartı az kalan oyuncuya eli döndürmemeye çalışın! Diğerleriyle birlik olun ve o oyuncuya engel kartı,+2 veya+4 kartı atılmasını sağlayın!
 • Kartların renklerini takip edin ve diğer oyuncuların elinde kalan kart numarasını veya rengini tahmin etmeye çalışın!
 • Yanınızdaki oyuncunun kartı az ise değiştir kartını kullanın ve eli terse döndürün!
 • Elinizde joker bulunuyorsa saklayın ve son iki kartınızdan biri joker ise jokeri ortaya atıp elinizde son kalan kartın rengini söyleyin ve rengi değiştirin.
 • El değiştirme kartını en sona saklayın ve elinizde daha çok kart var ise el değiştirme kartını kullanarak “UNO” diyen ve elinde tek kartı kalan oyuncu ile kartlarınızı değiştirin!
 • +4 kartı elinizde olduğunda ortadaki sayıdan veya renkten elinizde yoksa +4 kartını kullanmak yerine seçme destesinden kart seçin! bu olayın adı blöftür. Kartı kullanabilecekken kullanmadınız! iyi ettiniz! bunu sakın belli etmeyin! +4 kartı sizi çok riskli yerlerde kurtarabilir!
 • Kısacası renkli kartlar haricindeki önemli diğer joker kartlarınızı hemen kullanmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.