Unutkanlığı Yenecek Formüller !

Son güncelleme:

Unutkanlık bir hastalık mıdır ? Unutkanlığın sebepleri nelerdir ? Unutkanlığı yenecek formüller nelerdir ? Unutkanlık sorunuyla nasıl baş edilir ? Bu yazımızda tüm sorularınızın cevabı detaylarıyla birlikte sizlerle.

Unutkanlık Bir Hastalık Mıdır ?

Unutkanlık, sadece ileri yaşlarda değil genç yaşlarda da görülebilen ve hayatımızı ciddi manada olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Gerek eğitim hayatımızda, gerek kariyerimizde, gerekse sosyal yaşantımızda büyük bir problem teşkil eder. Beynimiz doğduğumuz andan itibaren birçok bilgiyi belleğimize kazandırır. Fakat bazı sebeplerden ötürü beynimiz depolama işlemini bırakır ve unutkanlık başlar. Şakaya gelmeyecek bir durum olan unutkanlığı yenmek için gerekli formülleri denemeli, işe yaramadığı noktada uzman bir doktora başvurmalıyız.

Unutkanlığın Sebepleri Nelerdir ?

Unutkanlık birçok sebebe bağlı olabilir. Psikolojik travmalardan vitamin eksikliğine kadar birçok sebebi olan unutkanlığın belirli başlı sebeplerini sizler için listeledik.

Ağır Depresyon Hali

Birçok insan yaşamının belirli döneminde depresyonla mücadele eder. Depresyon hayatımızı kilit altına alan psikolojik bir rahatsızlıktır. Depresyon birçok duruma sebep olmakla birlikte unutkanlığın da temelinde yatar. Özellikle dağınıklık ve dikkat eksikliğiyle başlayan sorun, ileri ki dönemlerde unutkanlığa yol açar.

Vitamin Eksikliği ve Tiroit Hormonu Yetersizliği

D ve B12 vitamini unutkanlığın başlıca sebepleridir. B12 eksikliğinin temelinde hayvansal gıdalar ve güneş ışınları yatar. Süt ürünleri, kırmızı et, balık, bazı sebzeler ve meyvelerle sağlanan B12’nin eksikliği unutkanlığa yol açar. B12 eksikliğinde gıda takviyesine ek olarak dışarıdan takviye de verilebilir. Tiroit hormonunun az çalışması halinde de unutkanlık yine baş gösterir.

Santral Sinir Sistemini Tahrip Eden Hastalıklar

Beyin, omurilik ve bunlarla bağlantılı sinirlerden oluşan santral sinir sisteminin tahrip edilmesi durumunda unutkanlık meydana gelir. Epilepsi, Multipl Skleroz, Parkinson hastalığı örnek olarak verilebilir.

Unutkanlık İçin Bir Diğer Etkenler

Düzensiz beslenme, verimsiz uyku, yoğun derecede alkol ve madde kullanımı, özellikle genç nesli etkileyen teknolojik aletlerin aşırı kullanımı da dikkat eksikliğine ve zamanla unutkanlığa yol açar.

Unutkanlığı Yenecek Formüller Nelerdir ?

Unutkanlık, bizi yaş gözetmeksizin her an yakalayabilecek evrensel bir problemdir. Uzman doktora gerek kalmadan unutkanlığı yenmenin yolları tabi ki mevcuttur. Teker teker göz atmak gerekirse şöyle bir liste yapabiliriz.

Yeni Beceriler Öğrenmek

Yeni beceriler öğrenmek, zihninizin daha aktif çalışmasını ve canlı kalmasını sağlar. Beynin işlevlerinin kullanımı, belleğinizi de diri tutar. Özellikle erken yaşta edinilen beceriler, ileri ki dönemlerde unutkanlık üzerinde olumlu etkisini gösterir.

Düzenli Bir Hayat Yaşayın

Düzenli uyku, düzenli beslenme, düzenli egzersiz… Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözüyle bağdaştırabileceğimiz düzen kuralı, unutkanlığın en büyük düşmanıdır. Ayrıca alkol tüketiminden ve madde kullanımından uzak durarak zihninizin bulanmasını engelleyebilirsiniz. Sürekli yaşanılan bilinç kaybı, zamanla belleğinizin zayıflamasına, birçok sağlık sorununa ve unutkanlığa sebep olur.

Belleğe Yardımcı Usuller Kullanın

Not tutmak, bir ajanda kullanmak ya da günlük işlerinizi liste tutarak yapmak yine belleğinize yardımcı olabilecek usullerdir. Hafızanıza yardımcı olacak notlar veya listeler, Alzheimer hastalarına da ilaç tedavilerine ek şiddetle önerilir.

Ezber Yapmak

Ezber yapmak, beyinsel fonksiyonlarımızı çalıştıran ve hafızamızı güçlendirmeye yardımcı olan ideal bir yöntemdir. Her yaşta insanın yapabileceği kolay ve bir o kadar eğlenceli bir aktivitedir. Ayriyeten bazı durumlarda daha önceden ezberlediğiniz şeyler sizin kurtarıcınız olabilir. Şiir, şarkı sözleri ya da sevdiğiniz bir kitaptan hoşunuza giden cümleleri ezberleyebilirsiniz. Yakınlarınızın telefon numaralarını, adres bilgilerini, şahsınıza ait kredi kartı numaranızı, işinizde işlemlerinize yardımcı olacak bilgileri de bir kağıda yazmak yerine ezberlemek size unutkanlığınızı yenme konusunda katkı sağlayacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.