Uzaya Giden Ülke Sıralamaları

Uzay, başta Dünya olmak üzere diğer bütün gökcisimlerin içerisinde bulunan sonsuz boşluklardan oluşmuş ve içersinde oksijen bulunmayan alana verilen isimdir. Uzay uzun yıllar boyunca bütün dünya’nın merak konusu olmuştur. Birçok ülke uzay ile ilgili çalışmalar başlatmıştır. Kimi ülke yaptığı çalışmalarla uzaya gitmeyi başarsa da, kimileri için bu pek mümkün olamamıştır. İşte uzaya giden ülkelerin sıralamaları;

Amerika Birleşik Devleti uzay ile ilgili pek çok çalışma yapmıştır. Sovyetler Birliği ile girdiği resmi olmayan bu  rekabet sonucunda  1957 yılında ilk yapay uyduyu Dünya yörüngesine göndermeyi başardı. ÇİN, Amerika Birleşik Devletlerinden sonra uzay araştırmalarına en fazla yatırım sağlan ülke olmuştur. Çin, Rusya ve Amerika Birleşik Devleti dışında insanlı uzay yolcu kapasitesi bakımında en tecrübeli ve en yetenekli tek ülke olarak konumlandırılıyor.

Rusya,1957 yılında ilk uydusunu uzaya yolladı. İlk insanı ise 1961 yılında uzaya gönderdi. Ruslar 1957 yılında Spunik’i uzaya yolladığı zaman Amerika Birleşik Devletleri ile arasına soğuk savaşlar oluştu ve uzay yarışına girildi.

Uzaya Astronot Gönderen Ülkeler Hangileri?

Çoğu ülke gelişen teknoloji ve gelişen bilimin sayesinde uzaya astronot göndermeyi başarabildi. Günümüzde bakıldığı zaman birçok gelişmemiş ülkelerden bile uzaya astronot göndermesi çoğu kişinin şaşırmasına sebep oldu.

Afganistan, Küba, Kanada, Hindistan, Bulgaristan, Suriye, İsrail, Moğolistan, Suudi Arabistan gibi pek çok ülke uzaya astronot göndermeyi başarmıştır

Uzaya En Çok Yatırım Yapan İlk 5 Ülke

İlk uzay çalışmaları 12 Nisan 1961 yılında Yuri Gagarin tarafından gerçekleşti. O zamandan bu zamana birçok ülke uzaya çıkmak ve tarihe adını yazdırmak için pek çok çalışmalarda bulundular. Bu çalışmalar belli bir yatırım ile gerçekleşti. İşte Uzaya en çok yatırım yapan ilk 5 ülke;
Amerika Birleşik Devleti, uzay ile ilgili yaptığı çalışmalar sayesine 18 Milyar dolar yatırım yaparak listelerde birinci sıraya yerleşti.

Rusya,7.7 milyar doların üzerinde bir tutarla en fazla yatırım yapan ikinci ülke olarak adını duyurdu.
Avrupa, Avrupa Uzay Ajansı uzayı keşfedebilmek için 20 ülkeden oluşan bir birlik.5,5 Milyar dolar harcayarak üçüncü sıraya yerleşti.

Fransa,1961 yılında uzaya çok sayıda roket ve uydu fırlatan ülke oldu.2,5 Milyar dolar harcaNArak listenin dördüncü en çok yatırım yapan ülkesi seçildi.

Japonya, yaptığı birçok çalışmalar ve teoriler sonucunda 2014 yılından itibaren uzaya, Mars’a ve Ay ‘a insanlı ve insansız tanıtımlar yaparak iddialı planlar gerçekleştirdi. 2.4 Milyar dolar harcayarak listenin beşinci ülkesi oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.