Uzmanlar Uyarıyor: Koronavirüsünden Daha Hızlı Yayılıyor, Üstelik Daha Tehlikeli….

Son güncelleme:

Koronavirüs gittikçe tehlikeli bir hal almaya başlarken, yetkililer gerek olmadıkça evde çıkmama çağrısı yapıyor. Fakat uzmanlara göre salgından kaçmak için evden çıkmamak sizde koronafobi oluşturabilir.

Koronavirüs salgınından korkmak anlamına gelen koronafobi, uzmanlara göre salgından daha sık yayılıyor ve daha tehlikeli…

Evden dışarıya çıkmamak ve kendinizi kişisel karantina altına almak ne kadar salgının yayılmaması için olumlu bir durum olsa da, uzmanlar kişisel psikolojinizin bu dönemde yıpranmaması için birkaç öneride bulunuyor.

Beden sağlığı kadar ruhsal sağlığında korunması gerektiği konusunda hemfikir olan uzmanlar, kişisel karantina altında olanlar için paniklemeyenin ve kaliteli zaman geçirin diyor.

Virüs kapmayayım endişesi ile evde bocalama durumunun yaşanmaması için uzmanlar,  , korku ve kaygının bunalımı tetikleyebileceğini söyleyerek çalışma saatlerini doğru planlanması ve uyku düzeninizin bozulmaması gerektiğini söylüyor.

“Kendiniz veya sevdiklerinizin sağlığıyla ilgili korku ve endişe, uykusuzluk ya da aşırı uyuma hali, iştahsızlık ya da aşırı yeme isteği, dikkati toparlamakta ya da konsantre olmakta zorluk, kronik sağlık sorunlarının kötüleşmesi, alkol, sigara ya da diğer ilaçların kullanımının artması…” gibi belirtilerinin olduğu koronafobi için sağlıklı beslenmeniz gerektiğini vurguluyor ve evde yapabileceğiniz basit egzersizler öneriyor.

Ayrıca sigara ve alkol kullanımının da olmaması gerektiğini belirten uzmanlar, telefon ya da görüntülü konuşmayla arkadaşınız ya da aile üyenizle sık sık iletişime geçmeniz gerektiğini söylüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.