Vajinal Akıntı Sebepleri ve Tedavisi

Dünya’da kadınların 3’te 2’si hayatları boyunca en az 1 kere vajinal akıntıya yakalanabilmekte. Genel olarak vajinal akıntı sebeplerine baktığımızda hijyenik olmayan iç çamaşırı kullanımı, özel bölgenin yeteri kadar temiz olmaması, çok eşlilik gibi sebepler karşımıza çıkabiliyor. Bu gibi sebeplerden dolayı da vajinal akıntılar meydana gelebilmekte. Özellikle vajinal akıntının ana kaynağı mantar olmaktadır. Mantar tedavisi için doktora başvurmak gerekecektir. Mantarın kendiliğinden geçmemesinden dolayı da doktor tedavisi büyük önem taşıyacaktır. Mantar tedavisinin engellenmesi, mantarın daha çok yayılmasına sebep olabilmektedir.

Vajinal akıntı genel anlamda kokulu akıntılardır. Eğer akıntınız varsa iç çamaşırınızdan akıntıyı takip edebilirsiniz. Vajinal akıntının sebepleri içerisinde vajinanın PH dengesinin bozulması da yer alır. Vajinanın PH dengesinin bozulmasının ana sebeplerinden birisi de sabun gibi malzemelerle vajinanın sık yıkanması olarak karşımıza çıkabilmekte. Vajinanın sadece su ile yıkanması ve sabunun da vajina içerisine sürülmemesi gerekecektir. Aynı şekilde kozmetik ürünleri içerisinde satılan vajinal spreylerin de dengeyi bozduğu bilinir. Mümkün olduğu kadar saf su ile özel bölgenin yıkanması ve her duş sonrasında da kurulanması gerekmekte. Nemli kalan vajinada daha kolay bir şekilde mantarların ürediği unutulmamalıdır.

Vajinal akıntı tedavisi için mutlaka doktora başvurmakta fayda bulunuyor. Doktorun genel olarak vereceği ilaçların doğru ve düzenli bir şekilde kullanılması sayesinde mantarların vücuttan atılması da mümkün hale gelecektir. Genel olarak fitil tedavisi verilmişse de fitilin gece kullanılması gerekiyor. Tuvalete çıkmamak bu aşamadan sonra büyük bir öneme sahip. Vajina içerisinde tam olarak erimeyen fitil bir fayda da sağlamayacaktır. Bunun için mümkün olduğunca uzun bir süre yatmanız önerilmektedir. Yine tedavi döneminde günlük pedlerden de kullanabilir ve özel bölgenin daima temiz kalmasına imkan tanıyabilirsiniz.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.