Van’ın Gevaş ilçesinde Van gölü kıyısına 2 gün önce terk edilen ve donma tehlikesi geçiren 48 düzensiz göçmen yakalandı.

Van kıyısı gölünde bulunan ve 2 gün önce yasa dışı giriş yaptığı öğrenilen 48 göçmen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Donma Tehlikesi Geçirdiler

İran’dan Türkiye’ye giriş yapan ve batı illerine gitmek isteyen 48 yaşadışı göçmen, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce Gevaş ilçesine bağlı İn Mahallesi yakınlarına bırakıldı. Daha sonra 2 gün boyunca burada kalan göçmenler, bölgede etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle donma tehlikesi geçirdiler.İhbar üzerine 112 Acil Servis, UMKE, AFAD, polis ve jandarma  ekipleri hareket geçti. Kar yağışı nedeniyle kara yolu ulaşımının kapalı olduğu Van Gölü kıyısındaki İn Mahallesi bölgesine gönderilen iki tekneyle göçmenler alındı. Ardından göçmenler, ısıtıcının etrafında toplanarak ısınmaya çalıştılar.

Göçmenler Van Eğitim Ve Araştırma Hastanesine Kaldırıldı

Kendilerine çay, yiyecek ve su ikram edilen yasadışı göçmenler, sahil güvenlik ekibi ile ilçedeki Akdamar İskelesine getirildi. Burada hazır bulunan ambulanslara alındılar. Aralarından 6 kişinin durumunun kötü olduğu göçmenler, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Kaymakamlığa Teslim Ettiler

Yasadışı giriş yapan göçmenleri getiren tekneciler, 1,5 saatte olay yerine vardıklarını belirterek, “1,5 saatte oraya vardık. Çok şükür hepsi de iyi ama üşümüşler. Ekmek, su, çay verdik. Çok güzel bir şekilde getirdik. Kaymakam beye teslim ettik. Allah devletimize zeval vermesin” dediler.

Gevaş Kaymakamı Hamit Genç ve beraberindeki İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Alper Ekmekçioğlu, İlçe Emniyet Amiri Abdullah Anık ve İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Onur Mahmutoğlu ile Akdamar İskelesinde göçmenlerin tekneden alınarak ambulanslarla hastaneye sevk edilmesini yerinde takip etti.

42450cookie-checkVan Gölü Kıyısında Donma Tehlikesi Geçirdiler!