Van’da Ki Çığ Facia’sından Acı Haberler Gelmeye Devam Ediyor..

Son güncelleme:

Dün akşam saat 17.00 sıralarında Van – Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde üzerine çığ düşen minibüste bulunan 5 kişinin cansız cesedine ulaşılırken 6 kişi sağ kurtulmuştu. Sabah saatlerinde 2 kişiyi arama çalışmaları devam ederken bölgeye ikinci bir çığ düştü. Hayatını kaybedenlerin sayısı 33’e yükseldi.

Gelen ilk bilgilere göre çığ altında araçlar ve kurtarma ekibinin kaldığı bildirildi. Çığ faciasından bazı kurtarma ekibi görevlileri ve bölgeye desteğe giden vatandaşlar kendi imkanlarıyla kurtulurken, arama kurtarma çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiği belirtildi.

AFAD’dan Çığ Açıklaması Geldi

AFAD, Van’da meydana gelen ikinci çığ faciasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Van’ın Bahçesaray ve Çatak ilçeleri arasında, 24 saat içinde ikinci kez çığ düştüğü belirtilerek, “Dün çığ altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmak için çalışan ekiplerin üzerine, bugün saat 12.02’de ikinci bir çığ düştüğü bilgisi alındı. Olaya müdahale için bölgedeki AFAD il müdürlüklerinden 59 arama kurtarma uzmanı 11 araçla alana sevk edildi. Ayrıca 75 kişilik JAK ve 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi ile 2 araç, Ankara´dan askeri uçakla bölgeye gönderiliyor” denildi.

Bölgeye Mobil Baz İstasyonu Kurulmaya Başlandı

Olaya müdahale için bölgedeki AFAD il müdürlüklerinden 59 arama kurtarma uzmanı 11 araçla alana sevk edildi. Ayrıca 75 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi ile 2 araç, Ankara’dan askeri uçakla bölgeye gönderiliyor. Olay yerine  müdahale edilmesi için bölgeye, aralarında Şırnak İtfaiyesi’nden 4 kişinin de bulunduğu toplam 153 arama kurtarma personeli ve 17 araç sevk edildi. Bölgeye ayrıca 28 ambulans ve 10 Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi gönderilirken, haberleşmenin aksamaması için alanda bir mobil baz istasyonu kurulmaya başlanırken, 3 mobil baz istasyonu daha yola çıkarıldığı söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Açıklama

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada da “Van’da yaşanan çığ felaketi nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait bir uçak, arama-kurtarma çalışmalarına destek verecek olan 75 kişilik AFAD ve jandarma personeli ile gerekli teçhizatı Ankara’dan Van’a ulaştırmak üzere görevlendirildi” denildi. (DHA)

Çığ Riskine Karşı Boşaltıdı

Kazanın yaşandığı bölgede zorlu hava koşulları altında arama kurtarma çalışmaları deva ederken, üçüncü bir çığ uyarısı daha yapıldı. Bu uyarının ardından ekipler bölgeden 10 kilometre uzaklaştırıldı.

23 Kişi Hayatını Kaybetti 

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez arama kurtarma ekiplerini üzerine düşen çığ felaketinde “Jandarmadan 8 arkadaşımız, güvenlik korucularından 3 kişi, itfaiye personelimizden 3 kişi, 9 da gönüllü kurtarıcımız hayatını kaybetti.” dedi.

Sayı Artabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada “Hayatını kaybedenlerin sayısı artabilir. Yaralıların sayısının da artabileceğini tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu’dan Açıklama 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Çığın altında kaldığı değerlendirilen kaç kişi var?” sorusuna yaptığı açıklamada “İlk etapta Çatak Hastanesine Van’a götürülenlerle ilgili bir değerlendirme yapıyoruz. Bir de sabah itibariyle kaç kişi geldi konusunda, vatandaş olarak da bilgimiz yok. Bizim jandarma ve UMKE olarak bilgimiz var ama vatandaş olarak bilgimiz yok. Onun için şu anda bir sayı vermek çok doğru bir tespit ve değerlendirme olmaz. Sabah kaç sayısıyla başlanıldı, elimizde öğle çalışma esnasının fotoğrafları, vatandaşlarımızın sayıları var. Bir de Cumhurbaşkanımızın danışmanı vardı Gülşen (Orhan) Hanım o da sağ salim kurtarılanlar, hastaneye sevk edilenler arasında, tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, Allah beterinden korusun.” dedi.

Bahçesaray Belediye Başkanı : Büyük Bir Sis Var, Hava Şartları Kötü 

NTV yayınına bağlanan Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas ise “İkinci çığda 8 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, onların cenazesine ulaşıldı. 20 kişinin de çığ altında olduğunu tahmin ediyoruz ama net bir bilgi değil. Çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor. Devletin birçok kademesi orada, çok planlı şekilde çalışma var. Sayın Valimiz, Jandarmamız, kaymakamlarımız, belediyelerimiz, UMKE, AFAD orada. Büyük bir sis var, hava şartları kötü.” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.