Virüslere Karşı Vücudumuzu Koruyan Birbirinden Sağlıklı 9 Besin

Ülkemizde 11 Mart tarihinden itibaren görülmeye başlayan koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler günden güne artarken, evde kaldığımız bu günlerde bizde vüducumuzu virüslere karşı korumak için bazı önlemler almalıyız. Virüslere karşı bağışıklık sistemimizi destekleyen besinlerin tüketimine özen göstermeliyiz. İşte vücudumuzu virüslere karşı koruyan birbirinden sağlıklı 10 besini sizler için derledik..

SARIMSAK

Doğal bir antibakteriyel, antiviral ve antifungal olarak kabul edilen sarımsak listenin ilk sırasında yer alıyor. Sarımsak ile beraber soğan tüketmekte virüslere karşı koymamızı kolaylaştırır.

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini diğer meyvelere oranlara antioksidan kapasitesinin daha yüksek olduğu bir besindir. Kanser dahil bir çok sağlık sorununun önüne geçen yaban mersini zengin bir besleyici değere sahiptir. Ayrıca şeker içeriği daha yüksek olduğu için bağışıklık sisteminize ciddi anlamda güçlendirmeye  yardımcı olur.

C VİTAMİNİ KAYNAĞI: GREYFURT, LİMON VE PORTAKAL

C vitamini bakımından oldukça zengin olan greyfurt, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla savaşmak için birebirdir. Limon, yüksek oranda c vitamini içeren doğal bir antibiyotiktir, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudnuzun direncini arttırır. Portakaldaki yüksek C vitamini seviyeleri bağışıklığı arttırır. Portakal, bağışıklık sisteminizin en iyi şekilde çalışması için folat ve bakır gibi diğer birçok temel besin içerir.

ÇAY
Siyah ve yeşil içinde bulunan amino asit sayesinde bağışıklığınızı güçlendirmekten sorumlu bir besindir. Özellikle yeşil çay C ve E vitaminlerine göre daha yaralı olduğu gibi kronik hastalılara karşı da koruma sağlar.
DOMATES
Antioksidan bakımından önemli ve zengin bir kaynak olan domates. Kalp sağlığınızı korumanıza yardımcı olurken, içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde vücunuzu zarar veren sistemlerden korur. Ayrıca bol miktarda A vitamini, potasyum ve demir içerir. 
MANTAR
Mantar; protein, lif, B ve C vitaminleri, kalsiyum ve mineraller içerdiklerinden bağışıklık sistemi için güç bir besin kaynağıdır. Ayrıca vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin üretimini de artırırlar.
ISPANAK
Ispanak bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesinde son derece önemli bir besin kaynağıdır. İçerisinde bulundurduğu yüksek miktarda A vitamini sayesinde vücudunuzdaki enfeksiyonların önlenmesinde önemli bir görevi vardır. Ayrıca insan vücudundaki hastalıklarla mücadele eden lenfositlerin, beyaz kan hücrelerinin ana maddesidir.
BADEM
Bağışıklık sisteminin çalışması için gerekli olan maddelerden biride alkalidir. Badem alkali açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesinde önemli bir rol oynar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.