VK Nedir? Rusya’nın Facebook’u Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler!

Son güncelleme:

VK, Rusya’daki En Popüler Sosyal Medya Web Sitesidir

Facebook 4. sırada gelmektedir (diğer popüler sosyal medya siteleri Odnoklassniki ve Mail.ru’nun arkasında). VK ayrıca, yalnızca Yandex (popüler bir Rus arama motoru) ile önde gelen ikinci en popüler web sitesidir. VK, ayda 50,2 milyondan fazla tekil ziyaretçi alıyor ve ayrıca Belarus, Kazakistan ve Ukrayna’da çok popüler.

VK, ayda 50,2 milyondan fazla tekil ziyaretçi alıyor.

VK, Medya Dosyalarını Aktarmanızı Ve Paylaşmanızı Sağlar

Yalnızca kişisel fotoğraflarınız ve videolarınız değil, aynı zamanda üçüncü taraf müzik ve videolarınızı paylaşabilirsiniz. Doğal olarak, bu tür ücretsiz dosya paylaşımı yasadışı kabul edilir, ancak şu anda bu işlevlere karşı önemli adımlar atılmamıştır. Bu durum, ilk başlarda VK’yı Facebook gibi diğer sosyal medyalardan ayıran şeyin bir parçasıdır. Facebook’un çoğunlukla profil sayfalarına ve durum güncellemelerine odaklandığı bir zamanda, VK aslında bir Facebook-Spotify karması olarak işlev görüyordu!

VK, Rusya’daki en popüler sosyal medya web sitesidir.

Rus Kullanıcılar VK’nın Facebook’tan Daha İyi Olduğuna İnanıyor

Sadece VK’nın Rusya’da daha yaygın olarak kullanılması, araştırmalara konu olmuştur. Almanya’daki Henrich Heine Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, VK kullanıcıları bunu genel olarak üstün sosyal medya platformu olarak görüyor! Hem VK hem de Facebook kullanan kişiler üzerinde yapılan bir anket, VK’nın genel olarak daha eğlenceli, kullanımı daha kolay ve daha güvenilir olarak görüldüğünü ortaya koydu.

VK ayrıca, yalnızca Yandex ile önde gelen ikinci en popüler web sitesidir.

VK’nın Web Sitesi Tasarımında Nadiren Değişiklikler Olmakta

Aslında, VK’nın mevcut web sitesi tasarımına dayanarak, birkaç yıl önce Facebook’ta olduğunuzu varsayabilirsiniz. Snapchat gibi diğer sosyal medya platformlarına ayak uydurmak için sürekli olarak yeni Facebook güncellemeleri yapılırken, VK tanıdık bir arayüz tasarımını sürdürmek için çok daha fazla içerik barındırır.

VK ile yalnızca kişisel fotoğraflarınız ve videolarınız değil, aynı zamanda üçüncü taraf müzik ve videolarınızı paylaşabilirsiniz.

VK’nın Harika Bir Arama Algoritması Var

VK’nın arama işlevi yine Facebook’a benzer. Bununla birlikte, Facebook, kullanıcıları profil formlarına önemli miktarda kişisel bilgi eklemeye teşvik etmekten büyük ölçüde uzaklaştı (fotoğraflar ve videolar içeren görsel zaman çizelgesine doğru ilerliyor).

VK milyonlarca kullanıcısını gerçekten daraltarak aradığınız kişiyi onlar hakkında sahip olduğunuz bilgilere göre bulabilir.

VK, Belarus, Kazakistan ve Ukrayna’da çok popülerdir.

Yakın Zamanda Bir VK Güvenlik İhlali İhlal Edildi

Geçtiğimiz yıllarda, bir bilgisayar korsanı karanlık web’de 150 milyon hesap (adlar, girişler, düz metin şifreler ve telefon numaraları dahil) satmayı teklif ettiğinde güvenlik ihlali ortaya çıktı . Güvenlik ihlalinin 2012 veya 2013’te meydana geldiği düşünülüyor ve bildirilen LinkedIn güvenlik ihlali ile ilgili olduğu varsayılıyor.

Sadece VK’nın Rusya’da daha yaygın olarak kullanılması, araştırmalara konu olmuştur.

VK’da En Yaygın Parola “123456” dır.

VK veri tabanı çevrimiçi olarak yayınlandıktan sonra öğrenilen bir bilgi parçası, sızdırılan parolaların çoğunun VK tarafından düz metin olarak saklandığıydı (çoğu çevrimiçi parola depolama yönergesinin önerdiği kadar güvenli değil!) Bu depolama sistemi sayesinde parolalarda, 700.000’den fazla kişinin “123456” şifresini kullandığına ulaşıldı.

VK tanıdık bir arayüz tasarımını sürdürmek için çok daha fazla içerik barındırır.

VK, Genç Kullanıcılar Arasında Daha Popüler

Genellikle VK kullanıcıları otuz yaşın altındadır. Facebook kullanıcılarının çoğunlukla 35 yaş ve üstü olduğu ve platformun genç kullanıcıları Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya uygulamalarına kaptırdığı göz önüne alındığında, bu ilginç bir demografik değişim. Bu fark için bazı olası açıklamalar şunlardır:

  • VK, ses ve video dosyalarını arkadaşlar arasında paylaşmaya odaklanıyor
  • Yalnızca tanıdığınız kişileri eklemeye odaklanmanın azalması
VK’nın arama işlevi Facebook’a benzemektedir.

VK’nın kuruluş öyküsü Facebook’unkine çok benzese de (Pavel Durov isimli üniversite öğrencisi VK’yı diğer öğrencilerin sınıf arkadaşlarıyla iletişim halinde olmaları amacıyla yarattı), çok daha farklı bir gidişata sahip. Pek çok sosyal medya sitesi aktivizm için kullanılırken, 2011’de Rus yetkililer Durov’dan Rusya’daki aktivist gruplara ayrılmış birkaç sayfayı kapatmasını istedi. Durov’un reddetmesinin ardından, karmaşık arka oda anlaşmaları ve dış baskılar, artık hükümetle daha fazla işbirliği yapan şirketler ve bireyler tarafından kontrol edilen VK’daki hisselerini satmasıyla sonuçlandı.

Genellikle VK kullanıcıları otuz yaşın altındadır.

VK Reklamdan Şaşkına Dönmüyor

VK’da reklam vermek, diğer birçok sosyal medya web sitesinde olduğu gibi ezici değil. Yeni başlayanlar için, VK’yi Rusça dışında bir dilde kullanıyorsanız, muhtemelen hiç reklam görmeyeceksiniz! Varsayılan Rusça veya Ukraynaca dillerinde bile, reklamlar genellikle çok daha az müdahaleci olarak kabul edilir ve markalar diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi VK ile tamamen aynı düzeyde katılım göstermez.

• VK, ses ve video dosyalarını arkadaşlar arasında paylaşmaya odaklanır.

VK’dan Neler Öğrenebiliriz?

Rusya, Avrupa’da sosyal medyada en aktif ülkelerden biri olarak kabul ediliyor ve VK platformunun başarısının bununla çok ilgisi var. Birçok sosyal medya platformunun ülkeler ve bireyler açısından tercih edilen bir platform olmak için yarıştığı bir dünyada, VK tek bir coğrafi bölgeyi hedefledi ve kendisini hedef kitlesinin gereksinimlerine göre uyarlama becerisi sebebiyle oldukça başarılı oldu. Çok fazla mevcut platformun ayak izlerini takip etmesi pek olası olmasa da, yeni sosyal medya uygulamaları ve geliştirilmekte olan web siteleri için bu yaklaşımdan öğrenilecek bir ders var.

VK’nın kuruluş öyküsü Facebook’unkine benzemektedir.

En Popüler Olan Rus Sosyal Ağlarına Bakalım

İlk Sırada VK

VK (daha önce VKontakte olarak biliniyordu), aylık 97 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile Rusya’daki en popüler sosyal medya platformudur. Platform en iyi şekilde Facebook ve dosya paylaşım platformunun bir kombinasyonu olarak tanımlanır. Facebook gibi, kullanıcıların bir profili vardır ve durum güncellemelerini, fotoğraflarını ve videolarını takip etmek için diğer kullanıcıları kolayca arayabilir ve ekleyebilir.

VK, medya dosyalarını aktarmanızı ve paylaşmanızı sağlar.

Bu geleneksel işlevlerin yanı sıra, kullanıcılar her türlü video ve ses dosyasını yükleyebilir ve bu kaynakları diğer kullanıcılarla da paylaşabilir. Geçmişte bu, zaman zaman yasal sınırları aştığı için incelemeye alındı. Ancak, kullanıcılar artık herhangi bir içerik yüklerken telif hakkı yasalarına uymalıdır.

Rusya’da OK.ru sıklıkla kullanılmaktadır.

İkinci Olarak: OK.ru

VK en çok genç kullanıcılar (18-34 yaş) arasında popüler olsa da, daha yaşlı sosyal medya kullanıcıları genellikle sosyal medya sitesi OK’i (orijinal olarak “sınıf arkadaşları” anlamına gelen Odnoklassniki) tercih ediyor. OK.ru’nun 71 milyondan fazla kullanıcısı var.

OK.ru nedir merak mı ediyorsunuz? OK, tıpkı VK gibi, kullanıcıların bir profil oluşturmasına, arkadaş aramasına ve durum güncellemelerini ve resimleri paylaşmasına olanak tanır. OK’nin odak noktası, kullanıcıların yıllar içinde iletişimini kaybetmiş olabilecekleri sınıf arkadaşları ve arkadaşlarıyla yeniden bağlantı kurmaktır, bu nedenle arama parametreleri oldukça ayrıntılıdır.

Siteyi ayrıca sesli ve görüntülü görüşme yapmak, mesaj göndermek ve sanal hediyeler vermek için de kullanabilirsiniz.

Benim Dünyam olarak ilinen Moi Mir, popüler olan diğer bir sitedir.

Üçüncü Sırada: Moi Mir

Moi Mir (Benim Dünyam) VK gibi başka bir sitedir. Bu, internet / e-posta sağlayıcısı mail.ru’nun (aynı zamanda hem OK hem de VK’ya sahip) bir uzantısı ve daha geniş sosyal medya sahnesinde benzersiz yerini bulmakta zorlandı.

Her ay 5,4 milyon kişi Moi Mir’i resim, müzik ve video paylaşmak ve oyun oynamak için kullanıyor. Ekranın sağ üst köşesindeki gruplar sekmesi, ortak ilgi alanlarını paylaşan kişilerle yeni arkadaşlar edinmenize de olanak tanır.

VK ve Facebook arasında çok benzerlik bulunmaktadır.

En Bilinenlerden: Facebook

Facebook, Rusya’daki en popüler sosyal medya sitesi olmasa da, popülaritesi kesinlikle yayılmaya başladı ve şu anda 50 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Facebook, algılanan kullanıcılarının ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlamak için platformunu sürekli değiştirdiği için bu şaşırtıcı değil.

Facebook’un çoğunlukla profil sayfalarına ve durum güncellemelerine odaklandığı bir zamanda, VK aslında bir Facebook-Spotify karması olarak işlev görüyordu.

İlginç olan, analistlerin, Facebook’un Rusya’da daha popüler hale gelmesinin bir kısmının iş görüşmelerinden kaynaklandığını öne sürmeleridir. Raporlar, 2015 yılında Rusya’daki işle ilgili tartışmaların yüzde 30’undan fazlasının Facebook’ta gerçekleştiğini gösteriyor.

Rusya’da sıklıkla kullanılan bir diğer sosyal platform LiveJournal’dır.

LiveJournal

LiveJournal, 1999’dan beri var olan, ancak o zamandan beri genellikle dünyanın çoğu yerinde kullanılmayan bir blog platformudur. Ancak bu eğilim, Rus kullanıcıların sitenin toplam trafiğinin yaklaşık yarısını oluşturduğu Rusya için geçerli olmaktan çok uzaktır.

LiveJournal, 1999’dan beri vardır.

Kişisel bloglar, fikirlerinizi ve bakış açılarınızı çevrimiçi olarak geliştirmenin ve paylaşmanın harika bir yoludur. Yeni sosyal medya platformlarında paylaşılan kısa mesaj türlerinden daha fazla düşünce ve tartışmaya izin veriyorlar.

Neyse ki LiveJournal entegrasyonu, Rusya ve ötesinde önemli rolünü sürdürmesine olanak tanıyan bir dizi çevrimiçi hizmet tarafından hala destekleniyor.

Twitter, tüm dünyada popüler bir platformdur.

Twitter

Twitter, Rusya’da oldukça başarılı olan sosyal medya platformlarındandır. Öteki popüler platformlar kadar çok kullanıcısı olmasa da kullanıcı başına tüm Rus sosyal ağları arasında en fazla etkileşime sahip olanlar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla, Twitter çoğu Rus sosyal medya kullanıcısı için dayanak noktası olmasa da, onu kullanmayı seçenler bir fırtına tweetliyor!

Son dönemlerin en popüler sosyal medya platformu Instagram’dır.

Instagram

Instagram, son birkaç yılda oldukça popüler hale geldi ve Rusya’daki popülerliği de bir istisna değil. Instagram, Rusya’daki sosyal medya sıralamasında hızla yükseliyor ve şu anda 40 milyon kullanıcıya sahip (yüzde 58’i kadın).

Popülerlikteki bu değişim, büyük ölçüde Instagram ve diğer platformlar arasında, kullanıcıların bir fotoğrafı geliştirmek ve başlıklarını eklemek için çoğu insanın bilmediği harika Instagram araçlarını kullanabileceği çapraz paylaşımlar sayesinde oldu. Oradan hem Instagram’a hem de diğer popüler sosyal medya web sitelerine gönderebilirler.

Amerikalılar, Pinterest kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Pinterest

Eğer bilmiyorsanız Pinterest, fotoğrafların tam estetik memnun kurullarına göre yayınlandığı bir medyadır. Site, son birkaç yılda bir miktar büyüme kaydetti, bu nedenle sitede Rus Pinner’ların da görünmesi şaşırtıcı değil.

Amerikalılar, Pinterest kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturuyor. Bununla birlikte, Ruslar şu anda Pinterest kullanıcılarının en yüksek yüzdesine sahip ilk üç ülkede (Amerika Birleşik Devletleri dışında) yer alıyor.

Türkiye ve Rusya arasında ikili yatırım ilişkileri bulunmaktadır.

Rusya ve Türkiye Arasında Yatırım İlişkileri Nasıl?

Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı yatırım ilişkileri bulunmaktadır. Rusya’da faaliyette olan yaklaşık 1.500 Türk firmasının Rusya’daki toplam yatırım tutarı 10 milyar Dolar’dan fazladır. Türk müteahhitlik firmaları ise Rusya’da şimdiye dek 68 milyar Dolar değerinde 1.946 proje tamamlamıştır. Turizm alanında ise ülkemizi her yıl Rus turistler tercih etmektedir. 2017 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısı yaklaşık 4 milyon 715 bin civarındadır. 2018’de ise bu sayı 5.865.466’ya ulaşmıştır. Ayrıca Rusya ve ülkemiz arasında enerji anlaşmaları bulunmaktadır. Doğal gaz ithalatı bu anlaşmalarda baş roldedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.