Vücudu Ağaca Dönüştüren Hastalık: Ağaç Adam Sendromu

Asya ülkesi Bangladeş tıp tarihine geçen bir olaya tanıklık ediyor. 10 yaşındaki bir kız çocuğu ağaç adam sendromuna yakalandı.

10 yaşındaki Bangladeşli bir kız çocuğunun ağaç adam sendromu belirtileri göstermesi tıp tarihine geçti.

Henüz tıbben tanı konulmasa da doktorlar büyük ihtimalle bunun kadın hastalarda görülen ilk ağaç adam sendromu olabileceğini belirtti. Daha önce bu hastalığa yakalanan kadın vaka olmamıştı.

10 yaşındaki Shana Khatun’un babası kızını yüzünde büyümeye başlayan ağacı anımsatan uzantılar nedeniyle hastaneye götürünce ortaya çıkan olayla ilgili incelemeler sürüyor.

Bangladeş’in başkenti Dakka’da tedavisi sürdürülen küçük kızın babası ‘Biz çok fakiriz, eşimi kızım 6 yaşındayken kaybettik. Doktorların onun güzel yüzünü tedavi etmesini umuyorum’ dediği öğrenildi.

Oldukça ender görülen ‘ağaç adam sendromu’na yakalanmış tüm dünyada bilinen sadece 4 kişi oldu.

Yine Bangladaş’te bu hastalığa yakalanan Abul Bajandar aynı hastanede 16 ameliyat geçirmişti. Tedavisi sırasında 5 kiloluk ağaç kabuğuna benzeyen yara dokusu genç adamın ellerinden çıkarılmıştı. Bajandar bu hastalığa yakalanıp tedavi edilebilen ilk kişi olarak biliniyor.

Hastalığa HPV virüsünün neden olduğu biliniyor. Kesin bir tedavi yöntemi olmayan Ağaç adam sendromunda kişinin vücudunda ağaç kabuğuna benzer yaralar oluşuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.