Vücudunuzda Her Şey Yolunda Mı? Kalp ve Damar Hastalıkları Hakkında Ne Kadar Bilginiz Var?

Son güncelleme:

İçindekiler

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp yetmezliği, kalp kası vücudun beslenme ve oksijen ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar kan pompalayamadığında ortaya çıkar. Kan birikmeye başlar ve bunun sonucunda damarlar, dokular ve akciğerler sıvıyla tıkanır. Nefes darlığı ve çabuk yorulma görülür. Durum kötüleşirse, yüksek kalp basıncı damarlarda sıvı birikmesine neden olur.

Hafiften en şiddetliye kadar kronik kalp yetmezliği olan hastaları görülür.

Çoğu insan, sol ventrikül fonksiyonunun azalması nedeniyle kalp yetmezliği geliştirir (sol kalp yetmezliği). Ancak sağ ventrikül fonksiyonunda azalma (pulmoner kalp hastalığı olarak da bilinen sağ taraflı kalp yetmezliği) kalp yetmezliğinde de ortaya çıkabilir. Kan, başarısız olan sol ventrikülün arkasından akciğerlere geri dönmeye başladığında, sağ ventrikülün akciğerlerden geri dönen kanı pompalaması zorlaşır. Sol ventriküle benzer şekilde, sağ ventrikül zamanla zayıflayacak ve bozulmaya başlayacaktır.

Kalp yetmezliği, kalp kası vücudun beslenme ve oksijen ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar kan pompalayamadığında ortaya çıkar.

Hafif ila Şiddetli Kalp Yetmezliğini Yönetmek

Hafiften en şiddetliye kadar kronik kalp yetmezliği olan hastaları görüyoruz. Bu hastalar, akut kalp yetmezliği nedeniyle yaşamları tehdit altında olan ve herhangi bir kalp yetmezliği türü sonucu kalp nakli için aday olan (veya almış olan) hastaları içerir.

Çoğu insan, sol ventrikül fonksiyonunun azalması nedeniyle kalp yetmezliği geliştirir.

Kalp hastalığının ciddiyetine bağlı olarak, hastalar üç tedavi yolunu izler:

 • İlaç, diyet ve egzersiz ile hastalığı yönetebilen hastalar
 • İlaç ve diyetin ve egzersizin yeterli olmadığı, kalbin vücuda kan pompalamasına yardımcı olan Ventriküler Destek Cihazı (VAD) gibi tedavilere ihtiyaç duyan hastalar
 • Kalp nakli gerektiren şiddetli kalp yetmezliği olan hastalar

Şiddetli kronik veya akut kalp yetmezliği olan hastalar için, mekanik kalp pompası gibi kalbe yardımcı teknoloji, daha iyi uzun vadeli yaşam kalitesi için bir kapı veya kalp nakline yol açabilecek bir köprü sunabilir.

Kan, başarısız olan sol ventrikülün arkasından akciğerlere geri dönmeye başladığında, sağ ventrikülün akciğerlerden geri dönen kanı pompalaması zorlaşır.

Kalp Kapak Hastalığı

Kalp kapak hastalığı nedir: Kalp kapak hastalığı, kalbinizin dört kapağından ( triküspit, pulmoner, mitral ve aort) bir veya daha fazlasının düzgün çalışmadığı bir durumdur.

Kalp hastalığının ciddiyetine bağlı olarak, hastalar üç tedavi yolunu izler.

Kalp Kapakçıkları Nasıl Çalışır?

Dört kapakçığın her biri, her kalp atışında açılıp kapanan bir doku kanadına sahiptir. Bu da kanın kalbin dört bölmesinden ve vücudunuza doğru yönde akmasını sağlar. Normalde, her kalp atışında kan vücuttan ve akciğerlerden geri döner ve kulakçığı (kalbin iki üst odası) doldurur. Mitral ve triküspit kapaklar bu odacıkların altında yer alır. Kan kulakçıklarında biriktikçe, her iki valf de kanın karıncıklara (kalbin iki alt odası) akmasına izin verir.

Kalp kapak hastalığı, kalbinizin dört kapağından bir veya daha fazlasının düzgün çalışmadığı bir durumdur.

Ventriküller kasılmaya başladığında, mitral ve triküspit kapaklar, kulakçıklara kanın geri akmamasını sağlamak için kapanır. Daha sonra ventriküller daraldığında, pulmoner ve aort kapaklarına kan pompalanır. Pulmoner kapak, sağ ventrikülden pulmoner artere kan akışına izin vermek için açılır ve bu da oksijen almak için kanı akciğerlere taşır.

Aynı zamanda aort kapağı, kanın sol ventrikülden aorta akmasına izin vermek için açılır ve bu da oksijenden zengin kanı vücuda taşır. Ventriküller gevşedikçe, pulmoner ve aortik valfler kanın ventriküllere geri akmasını önlemek için kapanır.

Dört kapakçığın her biri, her kalp atışında açılıp kapanan bir doku kanadına sahiptir.

Valflerin yanlış çalışmasının neden olduğu başlıca sorunlar nelerdir?

Düzgün çalışmayan vanaların neden olduğu başlıca üç sorun türü şunlardır:

 • Kusma
 • Darlık
 • Atrezi
Normalde, her kalp atışında kan vücuttan ve akciğerlerden geri döner ve kulakçığı (kalbin iki üst odası) doldurur.

Geri akış, valf sıkıca kapanmadığında meydana gelir. Bu, kanın kalpten veya bir artere akmak yerine odacıklara geri sızmasına neden olur. Bunun nedeni çoğunlukla, kalp atışı sırasında kapak kanatlarının gevşek olması veya üst kalp odacığına geri dönmesidir. Mitral kapakta en sık sarkma görülür.

Stenoz ile bir kapakçığın kanatları kalınlaşır veya sertleşir. Bu olduğunda, valf tam olarak açılmaz ve kapaktan yeterli kanın akmasına izin vermez. Bazı kapakçıklarda hem darlık hem de yetersizlik olabilir.

Atrezi, bir kalp kapakçığının kanın geçmesi için bir açıklığı yoksa oluşur.

Ventriküller kasılmaya başladığında, mitral ve triküspit kapaklar, kulakçıklara kanın geri akmamasını sağlamak için kapanır.

Kalp Kapak Hastalığına Ne Sebep Olur?

Doğuştan kalp hastalığı doğumdan önce gelişirken, sonradan edinilmiş kalp hastalığı zamanla gelişir. Bazen kalp kapakçığı hastalığının nedenleri bilinmemektedir.

Konjenital kalp hastalığı genellikle doğumdan önce düzgün şekilde oluşmamış pulmoner veya aort kapaklarını içerir. Kapakçıkların düzensiz oluşumu, doku fleplerinin yetersizliğini, kanatların yanlış şeklini veya boyutunu veya hatta kanın akmasına izin veren bir açıklığın bulunmamasını içerebilir.

Doğuştan kalp hastalığı doğumdan önce gelişirken, sonradan edinilmiş kalp hastalığı zamanla gelişir.

Normal kapaklarda zamanla gelişen bir durum olan kazanılmış kalp kapak hastalığı, aort veya mitral kapaklarda daha tipiktir. Bu kalp rahatsızlığına yaşa bağlı değişiklikler, romatizmal ateş ve enfeksiyonlar neden olabilir. Hem doğuştan hem de sonradan oluşan kalp kapak hastalığı darlığa veya geri akışa neden olabilir.

Bazen kalp kapakçığı hastalığının nedenleri bilinmemektedir.

Kalp Kapakçığının Belirtileri Nelerdir?

Kalp kapakçıklarından herhangi biri tamamen açılmayı bıraktığında veya kanın kalp odalarına geri sızmasına izin verdiğinde, kalbiniz fazla mesai yaparak ve muhtemelen kendine zarar vererek bunu telafi etmek zorunda kalabilir. Kalp hastalığının belirtileri arasında nefes darlığı, halsizlik veya baş dönmesi, göğsünüzde rahatsızlık, kalp çarpıntısı, ayak bileklerinizde şişme ve daha fazlası yer alabilir.

Kalp kapakçığı hastalığı ömür boyu süren bir durum olsa da, bazı kişiler için semptomlar orta yaşa veya daha büyük yaşlara kadar ortaya çıkmayabilir. Diğerleri için, hastalık dejenere olduğunda kalp yetmezliğine, kan pıhtılaşmasına veya ani kalp durmasına neden olabilir.

Konjenital kalp hastalığı genellikle doğumdan önce düzgün şekilde oluşmamış pulmoner veya aort kapaklarını içerir.

Kalp Kapak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Zamanla, kusurlu kalp kapakçıklarınızın yeniden yapılandırılması veya değiştirilmesi gerekebilir. Yeniden yapılandırma veya değiştirmeden sonra bile, muhtemelen reçeteli ilaçları almanız ve doktorunuzla düzenli kontroller yapmanız gerekecektir.

Tedaviler, hastalık seyrine göre değişir.

Koroner Arter Hastalığı (CAD)

Koroner arter hastalığı (KAH) , koroner arterlerin iç duvarları boyunca plak birikmesinin neden olduğu bir durumdur. Koroner arterler, kalbinize kan, oksijen ve besin sağlayan ana kan damarlarıdır.

Ateroskleroz ve atardamar sertleşmesi olarak da bilinen koroner arter hastalığı, birçok ülkede hem erkekler hem de kadınlar için önde gelen ölüm nedenidir. Bununla birlikte, yaşam tarzı düzenlemeleri, ilaçlar ve / veya tıbbi prosedürlerle, CAD çoğu insanda önemli ölçüde azaltılabilir veya tedavi edilebilir.

Normal kapaklarda zamanla gelişen bir durum olan kazanılmış kalp kapak hastalığı, aort veya mitral kapaklarda daha tipiktir.

Koroner Arter Hastalığı Nasıl Gelişir

Kanda bulunan kolesterol, kalsiyum ve diğer maddeler gibi yağlı maddelerin plak birikintileri çocukluk çağında derlenmeye başlar ve hayatınız boyunca devam eder. Zamanla plak kalıntıları koroner arterlerinizi daraltır ve kalbinize giden kan akışını azaltır. Azalan kan akışı göğüs ağrısına (anjin), nefes darlığına veya diğer koroner arter hastalığı belirti ve semptomlarına neden olabilir.

Bir dizi özellik, durum veya alışkanlık, koroner arter hastalığı geliştirme risk faktörlerine katkıda bulunur. Risk faktörleri arasında aile geçmişiniz, yüksek kolesterol seviyeleri ve yüksek tansiyonun yanı sıra sigara, alkol tüketimi ve egzersiz eksikliği gibi yaşam tarzı seçimleri bulunur. Çoğu risk faktörü, sağlıklı bir yaşam tarzı izleyerek veya ilaç alarak en aza indirilebilir.

Hem doğuştan hem de sonradan oluşan kalp kapak hastalığı darlığa veya geri akışa neden olabilir.

Koroner Arter Hastalığı ve Kalp Krizi

KAH olan bireylerde ayrıca kalp krizine (miyokard enfarktüsü olarak da bilinir) neden olabilecek kan pıhtıları riski vardır. Bu, bir arterdeki plak yırtıldığında, vücudun kan pıhtılaşma tepkisini tetiklediğinde olur. Yırtılmanın etrafında bir pıhtı oluşur ve kalbe giden kan akışını ve oksijeni bloke ederek kalp krizine neden olur. Kalbe kan akışı kesintiye uğradığında, kalp kasının bir kısmı kalıcı olarak hasar görebilir veya tahrip olabilir.

Hastalık teşhisinin erken konulması, tedavinin gidişatını belirler.

Koroner Arter Hastalığının Teşhisi

Doktorunuz, koroner arter hastalığını tıbbi ve aile geçmişiniz, fizik muayene ve bir veya daha fazla tanısal test gibi bir dizi faktöre göre teşhis edecektir.

Bu potansiyel teşhis testleri şunlar olabilir:

 • EKG (Elektrokardiyogram)
 • Stres Testi (Egzersiz Elektrokardiyogramı)
 • Ekokardiyografi
 • Göğüs röntgeni
 • Kan Testleri
 • Elektron Işınlı Bilgisayarlı Tomografi
Kalp hastalığının belirtileri arasında nefes darlığı, halsizlik veya baş dönmesi, göğsünüzde rahatsızlık, kalp çarpıntısı, ayak bileklerinizde şişme ve daha fazlası yer alabilir.

Koroner Arter Hastalığının Tedavi Seçenekleri

Koroner arter hastalığı tedavileri, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar, tıbbi prosedürler ve kardiyak rehabilitasyon dahil olmak üzere bir dizi seçeneği içerebilir.

Koroner arter hastalığı genellikle yaşam tarzı iyileştirmeleri ve ilaçlarla önlenebilir veya etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Sağlıklı beslenme, artan fiziksel aktivite, kilo kaybı, sigarayı bırakma ve azalmış stres etkileyici sonuçlara yol açabilir. KAH tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında antikoagülanlar, aspirinler, ACE inhibitörleri, beta blokerleri, kalsiyum kanal blokerleri, nitrogliserin ve daha fazlası bulunur.

Kalp kapakçığı hastalığı ömür boyu süren bir durum olsa da, bazı kişiler için semptomlar orta yaşa veya daha büyük yaşlara kadar ortaya çıkmayabilir.

CAD’i tedavi etmek için tıbbi bir prosedüre ihtiyacınız varsa, siz ve doktorunuz bu iki tedaviden hangisinin sizin için doğru olduğunu tartışabilirsiniz:

 • Anjiyoplasti ve Stentleme
 • Koroner Arter Bypass Grefti (CABG)

Hemen hemen tüm KAH hastaları kardiyak rehabilitasyondan yararlanabilir. Beden eğitimi güvenli egzersiz uygulamalarını teşvik eder, kaslarınızı güçlendirir ve dayanıklılığınızı artırır. Eğitim ve danışmanlık, kalp rahatsızlığınızı anlamanıza ve gelecekteki kalp sorunları riskini azaltmanın yollarını bulmanıza yardımcı olur. Tıp ve cerrahi tedavilerle birleştirildiğinde kalp rehabilitasyonu daha hızlı iyileşmenize, daha iyi hissetmenize ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı kurmanıza yardımcı olabilir.

Zamanla, kusurlu kalp kapakçıklarınızın yeniden yapılandırılması veya değiştirilmesi gerekebilir.

Aort Kapak Hastalığı

Aort kapağı, dört kalp kapağından biridir. Sol ventrikülü (vücuda kan pompalayan) aorttan ayırır. Kalbinizdeki basınç değişikliklerine göre otomatik olarak açılır ve kapanır. Aort kapağınız hasar gördüğünde düzgün açılıp kapanmaz. Aort kapak hastalığının iki ana türü, aort darlığı ve aort yetersizliğidir.

Koroner arter hastalığı (KAH) , koroner arterlerin iç duvarları boyunca plak birikmesinin neden olduğu bir durumdur.

Biküspid Aort Kapağı

Normal bir aort kapakçığının üç broşürü vardır, ancak bazı insanlar biküspit aort kapağı olarak bilinen iki yaprakçıkla doğarlar. Bu düzensiz kapak, aort darlığına veya başka komplikasyonlara yol açabilir.

Koroner arterler, kalbinize kan, oksijen ve besin sağlayan ana kan damarlarıdır.

Aort Yetmezliği

Aort yetersizliği durumunda, kapakçıklar düzgün kapanmaz ve kan kalbe geri sızarak kalpte aşırı kan yüklenmesine neden olarak kalp yetmezliğine yol açabilir. Belirtiler arasında nefes darlığı, yorgunluk, düşük enerji seviyesi ve olası baş dönmesi yer alır.

Ateroskleroz ve atardamar sertleşmesi olarak da bilinen koroner arter hastalığı, birçok ülkede hem erkekler hem de kadınlar için önde gelen ölüm nedenidir.

Aort Kapak Hastalığı Tedavi Seçenekleri

Aort kapak hastalığı, ciddiyet ve / veya semptomlara bağlı olarak tıbbi veya cerrahi olarak tedavi edilebilir. Cerrahi tedavi kapakçık yaprakçıklarının onarımından veya kapağın değiştirilmesinden oluşabilir. Ameliyat, bireysel durumunuza bağlı olarak açık bir onarım veya minimal invaziv olabilir.

Kanda bulunan kolesterol, kalsiyum ve diğer maddeler gibi yağlı maddelerin plak birikintileri çocukluk çağında derlenmeye başlar ve hayatınız boyunca devam eder.

Açık Kalp Ameliyatı

Tarihsel olarak, açık cerrahi aort kapak replasmanı (SAVR) şiddetli aort darlığı için standart tedavi olmuştur.  Ross prosedürü  (pulmoner otogreft procdure olarak da bilinir) , aort kapak hastalığı olan seçilmiş hastalar için bir seçenektir. Bu oldukça özelleşmiş açık kalp cerrahi prosedürü sırasında, hasarlı aort kapağı çıkarılır ve hastanın kendi pulmoner valfı ile değiştirilir. İkinci bir pulmoner kapakçık, tipik olarak bir insan homogreft kapakçık veya bazen bir hayvan doku valfı, daha sonra ilk pulmoner valfın çıkarıldığı yere takılır.

Zamanla plak kalıntıları koroner arterlerinizi daraltır ve kalbinize giden kan akışını azaltır.

Aort kapağı, hastanın kendi pulmoner kapağı ile değiştirildiği için, bu kapak genellikle bir doku aort kapağından çok daha uzun sürer ve uzun süreli kan sulandırıcılara olan ihtiyaç önlenebilir.

Bu prosedür, yaşam beklentisi 15 yıl veya daha fazla olan herhangi bir hasta için potansiyel bir seçenektir. Daha önce açık kalp ameliyatı geçirmiş bir hastada da yapılabilir. Bununla birlikte, bir hasta için doğru seçenek olup olmadığını belirlemek için dikkatli değerlendirmeler gereklidir. Bunlar, kapağın ömrü, aort kapak hastalığı tipi, genel sağlık, pulmonik kapağın kalitesi ve diğer eşzamanlı kalp prosedürlerinin gerekliliği ile karşılaştırıldığında hastanın potansiyel yaşam süresini içerir.

Risk faktörleri arasında aile geçmişiniz, yüksek kolesterol seviyeleri ve yüksek tansiyonun yanı sıra sigara, alkol tüketimi ve egzersiz eksikliği gibi yaşam tarzı seçimleri bulunur.

Minimal İnvaziv Valf Değişimi

Transkateter aort kapak replasmanı (TAVR) , ciddi aort darlığı olan hastalarda aort kapağını değiştirmek için minimal invaziv, kateter bazlı bir prosedürdür. SAVR’ye bir alternatiftir. Başlangıçta bir açık kalp prosedürü için aday olmayan yüksek riskli hastalar için geliştirilmiş olan TAVR, artık orta ve düşük ameliyat riski olan hastalar için mevcuttur. Bu, SAVR ile karşılaştırıldığında eşit veya daha iyi hasta sonuçları gösteren mükemmel klinik çalışma sonuçlarından kaynaklanmaktadır.

Çoğu risk faktörü, sağlıklı bir yaşam tarzı izleyerek veya ilaç alarak en aza indirilebilir.

Aort Darlığı

Aort Darlığı, kapakçık yaprakçıklarının kalınlaşması ve açılıp kapanmasını zorlaştırmasıdır. Durum, kalbinizin kan pompalamak için daha fazla çalışmasına neden olabilir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 100.000 kişiye şiddetli aort darlığı teşhisi konmuştur. Bu genellikle önlenemez ve aşağıdakilerle ilgili olabilir:

 • Yaş
 • Daralmaya neden olan bir kalsiyum birikimi birikimi
 • Radyasyon tedavisi
 • İlaçlar
 • Romatizmal ateş veya yüksek kolesterol öyküsü
Doktorunuz, koroner arter hastalığını tıbbi ve aile geçmişiniz, fizik muayene ve bir veya daha fazla tanısal test gibi bir dizi faktöre göre teşhis edecektir.

Aort darlığı olan hastalar hiçbir semptom göstermeyebilir veya aşağıdakileri yaşayabilir:

 • Göğüs rahatsızlığı
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
Koroner arter hastalığı tedavileri, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar, tıbbi prosedürler ve kardiyak rehabilitasyon dahil olmak üzere bir dizi seçeneği içerebilir.

İki ana tip aort darlığı vardır:

 • Konjenital aort darlığı, daralmış aort kapakçığı veya üç yaprakçıklı bir kapakçıkla doğanlarda oluşur. Semptomlar yetişkinliğe kadar veya yaşamın ilerleyen dönemlerine kadar görünmeyebilir.
 • Edinilmiş aort stenozu, yaşamın ilerleyen dönemlerinde, iki veya üç flep kenarlarında kalsiyum biriktiğinde ve bunların birbirine kaynaşmasına neden olduğunda gelişir. Bu, romatizmal ateş geçirmiş kişilerde veya yaşlanma sürecinin bir parçası olarak ortaya çıkabilir.
Koroner arter hastalığı genellikle yaşam tarzı iyileştirmeleri ve ilaçlarla önlenebilir veya etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Aort Darlığı Belirtileri

Aort darlığı olan hastalar hiçbir semptom göstermeyebilir veya aşağıdakileri yaşayabilir:

 • Göğüs rahatsızlığı veya sıkışması
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
KAH tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında antikoagülanlar, aspirinler, ACE inhibitörleri, beta blokerleri, kalsiyum kanal blokerleri, nitrogliserin ve daha fazlası bulunur.

Aort Darlığı Tedavisi

Aort darlığı, ciddiyet ve / veya semptomlara bağlı olarak tıbbi veya cerrahi olarak tedavi edilebilir. Cerrahi tedavi kapakçık yaprakçıklarının onarımından veya kapağın değiştirilmesinden oluşabilir. Ameliyat, bireysel durumunuza bağlı olarak açık bir onarım veya minimal invaziv olabilir.

Hemen hemen tüm KAH hastaları kardiyak rehabilitasyondan yararlanabilir.

Açık Cerrahi Aort Kapağı Değişimi

Açık cerrahi aort kapak replasmanı (SAVR), aort darlığı hastaları için tercih edilen tedavi yöntemidir. İşlem sırasında kapak yaprakçıkları onarılır veya hasarlı valf çıkarılır ve yeni bir valf ile değiştirilir.

Tıp ve cerrahi tedavilerle birleştirildiğinde kalp rehabilitasyonu daha hızlı iyileşmenize, daha iyi hissetmenize ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı kurmanıza yardımcı olabilir.

Minimal İnvaziv Transkateter Aort Kapak Değişimi

Açık kalp cerrahisine aday olmayan aort darlığı hastaları için aort kapak replasmanı için çok sayıda minimal invaziv, perkütan (deri yoluyla) seçenekler sunulabilir. Transkateter aort kapak değişimi (TAVR) olarak bilinen prosedürler, kapak yaprakçıklarına erişmek ve bunları onarmak veya hasarlı aort kapağına erişmek ve yeni bir kapak yerleştirmek için küçük kesilerden geçirilen bir kateterin kullanılmasını içerir.

Aort kapağı, dört kalp kapağından biridir.

TAVR: Transkateter Aort Kapağının Değiştirilmesi

TAVR Nedir?

TAVR, ciddi aort darlığı olan hastalarda hastalıklı aort kapağını değiştirmek için minimal invaziv, kateter bazlı bir prosedür olan Transkateter Aort Kapak Değişimi anlamına gelir. Aort darlığı, genellikle yaprakçıklarda kalsiyum birikmesinin neden olduğu, kapak yaprakçıklarının kalınlaşması nedeniyle aort kapağının tam olarak açılmadığı bir durumdur. Bu kalınlaşma, broşürlerin açılıp kapanmasını zorlaştırır, bu da kalpten vücuda kan akışını azaltır. Durum, kalbin kan pompalamak için daha fazla çalışmasına neden olabilir.

On yıllardır, açık kalp cerrahi aort kapak replasmanı (SAVR) şiddetli aort darlığı için standart tedavi olmuştur, ancak son birkaç yılda TAVR, yüksek riskli hastalarda ve ameliyat için orta derecede risk altındaki hastalarda hızla SAVR’nin yerini almıştır. Bu, SAVR ile karşılaştırıldığında eşit veya daha iyi hasta sonuçları gösteren mükemmel klinik çalışma sonuçlarından kaynaklanmaktadır.

Aort kapağınız hasar gördüğünde düzgün açılıp kapanmaz.

Düşük Riskli Hastalar İçin TAVR Onaylandı

Son olarak, Ağustos 2019’da, TAVR, ameliyat için düşük riskli hastalar için onaylandı. Aort darlığı tipik olarak bir açık kalp cerrahi aort kapağı replasmanı alacak olan bu düşük riskli hastalar, artık bir TAVR prosedürü için aday olarak kabul edilebilir.

Aort kapak hastalığının iki ana türü, aort darlığı ve aort yetersizliğidir.

TAVR Prosedürüne Neler Dahildir?

Bir hastanın aort kapağını değiştirmek için göğsün cerrahi olarak açılmasını içeren SAVR’nin aksine, minimal invaziv TAVR çok küçük kesilerle yapılabilir. TAVR prosedürü, yeni valfi yerleştirmek için bir kateter kullanır. Bu, cerrahın tavsiyesine bağlı olarak birkaç şekilde yapılabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Transfemoral yaklaşım: Cerrah kasıktaki (femoral arter) büyük bir arterden iğne ile girilir.
 • Transapikal yaklaşım: Cerrah, göğüste kaburgalar arasında küçük bir kesi yapar ve göğüste büyük bir arterden veya sol ventrikülün ucundan (apeks) girer.
 • Transaortik yaklaşım: Cerrah göğsün üst kısmında küçük bir kesi yapar.
Normal bir aort kapakçığının üç broşürü vardır, ancak bazı insanlar biküspit aort kapağı olarak bilinen iki yaprakçıkla doğarlar.

Minimal invaziv bir TAVR prosedüründen geçen hastalar, açık kalp cerrahisi geçiren hastalara göre daha az duruş süresi, daha hızlı iyileşme ve genellikle daha kısa hastanede kalış (ortalama 3-5 gün) yaşarlar. Çoğu hasta güçlerini geri kazanma sürecine başlar ve kalp rehabilitasyonuna günler veya haftalar içinde başlar, bu da yaşam kalitelerinde çarpıcı iyileşmelerle sonuçlanır. Aksine, açık kalp ameliyatı prosedürleri genellikle üç aya kadar toplam iyileşme süresi gerektirir.

Aort yetersizliği durumunda, kapakçıklar düzgün kapanmaz ve kan kalbe geri sızarak kalpte aşırı kan yüklenmesine neden olarak kalp yetmezliğine yol açabilir.

Valf İçinde Valf TAVR Prosedürü

TAVR teknolojisi, başarısız biyoprotetik (veya doku) kapakçıkların işlevini eski haline getirmek için de kullanılmaktadır ve yüksek riskli hastalar için en iyi kapak değiştirme seçeneği olabilir. Zamanla (yaklaşık 10 ila 15 yıl), biyoprotez kapak dejenere olur ve sonunda başarısız olur, bu da değiştirme ihtiyacını gerektirir. TAVR seçeneği genellikle daha önce biyoprotez kapak için açık kalp ameliyatı geçirmiş hastalara minimal invaziv bir prosedür sunduğu için tercih edilir.

Aort kapak hastalığı, ciddiyet ve / veya semptomlara bağlı olarak tıbbi veya cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Biküspit Aort Kapağı (BAV)

Normal aort kapakçığı, atarken kalbin sol ventrikülünden aorta kan akışını kontrol etmek için açılıp kapanan üç broşüre sahiptir. Tersine, biküspid aort kapağı veya BAV’nin sadece iki broşürü vardır. Bu malformasyonla kapak mükemmel bir şekilde çalışmaz, ancak hiçbir belirti veya bariz bir problem belirtisi olmadan yıllarca yeterince çalışabilir. Hatalı oluşumun derecesine bağlı olarak, kapaktan akan kan anormal bir ses veya bir üfürüm çıkarabilir. Bazı biküspid aort kapakçıkları sessizken, üfürümün saptanması biküspit aort kapak hastalığının ilk göstergesi olabilir.

Tarihsel olarak, açık cerrahi aort kapak replasmanı (SAVR) şiddetli aort darlığı için standart tedavi olmuştur.

Biküspid Aort Kapak Hastalığının Nedenleri

Biküspid aort kapak hastalığının gerçek nedeni kesin değildir, ancak iki yaprakçıklı kapak gebeliğin erken dönemlerinde gelişir ve kusur doğumda mevcuttur. Nüfusun yaklaşık yüzde ikisinde, erkeklerde kadınlara göre iki kat daha yaygın olan biküspit aort kapak hastalığı vardır. BAV’si olanların yaklaşık yüzde 9’unun ailesinde hastalık öyküsü olması, aile taramasını tavsiye eder.

Aort kapağı, hastanın kendi pulmoner kapağı ile değiştirildiği için, bu kapak genellikle bir doku aort kapağından çok daha uzun sürer ve uzun süreli kan sulandırıcılara olan ihtiyaç önlenebilir.

Biküspid Aort Kapak Hastalığının Tedavisi

Biküspit aort kapak hastalığı olan bireyler için özel bir tedaviye gerek yoktur. Bununla birlikte, hastalık teşhisi konan bir hasta, aşağıdakiler dahil olmak üzere komplikasyon durumunda düzenli olarak izlenmelidir:

 • Aort darlığı: Aort kapağı yeterince geniş açılmaz ve sınırlı kan akışına neden olur.
 • Aort yetersizliği: Aort kapağı tamamen kapanmaz ve kapağın sızmasına neden olur.
 • Enfektif endokardit: Bakteriler veya diğer organizmalar, kalp kapakçıkları ve kalp zarında enfeksiyon oluşturur.
 • Aort anevrizması: Aortun damar duvarı dışa doğru balonlanır.
 • Aortun koarktasyonu: Aort çok daralır ve kan akışını etkiler.
Transkateter aort kapak replasmanı (TAVR), ciddi aort darlığı olan hastalarda aort kapağını değiştirmek için minimal invaziv, kateter bazlı bir prosedürdür.

Ross Prosedürü (Pulmoner Otogreft Prosedürü)

Ross Prosedürü (pulmoner otogreft prosedürü olarak da bilinir), aort kapak hastalığı olan seçilmiş hastalar için oldukça özelleşmiş bir açık kalp cerrahi seçeneğidir. Ross açık kalp prosedürü sırasında, hastalıklı aort kapağı çıkarılır ve hastanın kendi pulmoner kapağı ile değiştirilir. İkinci bir pulmoner kapakçık, tipik olarak insan homogreft kapakçık veya bazen hayvan doku valfı, daha sonra ilk pulmoner valfın çıkarıldığı yere takılır.

Aort darlığı, kapakçık yaprakçıklarının kalınlaşması ve açılıp kapanmasını zorlaştırmasıdır

Prosedür, kalp kapakçıklarının önemli ölçüde yeniden yapılandırılmasını içerdiğinden, özel uzmanlığa sahip bir cerrahın becerisini gerektirir.

Ross prosedürü, geleneksel cerrahi aort kapak replasmanı (SAVR) prosedüründen farklıdır çünkü biyoprotetik veya doku kapakçığına karşı hastanın kendi kapağını kullanır. Bu, hastaya aşağıdakiler dâhil çeşitli şekillerde fayda sağlar:

 • Ameliyat sonrası kan sulandırıcı ihtiyacı ortadan kaldırır.
 • Bir doku kapakçığına kıyasla kapakçıkta nihai bozulma riskini en aza indirir.
 • Uyumluluk sağlar.
 • Kapak enfeksiyonu olasılığını azaltır.
 • Sağlıklı bir bireyinkine benzer bir hasta hayatta kalma eğrisi ile sonuçlanır.
Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 100.000 kişiye şiddetli aort darlığı teşhisi konmuştur.

Ross prosedürünün ardından, pulmoner kapak aort kapağı olarak yeni işlevine başladığında hastalara kan basıncını kontrol etmek için beta bloker gibi ilaçlar verilebilir.

Aort darlığı, genellikle yaprakçıklarda kalsiyum birikmesinin neden olduğu, kapak yaprakçıklarının kalınlaşması nedeniyle aort kapağının tam olarak açılmadığı bir durumdur.

Mitral Kapak Hastalığı

Mitral kapakçık, akciğerlerden vücuda tek yönde giden kan akışını kontrol ettiği için kalbinizde önemli bir rol oynar. Kalbin sol üst odası (sol atriyum) ile sol alt oda (sol ventrikül) arasında bulunan mitral kapak düzgün kapanmazsa veya tamamen açılmazsa, kalp işini yapmak için iki kat daha fazla çalışmak zorunda kalabilir. Hayatı tehdit eden kalp rahatsızlıklarına yol açabilir.

Normal aort kapakçığı, atarken kalbin sol ventrikülünden aorta kan akışını kontrol etmek için açılıp kapanan üç broşüre sahiptir.

Mitral Kapak Hastalığı Türleri

Dünyada milyonlarca kişiye her yıl mitral kapak hastalığı teşhisi konuyor. Mitral kapak hastalığı, mitral kapak darlığı ve mitral kapak yetersizliği ile karakterize edilebilir.

 • Mitral kapak stenozu, kapağın kanatları veya yaprakçıkları kalınlaştığında, sertleştiğinde veya birbirine kaynaştığında oluşur. Bu, valfın daralmasına neden olur ve valfın tamamen açılmasını önleyerek valften kan akışını kısıtlar. Mitral kapak stenozunun ana nedeni, gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın olan ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde hala görülen romatizmal ateştir. Mitral kapak darlığı, tedavi edilmezse ciddi kalp komplikasyonlarına neden olabilir.
Biküspid aort kapak hastalığının gerçek nedeni kesin değildir, ancak iki yaprakçıklı kapak gebeliğin erken dönemlerinde gelişir ve kusur doğumda mevcuttur.
 • Mitral kapak yetersizliği veya kapaktan geriye doğru kan akışı, mitral kapakçığın yaprakçıkları sıkıca kapanmadığında ortaya çıkar ve kanın bir kısmının ileri doğru akmak yerine kalbin sol atriyumuna geri sızmasına izin verir. Buna genellikle mitral kapak prolapsusu neden olur. Mitral kapak prolapsusu, kalbin kasılması sırasında mitral kapak çıkıntısı (prolapsus) kalbin sol kulakçığına girdiğinde meydana gelir. Bu gerçekleştiğinde, broşürler sıkı bir mühür oluşturamaz ve sol atriyuma geriye doğru kan sızıntısı veya yetersizliği vardır.
Nüfusun yaklaşık yüzde ikisinde, erkeklerde kadınlara göre iki kat daha yaygın olan biküspit aort kapak hastalığı vardır.

Mitral Kapak Hastalığının Belirtileri

Mitral kapak hastalığının semptomları, hastalığın türüne bağlı olarak değişir: darlık veya yetersizlik. Hastalık sürecinin erken safhalarında, hastalar çok az semptom yaşarlar veya hiç semptom almazlar. Bununla birlikte, semptomlar ortaya çıktığında şunları içerebilir:

 • Öksürük
 • Özellikle uzanırken veya egzersiz yaparken nefes darlığı
 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Göğüste ağrı veya gerginlik
 • Düzensiz veya hızlı kalp atışı
Biküspit aort kapak hastalığı olan bireyler için özel bir tedaviye gerek yoktur.

Komplikasyonlar

Mitral kapak hastalığı, tedavi edilmezse çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Üst kalp odalarındaki kalp aritmileri (atriyal fibrilasyon)
 • Akciğerlerdeki kan damarlarını etkileyen yüksek tansiyon (pulmoner hipertansiyon)
 • Kan pıhtıları
 • Kalp yetmezliği
 • İnme
 • Büyümüş kalp
 • Ölüm
Mitral kapakçık, akciğerlerden vücuda tek yönde giden kan akışını kontrol ettiği için kalbinizde önemli bir rol oynar.

Mitral Kapak Hastalığının Teşhisi

Doktorlar, mitral kapak hastalığını en gelişmiş görüntüleme ve teşhis prosedürlerini kullanarak teşhis edebilir.

 • Ekokardiyogram: Ultrason dalgaları, kalbin yapısının ve işlevinin görüntülerini üretir.
 • Transözofageal ekokardiyogram: Bir skop hastanın boğazından yemek borusuna geçerek mitral kapağın bir inçten daha kısa bir mesafeden ayrıntılı bir görünümünü sağlar.
 • X-ışını: Bu, vücuda X-ışını partikülleri göndererek bilgisayar veya film üzerinde kalbin görüntülerini üretir.
 • Kardiyak kateterizasyon: Kalbin ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için kola, üst uyluğa veya boyuna yerleştirilen uzun, ince bir tüp, kalbe kadar geçirilerek kan damarlarının görüntüsünü sağlar.
Kalbin sol üst odası (sol atriyum) ile sol alt oda (sol ventrikül) arasında bulunan mitral kapak düzgün kapanmazsa veya tamamen açılmazsa, kalp işini yapmak için iki kat daha fazla çalışmak zorunda kalabilir.

Mitral Kapak Onarımı ve Tedavisi

Mitral kapak onarımı, bir hastanın yaşam ufkunun mitral kapak rahatsızlığı olmadan doğal olarak olması gereken duruma döndüğü birkaç kardiyak prosedürden biridir. Bu onarımları, bir hastanın mitral kapak hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, atriyal fibrilasyon ve pulmoner hipertansiyon gibi ilerlemiş kalp rahatsızlıklarına ilerlemeden önce hastalık sürecinin erken safhalarında gerçekleştirmek önceliklidir.

Tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • İlaç tedavisi
 • Açık kalp ameliyatı
Dünyada milyonlarca kişiye her yıl mitral kapak hastalığı teşhisi konuyor.

İlaç Tedavisi

Kalp atış hızını, atriyal fibrilasyonu ve kan basıncını kontrol eden ilaçlar genellikle kalp kapakçığı hastalığını tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, ilaç, mitral kapak hastalığının ilerlemesini engellemez, ancak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Doktorlar semptomlarınız için uygun ilaç tedavisini belirleyecektir. İlaçlar şunları içerebilir:

 • Akciğerlerde sıvı birikimini azaltmak için diüretikler
 • Kalp atış hızını yavaşlatmak için beta blokerler
 • Kalp aritmisi olan hastalar için aspirin veya reçeteli ilaçlar gibi kan sulandırıcılar
Mitral kapak hastalığı, mitral kapak darlığı ve mitral kapak yetersizliği ile karakterize edilebilir.

Açık Kalp Ameliyatı

Açık kalp cerrahisi, mitral kapak onarımı ve değişiminin geleneksel yöntemidir. Açık kalp cerrahisinde göğüs kafesini açmak için sternumun (göğüs kemiği) ortasından aşağıya 6 ila 8 inçlik bir kesi yapılır. Hastanın kalbi daha sonra durdurulur ve ameliyat süresince bir kalp-akciğer makinesine bağlanır.

Mümkün olduğunda ve neyse ki hastaların çoğu için, uzmanlar mitral kapağı tamir edebilir, böylece hastanın doğal kapağını yerinde tutar ve normal şekilde çalışmasını sağlar. Bir hastanın mitral kapağı, başarılı bir onarımın mümkün olmadığı ölçüde ciddi şekilde hasar görmüşse, bunun yerine konulacak cerrahi olası tedavi yöntemidir. Kapak, biyoprotez (doku) kapakçık veya mekanik kapakla değiştirilir. Seçilen kapak tipi, yaş, yaşam tarzı ve kan sulandırıcıları tolere etme yeteneği gibi faktörlere dayanmaktadır.

Mitral kapak hastalığının semptomları, hastalığın türüne bağlı olarak değişir: darlık veya yetersizlik.

Mitral kapak tamiri için 20 yıldan fazla dayanıklılığı destekleyen veriler vardır. Dayanıklılık, cerrahın deneyimi, hastalığın seyrine daha erken müdahale ve diğer tıbbi faktörler dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Mekanik bir kapakla mitral kapak değişimi tipik olarak 20 ila 25 yıl sürer. Bununla birlikte, mekanik vanalar son derece dayanıklı malzemelerden yapılmıştır, bu nedenle sürelerinin daha da uzun olma ihtimali vardır.

Mitral kapak hastalığı, tedavi edilmezse çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Triküspit Kapak Hastalığı

Triküspit kapak, kalbin sağ üst odasından (sağ atriyum) sağ alt odaya (sağ ventrikül) kan akışını düzenler. Kapağın rolü, kanın sağ atriyumdan ventriküle ileri yönde akmasını sağlamaktır. Triküspit kapağın herhangi bir anormal işlevi, triküspit kapak hastalığı olarak bilinir.

Doktorlar, mitral kapak hastalığını en gelişmiş görüntüleme ve teşhis prosedürlerini kullanarak teşhis edebilir.

Oldukça nadir olmakla birlikte, triküspit kapak hastalıkları şunları içerir:

 • Triküspit yetersizliği: Kapakçık sızdırıyor veya yeterince kapanmıyor, bu da kanın sağ atriyuma geri sızmasına izin veriyor.
 • Triküspit stenoz: Kapağın yaprakçıkları serttir ve doğru miktarda kanın akmasını kısıtlar. Bu, bir ekokardiyogram veya kalp kateterizasyonu ile teşhis edilebilir; bu, kapağın hareketini yakalar ve fonksiyon ve performansın değerlendirilmesi için ölçümlerin yapılmasına izin verir.
 • Triküspit atrezi: Doğuştan gelen, sağlam bir doku duvarının sağ atriyumdan sağ ventriküle akan kanı engellediği doğumsal bir durum.
 • Ebstein anomalisi: Hatalı bir triküspit kapak sağ ventrikülde normalden daha aşağıda oturduğunda oluşur. Bu, kanın sağ atriyuma (triküspit yetersizliği) geri akmasına izin verir.
Mitral kapak onarımı, bir hastanın yaşam ufkunun mitral kapak rahatsızlığı olmadan doğal olarak olması gereken duruma döndüğü birkaç kardiyak prosedürden biridir.

Triküspit Kapak Hastalığının Nedenleri

Romatizmal ateş, triküspit kapak hastalığının, özellikle triküspit darlığının en yaygın nedenidir. Diğer nedenler şunları içerir:

 • Doğuştan kalp sorunları
 • Kalp krizi veya koroner kalp hastalığı
 • Konjestif kalp yetmezliği
 • Endokardit (kalp enfeksiyonu veya iltihap)
 • Kalbe travma
 • Tümörler (bu nadirdir)
Kalp atış hızını, atriyal fibrilasyonu ve kan basıncını kontrol eden ilaçlar genellikle kalp kapakçığı hastalığını tedavi etmek için kullanılır.

Triküspit Kapak Hastalığının Belirtileri

Çoğu zaman, bir hastada triküspit kapak hastalığı ile ilişkili hiçbir semptom görülmez; ancak semptomlar şunları içerebilir:

 • Kalp aritmi (atriyal fibrilasyon)
 • Nefes almada güçlük
 • Özellikle fiziksel aktivite sırasında yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Karın tokluğu
 • Bacaklarda veya karın bölgesinde şişlik
 • Cilt rengindeki değişiklikler
Açık kalp cerrahisi, mitral kapak onarımı ve değişiminin geleneksel yöntemidir.

Tedavi

Tedavi, hastanın durumuna bağlı olarak değişir. Durum hafifse, gerekli tedaviyi belirlemek için hasta izlenecektir. Semptomlar ilerledikçe tedavi, idrara çıkmayı ve fazla sıvıların salınmasını destekleyen diüretikler gibi bazı ilaçları ve kan damarlarının açılmasına yardımcı olmak için vazodilatörleri içerebilir. Bir hastanın durumu şiddetliyse, hasarlı kapağı onarmak veya değiştirmek için ameliyat gerekebilir.

Açık kalp cerrahisinde göğüs kafesini açmak için sternumun (göğüs kemiği) ortasından aşağıya 6 ila 8 inçlik bir kesi yapılır.

Anjiyoplasti ve Stentleme Hakkında

Anjiyoplasti, daralmış bir koroner arteri açmak için kateter kılavuzlu bir balonun kullanıldığı bir prosedürdür. Bir stent (arteri açık tutmak için genişleyen tel örgülü bir tüp) genellikle anjiyoplasti sırasında daralan kısma yerleştirilir. Anjiyoplasti daha az invazivdir ve kalp kasına kan akışını artırmak için yapılan ancak açık kalp ameliyatı gerektiren bypass ameliyatından daha kısa bir iyileşme süresine sahiptir. Stent takılı anjiyoplasti, zamanında yapılabiliyorsa kalp krizi için de ilk tedavi seçeneğidir.

Mitral kapak tamiri için 20 yıldan fazla dayanıklılığı destekleyen veriler vardır.

Kalp kateterizasyonu, kalp içinde basınç ölçümleri almak ve boya enjekte etmek için yumuşak, ince plastik kateterlerin kullanıldığı bir kalp testidir, böylece kalp resimleri çekilebilir. Tıkanıklıkları belirlemek için anjiyoplasti öncesinde yapılır.

Bir arter açmak için mevcut en yeni teknoloji, yavaş salınan bir ilaçla kaplı bir stent olan ilaç salınımlı bir stenttir. İlaç, “yeniden kilitlenmeye” çalışan kan damarına müdahale ederek kalbe normal kan akışını sürdürür. Koroner anjiyoplasti, zamanın yüzde 90’ından fazlasında başarılıdır. Başarılı koroner anjiyoplasti geçiren kişilerin üçte ikisi iyi uzun vadeli sonuçlara sahiptir. Anjiyoplasti ve stentleme minimal invaziv işlemler olduğu için hastalar genellikle 24 saat içinde taburcu edilir ve genellikle 5-7 gün içinde yaşam tarzlarına devam edebilirler.

Triküspit kapak, kalbin sağ üst odasından (sağ atriyum) sağ alt odaya (sağ ventrikül) kan akışını düzenler.

ECMO Kalp ve Akciğer Desteği

Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonu (ECMO), kalbi ve akciğerleri yaşamı sürdürmek için yeterli gaz alışverişi sağlayamayan bir hastaya kalp ve solunum desteği sağlayan gelişmiş bir teknolojidir.

ECMO, açık kalp ameliyatı sırasında kullanılan kalp-akciğer baypas makinelerine benzer. Bir hasta ECMO’dayken, kan yapay bir akciğer tarafından oksijenlenir ve harici bir mekanik pompa kullanılarak tüm vücuda iletilir. Makine, vücudun hayati organlarına kan akışını ve oksijenlenmeyi sürdürerek, kalbin ve akciğerlerin dinlenmesini sağlayan bir yaşam desteği biçimi görevi görür.

ECMO, boyun veya kasıktaki büyük kan damarlarına kateterlerin yerleştirilmesini içerir. Daha sonra kan, kendi akciğerlerimize benzer şekilde oksijen ve karbondioksiti transfer edebilen zarlarda dolaşmak üzere pompalanabilir. Bu kan vücuda geri döner.

Romatizmal ateş, triküspit kapak hastalığının, özellikle triküspit darlığının en yaygın nedenidir.

Korunmuş Ejeksiyon Fraksiyonu (HFpEF) ile Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp yetmezliği, kalp kasının vücudun beslenme ve oksijen ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar kan pompalayamadığı bir durumdur. Kalp tarafından pompalanan kan hacmi şu şekilde belirlenir:

 • Kalp kasının kasılması – kalp ne kadar iyi sıkışır?
 • Kalp odalarının doldurulması – kalp ne kadar iyi gevşer ve kanla dolar?
Kalp kateterizasyonu, kalp içinde basınç ölçümleri almak ve boya enjekte etmek için yumuşak, ince plastik kateterlerin kullanıldığı bir kalp testidir.

Kalp yetmezliğini bu iki işlevden hangisinin anormal olduğuna göre sınıflandırılır. Kalp kası çok zayıfsa, bu durum düşük ejeksiyon fraksiyonu (HFrEF) ile kalp yetmezliği olarak bilinir. Ejeksiyon fraksiyonu, kalbin pompa işlevini değerlendirmek için kullanılır; atım başına sol ventrikülden (ana pompalama odası) pompalanan kan yüzdesini temsil eder. Normal bir ejeksiyon fraksiyonu yüzde 50’den büyük veya buna eşittir. Zayıf bir kalp kası için birçok neden vardır (düşük ejeksiyon fraksiyonu).

Kalp normal şekilde pompalanırsa ancak düzgün şekilde doldurulamayacak kadar sertse, durum korunmuş ejeksiyon fraksiyonu (HFpEF) ile kalp yetmezliği olarak bilinir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.