WordPress 5.7 ile Gelen Muhteşem Özellikler

Son güncelleme:

WordPress 5.7 sürümüne adım atın.’ cümlesi ile güncellemenin haberini veren WordPress, kullanıcılara yeni özellikler sunuyor. WordPress kullanıcılarını ilgilendiren bu güncellemeler, WordPress’in web sitesinde kullanıcılara sunuldu. WordPressi’in 9 Mart tarihinde site kullanıcıları için sunduğu bu güncelleme şu açıklama ile duyuruldu: “Hikayelerinizi daha temiz, daha net ve yolunuzdan çekilmek için daha fazlasını yapan bir düzenleyicide canlandırın.” WordPress’in site kullanıcıları için sunduğu bu yeni özellikler, kullanıcılar tarafından merak ediliyor. Peki WordPress 5.7 ile gelen muhteşem özellikler nelerdir?

WordPress, 9 Mart tarihinde kullanıcılara yeni güncellemelerini sundu.

WordPress 5.7 Sürümünde Nelerle Karşılaşacaksınız?

Bir süredir Beta sürümünde olan kişisel yayın sistemi, WordPress 5.7 güncellemesini bu gün kullanıcılara sundu. Bir profesyonelin gerektirdiği kullanımları ve kodlama ihtiyacını bile basite indirgeyerek her site kullanıcısının düzenleyebileceği bir formata dönüştüren WordPress 5.7, yazı boyutlarını düzenleme, resim ekleme ve benzeri özellikleri daha kolay ulaşılabilir bir hale getirerek WordPress kullanıcılarına hızlı ve pratik birçok kullanım imkanı sundu. Editör için büyük kolaylıklar sağlayan WordPress 5.7, site kullanımını hızlı bir kullanım için en iyi güncellemeleri sundu. Peki WordPress 5.7 ile gelen ve editörün site kullanımını büyük ölçüde kolaylaştıran bu güncellemeler neler? Yazı boyutu, yazıyı oluşturmada en önemli unsurlardan biri olarak kabul ediliyor. ‘Daha fazla yerde yazı tipi boyutu ayarlama’ güncellemesini ekleyen WordPress, kullanıcılara bu yeni güncelleme ile, liste ve kod bloklarında bulunan yazı tiplerinin boyutunu uygun olarak kontrol edebilme imkanı tanıyor. Önceki sürümünde sadece bu değişikliği yapabilmek için başka bir ekrana gitmeyi gerektiren WordPress, bunu artık tek ekranda editöre sunuyor. Bir başka WordPress 5.7 özelliği ise, ‘yeniden kullanılabilir bloklar’. WordPress uygulamasını beta uygulamasından 5.7’ye güncellediğinizde, çeşitli iyileştirmeler için kullanacağınız yeniden kullanılabilir blokların kullanımını daha basit bir hale indirgiyorsunuz. Böylece yeniden kullanılabilir bloklar, güncellemeden sonra, yazıyla birlikte otomatik olarak kaydedilmiş oluyor. Editör kullanımını kolaylaştıran son güncelleme özelliği ise ‘ekleyici sürükle ve bırak’ oluyor. Bu yeni özellik ile birlikte bloklar ile blok modellerini ekleyiciden alarak doğrudan kendi yazınıza sürüklemiş oluyorsunuz.

WordPress 5.7, kullanıcılara birçok yeni özellik sunuyor.

Yeni Güncellemeler, Özel Kod Yazmayı Gerektirmiyor.

WordPress 5.7’nin site kullanıcılarına sunduğu en önemli güncellemelerden biri de özel kod yazmayı gerektirmemesi. Bu doğrultuda WordPress 5.7’nin kullanıcılara sunduğu yeniliklerden biri, ‘tam yükseklikte hizalama’. Uygulamanın getirdiği bu yeni güncelleme ile blok, tüm pencereyi doldurabilecek. WordPress 5.7 güncellemesinde yer alan bir başka yenilik ise, ‘düğme bloğu’. Düğme bloğu özelliği ile artık dikey ya da da yatay bir düzen seçilebilir hale geldi. Bu yeni güncellemeye ek olarak, düğme genişliği önceden ayarlanabilir olarak kullanılabilecek. WordPress 5.7’nin getirdiği özel kod yazmayı gerektirmeyen son yeni güncelleme ise ‘sosyal ikonlar bloğu’. Sosyal ikonlar bloğu yeniliği ile, site kullanıcıları artık ikonların boyutunu değiştirebilecek.

WordPress 5.7’de bulunan renk paleti.

WordPress 5.7 Güncellemesinde Renk Paleti de Geliştirildi.

Site kullanıcılarına daha basit bir varsayılan renk paleti sunan WordPress 5.7 güncellemesi, kullanıcılara daha yeni ve modern bir renk paleti deneyimi sunuyor. WordPress 5.7’nin bu yeni modern renk paleti, renkleri daha fazla tona bölmüş oluyor. WordPress kaynak kodunda bulunan tüm renkler, yedi ana renk ile siyah ve beyaza karşı WCAG 2.0 AA önerilen kontrast oranını karşılayabilecek olan 56 adet ton aralığına bölerek, site kullanıcılarına daha gelişmiş bir renk paleti deneyimi sunuyor. Beyazdan başlayarak koyulaşan renk tonları, her aralıkta açıktan koyuya doğru, her adımda aynı miktarda koyu renge doğru ilerliyor. Bu koyulaşan renk aralığının yarısı siyah renge karşı 4.5 ya da daha yüksek bir kontrast oranına sahip. Renk paletinin diğer yarısı ise beyaz renge karşı aynı kontrastı koruma özelliğine sahip. Varsayılan WordPress 5.7’nin yeni pano düzeninde, yeni paleti kullanarak palete tema, eklenti ya da diğer ögeler eklenerek kullanılabiliyor. WordPress’in yeni güncellemesinde bulunan yeni renk paleti ile ilgili tüm ayrıntılar ise renk paleti geliştirici notunda bulunuyor. Tüm bu özellikler ile birlikte WordPress 5.7 güncellemesinde tek bir tıklama ile ‘http’den ‘https’ye geçilebilme imkanı sunuluyor, yeni Robots API’si kullanılabiliyor, JQuery 3.5.1 güncellemesinin ardından temizliğe devam edilebiliyor, kullanıcı Iframeleri geç yükleyebilme olanağına sahip oluyor.

WordPress, kullanım kolaylığı sağlayabilmek için kullanıcılara birçok kaynak sunuyor.

Site Kullanıcıları İçin Bu Muhteşem Yenilikleri Son Güncellemesi ile Sunan WordPress Nedir?

Kişisel bir yayın sistemi olan WordPress, GPL lisanslı ve PHP ile MySQL kullanılarak yazılmıştır. B2/cafelog projesinin resmi devamı olarak kabul edilen WordPress isimli yayın sistemi, bir içerik yönetim sistemi olarak kullanılır. WordPress’in bu özelliği göz önüne alındığında, sadece makale yazma, makaleleri düzenleme ya da blog oluşturma sistemi olarak değil, yapılmak istenen her türden içeriği düzenleyip yayımlama olanağı sağlayan bir platform anlamına geliyor. WordPress, 2001 yılından beri gelişen ve köklerini oluşturan bir sistemdir. Açık kaynak yazılımına katılan aktif bir topluluk ile birlikte geliştirilen WordPress isimli içerik yönetim sistemi, kullanım performansı, hız, geniş kullanıcı tecrübesi ve site kullanıcısının rahatlığı gibi unsurlara odaklanır.

WordPress, kullanıcılara birçok farklı kolaylık sağlayan bir içerik yönetim sistemi.

WordPress, Her Dönem Geliştirilmeye Devam Eden Bir İçerik Yönetim Sitesi

İlk çıktığı tarihten itibaren günümüze kadar kullanım sayısında rekor artışlara imza atan WordPress, her geçen dönem kullanımı kolaylaştırmak adına geliştirilmeye devam edildi ve yeni güncellemeler ile birlikte bu içerik yönetim sisteminin yaygın kullanım oranı da artmış oldu. Yüksek bir site kullanıcısı oranına sahip olan WordPress’in, mevcut bulunan tüm web sitelerinin yaklaşık %64.4’ünü oluşturduğu hesaplanıyor. 2001 yılında kullanıma ilk sunulduğunda WordPress, bir blog altyapısı oluşturmada kullanılıyordu ancak bu zamana kadar getirilen güncellemeler ile birlikte günümüzde sadece blog düzenleyici değil, haber siteleri, e-ticaret sitesi, sosyal medya, kurumsal siteler ve forum siteleri gibi geniş bir yazı alanına yayılmış oldu. Kullanım oranı ülkemizde de çok yaygın olan WordPress, Türkiye’de bulunan en büyük haber ve blog siteleri tarafından tercih ediliyor. Popüler ve günde milyonlarca ziyaretçinin tıkladığı onlarca sitenin alt yapısını oluşturan WordPress, güncellemeleri ile de bu yaygın kullanıma sahip sitelere hizmet veriyor. Daha detaylı bilgi için WordPress türkiye’yi temsil eden sitesinden inceleyebilirsiniz.

WordPress, 2001 yılından beri geliştiriliyor.

WordPress’in Özellikleri Nelerdir?

Güçlü bir kişisel yayım platformu olarak kabul edilen WordPress, günümüze kadar geliştirilmiş ve tasarlanmış yeni özellikleri ile birlikte, site kullanıcısına mümkün olduğu kadar gelişmiş ve pratik özellikler sunuyor. Standart, hızlı ve hafif olarak tasarlanmış kişisel ayarları ile WordPress, kullanıcılara özgürce dağıtım yapabilme imkanı sunuyor. Ayrıca WordPress, tamamen kullanıcının isteğine bağlı olarak sunduğu yayım platformu ile kullanıcıya istenilen özelliklere göre değiştirilebilir bir yayım platformu sunuyor. Her kullanıcının ihtiyacına uygun olarak özellikler geliştiren WordPress, kullanıcının kodlama bilgisi doğrultusunda yeni temalar üreterek bunu kullanıcıya sunuyor. Kişiye özel kullanım sağlaması ile WordPress, kendisine rakip olan içerik yönetim sistemleri karşısında oldukça başarılı bir iş çıkarmış oluyor. Tüm bu gelişmiş özelliklerin yanında çözülebilmesi de oldukça basit olan WordPress, site kullanıcıları için çok iyi ve geniş kapsama sahip bir dokümantasyon ile, epey kalabalık ve kullanıcıların bütün soru ve önerilerine cevap sağlayabilecek geniş kapsamlı forumlar ve kaynaklar sunuyor. Kullanıcılara kaynak sağlamasının yanında WordPress’in en büyük özelliklerinden biri de, çok sayıda eklentiye sahip olarak, kullanıcıya kod bilgisi gerektirmeden hizmet sunabilmesi. Site kullanıcısı, WordPress’in bu kolaylığı sayesinde e-ticaret, blog, haber ya da sosyal medya sitesi oluşturabiliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.