Yalova’da Gezilecek Yerler

Son güncelleme:

Yalova 1995 yılına kadar İstanbul’a bağlı olan ancak hızla geliştiği için sonrasında şehir vasfı kazanan bir ilimiz. Yalova, Marmara Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi. 105 km’ye sahip olan denize en uzu kıyı olma özelliğini de taşıyor bu şehir. Bu yüzden turistik bir bölge olarak bir tercih sebebi Yalova. Muazzam güzelliklere sahip olan Yalova’da gezilecek yerleri sıraladık. Bu yerleri görmeden Yalova’ya geldim dememelisiniz.

Yürüyen Köşk

Yalova’da gezilecek güzel yerler arasında bulunan Yürüyen Köşk’ü şehre geldiğinizde mutlaka görmelisiniz. 1929 yılında Atatürk için inşe ediliyor bu köşk. Atatürk 1930 yılının yaz ayında köşkü ziyarete geliyor. Ancak çınarın budandığını görüyor ve dalların kesilmesini istemiyor. Evin taşınmasını istiyor. Sonrasında ise ev tramvay rayı ile taşınıyor. Ağaca zarar vermeden ev taşınıyor. Bu farklı köşkü şehre geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

 Yalova Termal Kaplıcaları

Yalova Kaplıcaları, yerli yabancı çok sayıda insanın ziyaret noktası. Şehrin en önemli turistik merkezlerinden bir tanesi  Yalova Termal Kaplıcaları. Bu kaplıcanın varlığı çok eski dönemlere dayanıyor. Bizans döneminden bugüne kadar gelen ve eski hamamları ile meşhur olan  Yalova Termal Kaplıcaları, hem doğasıyla hem de şifalı suyuyla deva oluyor gelenlere. Yalova’da gezilecek güzel yerler arasında olan Yalova Termal Kaplıcaları’na vaktiniz varsa mutlaka uğramalısınız.

Çınarcık

Yalova’da gezilebilecek yerler için bir diğer seçenek de Çınarcık olacak. Burası Marmara Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen yazlık yerlerinden bir tanesi. Bu yüzden Yalova’da gezilecek yerler listesine Çınarcık’ı mutlaka eklemelisiniz. Şehrin gözdesi olan Çınarcık, Yalova şehir merkezine yaklaşık olarak yarım saatlik mesafede bulunuyor. Yaz aylarında deniz otobüsleri ile de bölgeye ulaşmak mümkün.

Yalova Sahili

Yalova’da gezilecek plajlardan bir tanesi olan Yalova Sahili, Yalova’ya gelmeniz halinde meydanın sol tarafındaki yol bitiminde oluşan sahil şeridi. Bu sahil şeridi mağazaların olduğu yoldan itibaren restoran ve kafelerin yer aldığı bir bölge. Keyifli bir yürüyüş yapmak için birebir olan Yalova Sahil, kısa bir yürüyüş sonrasında karşınıza bir köprü çıkarıyor. Bu köprü üzerinde balık tutan insanları görmek mümkün. Eğer deniz ve temiz havanın tadını çıkarmak istiyorsanız Yalova Sahili ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.