Deep Blue Club

Yangına Müdahale Üçüncü Gününde Devam Ediyor

Son güncelleme:

Türkiye günlerdir yangınlarla mücadele ediyor. İlk olarak 28 Temmuz 2021 tarihinde öğle saatlerinde Antalya’nın Manavgat ilçesinde dört ayrı noktada orman yangını başladı. Yangın söndürülmeye çalışılırken Türkiye’nin birçok yerinden de yangın haberleri gelmeye devam etti. Yangın haritasında Adana, Osmaniye, Mersin, Kayseri, Antalya’daki orman yangınlarının ardından Antalya’nın Alanya ilçesi, Aydın’ın Didim ilçesi, Muğla’nın Marmaris – Bodrum ilçeleri ve Kilis’ten ardı ardına yangın haberleri geldi. 

Havadan ve karadan yapılan müdahaleler ile yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’dan yapılan yazılı açıklamada havadan ve karadan müdahale edildiği belirtilerek, ” Yürütülmekte olan söndürme çalışmalarında 1 uçak, 1 İHA, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinesi, 960 personel ve 30 su ikmal aracı görev yapmaktadır. ” bilgisine yer verildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; Antalya, Adana, Osmaniye, Muğla ve Mersin başta olmak üzere 21 ilde çıkan 63 yangının 42’sinin kontrol altına alındığını aktardı. Orman yangınlarında son durum ise 6 ilde 20 noktada söndürme çalışmaları devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından yapılan açıklamada ” İlgili kurum ve kuruluşlar yaklaşık 4 bin personel, yüzlerce araç ve ekipmanla 21 ilimizde çıkan orman yangınlarına karşı havadan ve karadan müdahale ediyor. ” bilgileri kaydedildi.

Türk Hava Kurumu’nun 6 yangın söndürme uçağının kullanım dışı olduğu ve yangınlara Rusya’dan kiralanan 3 yangın söndürme uçağı ile müdahale edildiği kaydedildi. Kiralanan 3 yangın söndürme uçağının yetersiz kaldığına ilişkinin tartışmalar oluştu. Ardından komşu ülke Yunanistan’ın, bölgenin en geniş yangın söndürme uçak filolarından birine sahip olduğu gündeme geldi.

Yangında 4 kişi hayatını kaybetti

Türkiye genelinde meydana gelen yangınlarda şu ana kadar Antalya’nın Manavgat ilçesinde 3, Muğla’nın Marmaris ilçesinde 1 olmak üzere 4 can kaybı yaşandı.

Üçüncü gününde müdahalelerin devam ettiği yangınların yaşandığı şehirler Adana, Osmaniye, Antalya, Mersin, Muğla, Kayseri, Manisa, Kütahya, Balıkesir, Kilis, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kastamonu, Sakarya, İstanbul, Kocaeli, Hatay, Bursa, İzmir, Diyarbakır ve Karaman olarak sıralandı.

Yangın

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Orman Yangını Yönetim Merkezi’de yangına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yangınların sebebi ile ilgili çok yönlü soruşturmanın, kolluk kuvvetleri ve adli mercilerle yapıldığını aktaran Bakan Pakdemirli, “Hasarlarla ilgili ilk tespitlerimize göre, 150 büyükbaş, bin küçükbaş, 6 bin dekar tarım arazisi ve 500 dekar ağırlıklı muz serasında zarar var.” bilgilerini aktardı ve zarar tespitlerinin devam edeceğini belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.