Yapay Zeka Teknolojisi : Fetch.AI Coin

Fetch.AI (FET) blockchain tabanlı bir yapay zeka projesidir. Fetch şu anda yalnızca manuel çalışma ile çalışan bir dizi farklı pazarları otomatikleştirmeye çalışmaktadır. Binance Exchange Launchpad’ de ICO artışlarını tamamlayan ikinci projedir. Bu yüzden son zamanlarda aşırı ilgi toplamayı başarmıştır.

Gelin FETCH coin projesini daha yakından inceleyelim..

Fetch.AI Nedir?

Fetch.AI Nedir?

Fetch.AI, ekonomik faaliyetin insan faaliyetinin müdahalesi olmadan gerçekleşebileceği bir dünya vizyonuna sahiptir. Kendilerini ve diğer bireyleri temsil edebilen merkezi olmayan bir ağ inşa etmektedirler.

Fetch.ai ekosistemine genel bir bakış

Bu aracılar yapay zeka algoritmaları aracılığıyla öğrenilmektedir. Karmaşık sorunları çözebilmek için bağımsız aracılar veya diğer aracılarla birlikte çalışmaktadırlar. Ancak bu izinsiz bir sistemdir.

Fetch.ai ekibinin amacı; kendi kendine öğrenen ağın saniyede milyonlarca işlemi tamamlamasını sağlayarak küresel kullanıma olanak sağlamayı planlamaktır.

Fetch.ai Teknolojisi Hangi Bölümlerden Oluşur?

Fetch. ai üç bölümden oluşmaktadır: Autonomous Economic Agents ( AEA ), Open Economic Framework ( OEF ) ve Fetch Smart Letgers

Autonomous Economic Agents digital vatandaşlar olarak yaratılmıştır. Bireyler, kuruluşlar ve cihazlar adına hareket etmeleri tamamen sağlanmıştır. AEA’ lar Fetch ekosisteminde gezinmelerine ve donanım sistemleriyle eşleştirilmişlerdir. Bu da AEA’ ların gerçek dünya sorunlarına en iyi çözümü bulmak için ayrıntılı verileri kullanmasına olanak sağlamaktadır.

The Open Economic ise AEA’ lara maksimum etkileşim ve bağlantı kapasitesi sağlamak için çalışan bir simülasyondur. OEF bilgileri depolamaktadır. Bu bilgilerin tahmin kullanımı optimize etmek ve AEA’ ları desteklemek için yapay zeka kullanmaktadır.

Fetch Smart Letgers ise block zinciriyle yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafik teknolojisinin unsurlarını birleştiren benzersiz bir ağ yapısıdır. Bu yapı işlemleri bir parçalama şemasında toplamaktadır. Topladığı bu şemaları zincirler halinde işlemektedir. Aynı anda bir kaç işlem yoluna atanabilmektedir.

Bu sistem zincir çatallaması yoluyla zamanla arta arta hareket etmektedir. Yani bir şerit oluştuğunda iki şerit daha oluşmaktadır. Bu yeni şeritlerin ilk işlemleri tekrar eski şeritlere dönecektir. Bu sayede fetch blok zincirleri yeni şeritlerin kökenini kolaylıkla izleyebilmektedir.

Fetch.ai ‘nin Fikir Birliğini Getirme Modeli

The Fetch Smart Ledgers’ in AEA’ lar arasındaki değişimleri destekleyen ve izleyen monitörler olduğunu söylemiştik.

İşte Fetch bunu yapmak için Useful Proof of Work ( uPoW ) prokolünü kullanmaktadır. Fetch ekibi bunun geleneksel Pow mekanizmasından daha çok faydalı olduğuna inanmaktadır. Geleneksel PoW’ da her bloğu indirmeli ve bunları sırayla zincire eklemeliyiz. Bu çok zaman ve enerji alan bir durumdur. Oysa daha az güce sahip uPoW düğümlerinde düşük değerli işlemleri doğrulamak ödül kazandırabilir. Dolayısıyla bu daha iyi ölçeklenebilen ve daha verimli olan bir sistemdir.

Fetch.ai Kurucusu Kimdir?

Fetch.ai ekibi üç kurucu ortak ve dört ek bölüm başkanı tarafından yönetilmektedir.

Humayun Sheik Fetch.ai’ nin CEO’sudur.

Humayun Sheik yapay zeka konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Google tarafından satın alınan Al şirketi DeepMind’ de yatırımcılık yapmıştır. Ayrıca yapay zeka başlangıcı olarak itzMe ve drone şirketi uVue’de geçmişinde yer almaktadır.

Fetch.ai Topluluğu

Fetch.ai ekip olarak projelerin teknik kısımlarına odaklanmaktadır. Topluluk ise kendi kendine organik olarak büyümektedir. Bu daha küçük ama daha tutkulu olan bir destekçi topluluğunu beraberinde getirmiştir.

Binance’de yaklaşmakta olan token satışı ile Fetch topluluğunun da büyümesi beklenmektedir. Şimdiye kadar en büyük sosyal grupları Telegram’ da 10.000 kişilik bir gruptur.

Fetch’in biraz sosyal medyada geri kaldığını söyleyebiliriz. Çünkü Twitter’da sadece 3.850 takipçisi var. Biraz daha sosyal medyada aktif olmaları gerekmektedir.

Genellikle blockchain projeleri için sosyal medya kanalı çok önemli bir yapı taşıdır.

Fetch.ai Bir Yol Haritasına Sahip Mi?

ICO’ ların şu anki inceleme miktarlarını göz önüne aldığımızda ekibin geliştirme hedefleri ve faaliyetleriyle ilgili bir yol haritası hazırlamasının ne kadar önemli olduğunu farkedebiliriz.

Eğer bir projede ne kadar işin yapıldığını merak ediyorsak bakmamız gereken yer GitHub depolarıdır. Fetch.ai’ nin GitHub deposu ise oldukça seyrek olan dört depoya sahiptir.

Binance araştırma raporlarına baktığımızda özel depolarında yapılan iş miktarının bunu aştığını görmekteyiz.

Binance Research’den alınan özel depolar için GitHub işlemleri

Eğer sizde web sitelerine bakarsanız 100 bin satır C ++ kodu ittiklerini iddia ettiklerini görebilirsiniz. Halka açık ICO’sunu yeni tamamlayan bir proje için bu oldukça etkileyeci görünmektedir.

Fetch.AI Grafik

Yazının yazıldığı tarihte Fetch.AI değerleri
Fetch.AI Grafik

Sonuç Olarak Fetch.AI

Fetch.AI iddialı bir blockchain projesidir. Çünkü yapay zekayı entegre etmeye çalışmaktadır. Başarı için büyük umut vaat etmektedir. Ekip olarak çok sağlam bir ekibe sahiptir. Sahip olduğu ekip gerçek dünya problemlerini çözebilecek deneyime ve donanıma sahip bir ekiptir.

Geçmişte projenin fake olduğunu düşünen insanlar olsa da projenenin halk açık bir şekilde şeffaf olarak kendisini ortaya koymasıyla bu düşünceler ortadan kalkmıştır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.