Yarasalarda 6 Yeni Koronavirüs Tespit Edildi!

Smithsonian’ın Küresel Sağlık Programı’ndan araştırmacılar, insanların yarasalardan koronavirüsü kaptığı düşünülürken, yarasalar ile ilgili bir araştırmaya imza attı.

Araştırma için  9 Nisan’da PLOS ONE’da yayınlanan bulguların, yarasalardaki koronavirüslerin çeşitliliğini anlamaya yardımcı olacağı ifade edildi.

Ayrıca koronavirüs gibi salgınların tekrar önüne geçme için tespit etmeye bu araştırmanın katkı sağlanacağı belirtildi.

Çalışmanın başyazarı ve yaban hayatı veterineri Marc Valitutto, ise konuyla ilgili bazı açıklamalar yaptı. Açıklamaya göre  “Viral pandemiler bize insan sağlığının yaban hayatı ve çevre sağlığıyla ne kadar yakından bağlantılı olduğunu hatırlatır. Dünya çapında insanlar yaban hayatıyla artan sıklıkla etkileşime giriyor. O yüzden bu virüsleri ne kadar iyi anlarsak (mesela mutasyon geçirmelerini neyin sağladığını ve diğer türlere nasıl bölündüklerini) pandemi potansiyellerini de o kadar iyi kavrarız” dedi.

Araştırmada yarasalarda 6 yeni koronavirüs tespit edildi. Araştırmacılar ise bu yeni virüsleri, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından finanse edilen bir girişim olan PREDICT projesinin bir parçası olarak tespit etti.

Ayrıca araştırma sonucu daha önce keşfedilmemiş bir koronavirüsüne de rastlandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.