Yaşadığınız Olay Tekrar Mı Yaşıyorsunuz: Dejavu!

Bu Anı Daha Önce Yaşamıştım Hissi: Dejavu

Dejavu Nedir
Dejavu Nedir?

Dejavu günlük hayatımızda birçok kişiden duymuş ve birçok kez de yaşamıştır. Anlık olarak yaşadığımız bir durumu sanki daha öncesinde yaşamışız olma hissi yani dejavu. Yapılan araştırmalara göre insanların 2/3’ü yaşamları boyunca en az 1 kere dejavu hissini yaşamaktadırlar. Peki bu his neden oluşuyor?

Dejavunun Kökeni Ve Anlamı

Kökenine baktığımız zaman, Fransızca’da déjà (daha önceden) ve voir (görmek) kelimelerinden oluşan, Déjà vu (deja vü), daha önceden yaşamış bir olayı tekrardan yaşamış gibi hissetme veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu, bulunduğu anı daha önceden yaşamışlık durumuna denir. 

Dejavu Kökeni
Dejavunun Kökeni

Peki Ya Bilimin Dejavuya Bakışı Nedir?

Bilimin dejavuya bakışı ise, dejavu beynin işleyiş sırasındaki küçük bir anomali dolayısıyla kaynaklanmakta olarak tanımlamaktadır ve bu duygunun çok sık olmamakla birlikte ara ara yaşanması çok normaldir.

Kim Dejavu Yaşar
Kim dejavu yaşar?

Gençler Daha Fazla Dejavu Yaşıyor

Bu his 17-25 yaş aralığında daha fazla hissedilmekle birlikte bunun sayısı ayda birden fazla olmamaktadır. 40-50 yaşlı döneme gelindiğinde bu oran yarıya inmektedir. 60’lı yaşlarınızda ise yılda bir veya birden azdır.

Dejavu Nedir
Gençlerde Çok Daha Fazla!

Dejavu Sık Seyahat Edenlerde Daha Çok Görülüyor

Dejavu hissi genel olarak belli yer ve konumlar ile ilgilidir. Bilmediğimiz yerlere gidip, yeni yerleri öğrenerek keşfedip aynı zamanda orada yeni tecrübeler yeni olaylar yaşamak bu hissin yaşanmasını sağlamaktadır.

Dejavu
Seyehat Etmenin Etkisi

Aynı zamanda bilmediğimiz konumlarda, sanki orayı biliyormuşuz, gitmişiz duygusu ile böyle bir şey olmadığı için o anıya sahip olmamızın mümkün olmaması bilgisinden kaynaklanan “çatışma” ihtimali üst düzeydedir. Bilim insanları, çok fazla seyahat edenlerin daha fazla dejavu hissini yaşadığına değinmektedir.

Hafızanız Veya Aklınız Karışıyor

Bilim insanları çok fazla ve yoğun olarak dejavu duygusu geçirmekte olan  kişileri  gözlemleyip baktığında, sorunun beyinde temporal lob adı verilmiş olan bölge ile bağlantısı olduğunu tespit etmiştir. Buradaki sinir bağlantılarında olmaması gereken bir anda alevleme olduğu için sahte bir anı ve yaşanmışlık durumu ortaya çıkmaktadır.

Hafızadaki Bir Sorunun Etkisi

Dejavu Bilimsel Olmayan İnanış

Bilimsel olmayan diğer bir inanışa göre ise iki paralel evrenin çarpışması sonucu  ya da reenkarnasyon sebebiyle dejavu hissi yaşandığı da söylenmektedir.

Dejavu Hissi

Beyindeki Teyit Mekanizması Nasıl Etkileniyor

Araştırmalar doğrultusunda bilim insanları, beyinde temporal lobda her şeyi denetleyen bir ikinci sistem olduğuna inanmaktadır. Bu yapı, yaşanmış  duyguların bir hatadan dolayı olduğunu anlamamızı ve dejavunun sona erip bitmesini sağlıyor.

Dejavu Hissinin Etkisi

Dejavunun Gün Boyu Sürmesi Normal Mi ?

Çok az olamakla birlikte bazı insanlarda dejavu önemli bir sorun haline dönüşebilir. Böyle bir durumda çok geç kalmadan kesinlikle bir uzmanla görüşmeli ve neyden dolayı bu şekilde uzun sürdüğünü anlamanız gerekmektedir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.