Yattığınız’da Düşünmekten Uyuyamıyor Musunuz?

İyi Ve Kaliteli Bir Uyku İçin Yapmanız Gerekenler

İyi Bir Uykunun Önemi

Uyku şüphesiz güne olumlu ve enerjik başlamamız için gereken en önemli etkendir. Uykusuz kaldığımız ve tam olarak uykuya dalamadığımız durumlarda kendimizi iyi hissetmeyiz ve genel olarak günümüz kötü geçer. Daha az hastalanmak ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek için iyi bir uyku çok önemlidir.

Sağlıksız Beslenme Uykumuzu Da Etkiliyor

Sağlıksız Beslenme Uykuyu Nasıl Etkiliyor?

Özellikle yatmadan önce yenilen ağır yiyecekler midenizi yoracağı ve ağırlık yapacağı için uykuya dalmanızı engelleyecektir. Onun yerine daha sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda uyumadan önce içilen çay,kahve gibi içecekler uyanık tutacağı için daha geç uykuya dalmanızı sağlar. Dolayısıyla kaliteli ve iyi bir uyku için en azından uyumadan en az 3 saat öncesinde bu içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir.

İyi ve Kaliteli Bir Uyku İçin Alkol Kullanmayın.

İyi Bir Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Pek çok kişi alkol içince iyi uyuduğunu düşünmektedir. Bu yanlış olan bir bilgidir. Alkol tüketen kişilerde uyku kalitesi bozularak olumsuz sonuç yaratmaktadır. Alkol alındığı zaman çabuk uykuya dalınsa bile gece boyunca uyuduğumuz zaman diliminde çok sık uyanmalara ve sabah erkenden, yorgun uyanmaya neden olmaktadır.

Kaliteli Bir Uyku İstiyorsanız Gün İçerisinde Şekerleme Yapmayın

Şekerleme Yapmak Uyku Kalitenizi Düşürmektedir.

Gündüz uykusu kişiyi dinlendirmemekle birlikte gece kaliteli bir uyku uyumanızı engellemektedir. Gündüz uyuduğunuz uyku ile gece uyuduğunuz etki aynı değildir. Gündüz uzun süreli uyumak sersemlik yapmaktadır ve çoğu zaman daha yorgun hissetmenizi sağlamaktadır. Aynı zamanda gece uykunuzun kaçmasını etkilemektedir.

Yatağa Girmeden Önce Uyku Ortamınızı Oluşturmuş Olun

Uyku Ortamınızı Öncesinden Oluşturmuş Olmak Daha İyi Uyumanızı Sağlar.

Yatak odası mümkün olduğunca sessiz olmalıdır ve gözler kapalı olsa bile ışık çok fazla olmamalıdır.Çünkü ışık uykuya geçme süremizi uzatmaktadır ve uyku da salgılanmakta olan melatonin hormonu sadece karanlıkta aktive olmaktadır. Bu nedenle yatak odasının perdelerinin kalın ve ışık geçirmez olmasına dikkat edilmelidir.  Yatak odasında ideal oda sıcaklığı olan 21-22 derece sağlanmalıdır. Televizyon ya da bilgisayar yatak odasında bulundurulmamalıdır. Cep telefonları yatakta oyalanmak için kullanılmaması gerekmektedir. Yatakta bu cihazlarla zaman geçirmek uyku kalitesini bozduğu bilinmektedir.

Uyumadan Önce Bir Rutin Belirleyin ve Onu Uygulayın

Rutin Oluşturmanın Önemi Nedir?

Yatağa girmeden önce size iyi gelen ve hoşunuza giden bir rutin izlerseniz, bu gerek zihinsel gerekse fiziksel açıdan dinlenmenizi sağlayarak sizi uykuya hazırlayacaktır. Bu rutini tekrar ettikçe, bedeniniz ve beyniniz bunu uyku zamanının geldiğinin bir işareti olarak yorumlayarak uyumanızı sağlayacaktır.Rutininiz size iyi gelen bir çok şeyden oluşabileceği gibi meditasyon yapmak, sıcak bir banyoda duş almak, yazı yazmak, kitap okumak ya da çok aydınlık olmayan bir ışıkta müzik dinlemek olabilir.

Uykunuz Gelmeden Yatağa Girmemeye Dikkat Etmeye Çalışın

Uykunuz Gelmeden Yatağa Girmek Sizin Uyuyamamanızı Daha Fazla Etkileyebilir

Uykuyu yatağın içinde uzun süre beklemek uykuyu zorlaştırmaktadır. Bu nedenle sadece uykunuz geldiğinde yatağa girilmelidir. Eğer yatağa girildikten 20 dakika içinde uykuya dalamazsanız yataktan çıkılmalıdır ve uykunun gelmesi yatak dışında beklenmelidir. Sizi çok fazla yormayacak bir kitap okuyarak ya da  sakin bir müzik dinleyerek bunun gibi pasif  aktiviteler yaparak uykunun gelmesini hızlandırabilirsiniz.

Uyku Zamanı Düşüncelerden Uzaklaşın, Önceliğiniz Uykunuz Olsun.

Önceliği Uykunuza Verin

Gün içerisinde yaşadıklarınızı çok fazla düşünmenin uyku kaçırdığı bilinen bir gerçek. Bu yüzden yaşadıklarınızla başa çıkmayı öğrenmeli ve kendinizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmanın yollarını bulmalısınız. Sürekli düzensiz bir uyku iyi uyku uyuyamamanın dışında birçok hastalığı da tetiklemektedir. Kendinizin değerini unutmayın ve gerekli şartları yerine getirerek iyi bir uykuya dalın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.